ALL ABOUT FREEDOM FESTIVAL | 11–19/10/2019

Film „Bóg istnieje, a jej imię to Petrunia” (reż. Teona Strugar Mitevska) laureatem NAGRODY PREZYDENTA MIASTA GDAŃSKA DLA NAJLEPSZEGO FILMU AAFF 2019!

W tym roku o nagrodę rywalizowało sześć filmów: „Monos – oddział małp” (reż. Alejandro Landes), „Portret kobiety w ogniu” (reż. Céline Sciamma), „Bóg istnieje, a jej imię to Petrunia” (reż. Teona Strugar Mitevska), „Kwiat szczęścia” (reż. Jessica Hausner), „Młody Ahmed” (reż. Jean-Pierre i Luc Dardenne), „Sorry We Missed You” (reż. Ken Loach). Filmy oceniali Magdalena Grzebałkowska, reporterka i pisarka, Ryszard Jaźwiński, dziennikarz radiowy, znawca kina oraz Jaśmina Wójcik, aktywistka, artystka wizualna, reżyserka.

Statuetka oraz nagroda tegorocznej edycji ALL ABOUT FREEDOM FESTIVAL, ufundowana przez prezydent Gdańska Aleksandrę Dulkiewicz – 30 tys. zł, trafiła do twórców filmu „Bóg istnieje, a jej imię to Petrunia” (reż. Teona Strugar Mitevska). To opowieść o roli kobiet we współczesnym świecie i w Kościele. Każdego stycznia w niewielkim miasteczku we wschodniej Macedonii miejscowy pop wrzuca do rzeki drewniany krzyż – setki mężczyzn próbują go wyłowić, a ten, któremu się to uda może liczyć na szczęście i dobrobyt. Porządek rytuału został zachwiany, gdy okazało się, że krzyż wyłowiła kobieta, Petrunia.
„Na wskroś aktualny film, mówiący o niezmiennej potrzebie solidarności i walki o osobistą godność i wolność w restrykcyjnym, patriarchalnym świecie” – czytamy w uzasadnieniu jury konkursu.
Już po raz ósmy najlepszy film festiwalu wybierała również publiczność. Widzowie AAFF 2019 nagrodzili film „Portret kobiety w ogniu” (reż. Céline Sciamma).

To już 13 edycja festiwalu. Na program złożyło się aż 17 filmów, dyskusje, koncerty, spotkania z twórcami i pokazy dla dzieci.

fot. Grzegorz Mehring / Archiwum ECS
fot. Dawid Linkowski / Archiwum ECS
fot. Jacek Klejment / Archiwum ECS
fot. Michał Mistat / Archiwum ECS