Najpierw czytamy, potem dyskutujemy oraz poznajemy autorów lektur i bohaterów polskiej wolności! – uczniów klas 7–8 gdańskich szkół podstawowych zapraszamy do udziału w konkursie, który nie tylko promuje czytelnictwo i rozmowę o lekturach, ale i umożliwia uczniom zapoznanie się z najważniejszymi wydarzeniami, które doprowadziły do pokojowego zwycięstwa Solidarności.

Konkurs czytelniczy dla uczniów szkół podstawowych w Gdańsku
rok szkolny 2022/2023

4-osobowe reprezentacje najpierw w wyznaczonym terminie czytają wskazane lektury. Później wykazują się ich znajomością, drużynowo odpowiadając na pytania moderatora, po czym biorą udział w dyskusji. Zaplanowano również spacery po dawnej stoczni i budynku ECS, a także spotkania – z autorami polskiej wolności i autorami lektur. Zwycięskie drużyny oraz ich nauczycieli nagrodzimy książkami, gadżetami i dyplomami.

– Konkurs NASZA MAŁA/WIELKA DEMOKRACJA nie tylko stwarza możliwość lektury pasjonujących książek, ale przede wszystkim spotkania z historią w bardzo atrakcyjnej formie. Chcemy, aby nasza propozycja nie tylko wzbogaciła wiedzę historyczną uczniów, ale także uczyła ich, jak dzisiaj troszczyć o się wolność i demokrację – mówi dr Arkadiusz Smagacz z biblioteki ECS, jeden z organizatorów konkursu. – Czytając, uczniowie nie tylko zapoznają się z najważniejszymi wydarzeniami, które doprowadziły do pokojowego zwycięstwa Solidarności, ale również odwiedzając Europejskie Centrum Solidarności, położone na terenach stoczniowych, zobaczą miejsca, w których działa się wielka historia i poznają osoby, które w tych wydarzeniach brały udział. Moderowne spotkania wzbogacimy o spacery po ECS i stoczni. Zaplanowaliśmy także spotkania z autorami lektur. Kto to będzie, niech pozostanie na razie tajemnicą. Nauczyciele otrzymają certyfikaty, które z pewnością będą dodatkowym atutem na drodze ich zawodowego rozwoju. Serdecznie zapraszamy do udziału w tej fascynującej przygodzie!

Cele projektu

  • Popularyzowanie czytelnictwa wśród młodzieży
  • Budowanie świadomości historycznej i obywatelskiej
  • Rozwijanie umiejętności czytania ze zrozumieniem
  • Rozwijanie umiejętności językowego ujmowania refleksji na temat tekstów wskazanych do lektury
  • Kształcenie umiejętności wypowiadania się na wskazany temat i argumentowania swojego stanowiska w dyskusji.

Komisja konkursowa i moderatorzy spotkań

  • Agata Markiewicz-Babło – Zespół Szkół Specjalnych nr 1 w Gdańsku
  • Magdalena Madey – biblioteka Europejskiego Centrum Solidarności
  • dr Arkadiusz Smagacz – biblioteka Europejskie Centrum Solidarności

Organizatorzy

  • Zespół Szkół Specjalnych nr 1, ul. Batorego 26, 80-251 Gdańsk
  • Europejskie Centrum Solidarności, biblioteka, pl. Solidarności 1, 80-863 Gdańsk


Zgłoszenia

Szkoły zainteresowane udziałem w projekcie proszone są o przesłanie formularza zgłoszeniowego w terminie do 22 grudnia 2022. Przy zgłoszeniu należy podać jedynie nazwę szkoły (bez wskazywania danych osobowych uczniów). Harmonogram projektu, lista lektur oraz inne szczegóły dotyczące konkursu zostały zawarte w regulaminie.

Konkurs pod honorowym patronatem Prezydent Miasta Gdańsk