23.08.2015

premiera Teatru Stocznia | Utwór o stoczni i sąsiadach

premiera | 23 sierpnia 2015, niedziela, godz. 20.00
start | Gdańsk, ul. Robotnicza 
wstęp| wolny


To jest autentyczna opowieść rodem z lat 80. o gdańskich wdowach, izolatorkach i robotnikach. Historie dramatyczne, realistyczne i sentymentalne. W role aktorów wcielili się mieszkańcy okolic stoczni, którzy na co dzień pracują, uczą się i wychowują dzieci. Tak powstał teatr Stocznia. Premiera już 23 sierpnia 2015.

Scenariusz „Utworu o stoczni i sąsiadach” napisało samo życie.
– Te historie znajdowałam różnymi drogami – mówi Rita Jankowska, reżyserka i dramatopisarka, która ma już na swoim koncie wiele realizacji teatralnych zaangażowanych społecznie. – Wędrowałam po dzielnicy wokół stoczni, przeprowadzałam wywiady, rozmawiałam z mieszkańcami, paniami ze sklepów…
Aktorzy to amatorzy ochotnicy, zarówno osoby młode, studenci, jak i rodzice, emeryci.
– W spektaklu jest dużo mocnych momentów. To były trudne czasy, dla niektórych bolesne. Ci, którzy przeżyli lata osiemdziesiąte na pewno odnajdą tam trochę siebie – opowiada Iwona Chudowicz, emerytka, jedna z aktorek teatru Stocznia.

Od listopada 2014 roku we środy artyści spotykają się w Europejskim Centrum Solidarności.
– Byłem ciekawy jak te historie można przekazać w formie teatru. Jest to bardzo ciekawe podejście do tematu więc cieszę się, że mogę brać udział w tej akcji – mówi debiutujący w spektaklu gdynianin, Konrad Radlak, na co dzień właściciel niewielkiej kawiarni.
Nad tekstem zespół pracował m.in. za pomocą dramy. To wymagający sposób prezentacji wydarzeń, jednak skłaniający do głębokiej refleksji.
– Taki styl pracy integruje grupę, pozwala na pracę nad emocjami – komentuje reżyserka.
Premierę zaplanowano na 23 sierpnia 2015 roku. W teatr zamienią się tereny sąsiadujące z Europejskim Centrum Solidarności – ulice i hala stoczniowa. O muzyczny klimat zadbają artyści grupy Remont Pomp, w instrumenty zamieniając tuby spawalnicze i młotki.

Teatr Stocznia realizowany jest w ramach projektu Zrozumieć Sierpień – inicjowanego przez Europejskie Centrum Solidarności – obywatelskich obchodów Sierpnia ‘80, które dzieją się w gdańskich dzielnicach.

Fot. Piotr Manasterski