08.09.2015

„Kobieta bez przestrzeni” – premiera filmu

KOBIETA BEZ PRZESTRZENI
PRAPREMIERA FILMU DOKUMENTALNEGO

termin | 8 września, wtorek, godz. 18.00
miejsce | ECS, audytorium (parter)
wstęp | wolny

Dlaczego w polskiej polityce jest więcej mężczyzn, niż kobiet? Jak to się dzieje, że w zarządach i radach nadzorczych spółek zasiadają głównie mężczyźni? Z jakiej przyczyny ponad 80 proc. tytułów profesorskich należy do mężczyzn? – choć kobiety stanowią 51,6 proc. obywateli naszego kraju.

To nie są wydumane problemy. Liczby są bezwzględne. W roli ekspertów do programów telewizyjnych zapraszanych jest znacznie więcej mężczyzn niż kobiet, np. Wiadomości TVP1 – 22,3 proc. kobiet, Panorama TVP2 – 27,4 proc (monitoring Feminoteki). W działach krajowych mediów, kobiet też jak na lekarstwo, np. „Wprost” – 0 proc., „Newsweek” – 23 proc., „Polityka” – 30 proc. (również monitoring Feminoteki). Wciąż nie udaje się kobietom przekroczyć progu 30 proc. obecności w parlamencie. W nauce jest jeszcze gorzej. Według raportu Unii Europejskiej „She Figures”, w polskiej nauce tylko 18 proc. osób z tytułem profesora to kobiety.

Film inspirowany jest amerykańskim dokumentem Jennifer Siebel Newsom „Miss Representation” (2011).
– W odróżnieniu od tego amerykańskiego pierwowzoru, nie jest jednak tylko lamentem nad nikłą obecnością kobiet w przestrzeni publicznej, w polityce, biznesie, mediach, filmie, czy teatrze – mówi Grzegorz Karbowski, reżyser. – Chcemy zachęcić zarówno kobiety, jak i mężczyzn do krytycznego spojrzenia na kwestię reprezentacji kobiet w szczególnej przestrzeni publicznej, jaką jest przekaz medialny. Staramy się dotrzeć do źródeł problemu. Analizujemy przyczyny i skutki. A co najważniejsze, wskazujemy niedomagania obecnego porządku społecznego. Dostarczamy dowody na to, że brak znaczącej reprezentacji kobiet w najważniejszych przestrzeniach życia społecznego, przysparza strat nam wszystkim, także nastawionym antyfeministycznie mężczyznom.

Głos oddano w filmie znanym postaciom życia publicznego, zarówno kobietom, jak i mężczyznom, działającym w takich przestrzeniach, jak: polityka, nauka, biznes, sztuka. Wystarczy wspomnieć: Małgorzatę Fuszarę – pełnomocniczkę rządu ds. równego traktowania, Henrykę Bochniarz – ekonomistkę, byłą minister przemysłu i prezydenta Konfederacji Lewiatan, czy Małgorzatę Szumowską – reżyserkę, scenarzystkę i producentkę filmową, Katarzynę Figurę – aktorkę, Olgę Krzyżanowską – lekarkę, polityczka i działaczkę społeczną.

– Zapraszamy na projekcję, dobrze wiedzieć, czy pełna reprezentacja kobiet i mężczyzn w różnych przestrzeniach aktywności państwa, ma wpływ na jego spokój i sprawności funkcjonowania – mówi Joanna Pacana, producentka projektu z Video Studio Gdańsk.

Projekt realizowany jest w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.