18.12-19.12.2021

WYSTAWA MÓWIONA

termin | 18–19 grudnia 2021, sobota – niedziela, godz. 11.00–13.00
miejsce | ECS, wystawa stała, sala B (1 piętro) i sala (2 piętro)
wstęp | bilet na wystawę stałą ECS

WYSTAWA MÓWIONA to nowy projekt, który będzie realizowany na wystawie stałej ECS, wspólna inicjatywa wolontariuszek i wolontariuszy, którzy na co dzień pracują w ECS i samego ECS, które szuka wciąż nowych i atrakcyjnych sposobów opowiadania historii.
– Projekt traktujemy jako pilotażowy. Chcemy sprawdzić, czy ta formuła się sprawdzi – mówi Adam Czubaszek z Działu Archiwum i Organizacji Wystaw ECS. – Przesłanie pomysłu jest proste. Korzystając z entuzjazmu i energii wolontariuszy ECS, a jednocześnie dając im kolejną okazję do działania i rozwoju, chcemy umożliwić zwiedzającym zdobycie dodatkowych informacji ponad to, co jest tradycyjną opowieścią wystawy stałej. Jest szansa, że goście wystawy będą czerpali radość z kontaktu z żywym człowiekiem, docenią możliwość zadania dodatkowych pytań, a nasi wolontariusze zdobędą nowe umiejętności i poszerzą wiedzę historyczną.

Wolontariusze będą opowiadać o dwóch ważnych eksponatach, obu związanych z historiami z grudnia – rewolty w 1970 roku i wprowadzeniu stanu wojennego. Pierwszy to kurtka zabitego w 1970 roku stoczniowca Ludwika Piernickiego, eksponowana w sali B SIŁA BEZSILNYCH na 1 piętrze. Za tym obiektem stoi bardzo osobista, symboliczna i przejmująca historia. Drugi eksponat to instalacja artystyczna – „Re-konstrukcja z dnia 16.12.1981”, prezentowany w sali D WOJNA ZE SPOŁECZEŃSTWEM na 2 piętrze. To dzieło gdańskiej artystki Doroty Nieznalskiej, które odwołuje się do wydarzeń stanu wojennego, gdy czołg staranowało Bramę nr 2 strajkującej Stoczni Gdańskiej.

Nim wolontariusze przystąpili do prób na wystawie stałej i – nazwijmy to z przymrużeniem oka – wewnętrznej kontroli jakości, otrzymali pokaźny pakiet wiedzy w postaci linków do artykułów, opracowań, wykazu publikacji i konsultacji. O zasób ich wiedzy zadbali dr Konrad Knoch z Działu Naukowego ECS oraz Adam Czubaszek z Działu Archiwum i Organizacji Wystaw ECS.

Wolontariuszy rozpoznacie Państwo po niebieskich koszulkach z napisem WOLONTARIUSZ, dyżur będą pełnić:

18/12/2021 SOBOTA
/ Kazimiera Dybikowska – wolontariuszka ECS od 2014 roku, gdy otwieraliśmy nową siedzibę przy placu Solidarności, wulkan energii, pracuje przy wielu wydarzeniach i wchodzi w skład okazjonalnego chóru ECS podczas corocznego KOLĘDOWANIA W ECS
/ Eryk Celmer – uczeń I LO w Sopocie, harcerz, dołączył do wolontariatu w ECS podczas 40 rocznicy podpisania Porozumienia Gdańskiego w sierpniu 2020 roku

19/12/2021 NIEDZIELA
/ Danuta Markisz – dołączyła do wolontariatu w ECS w tym roku, na co dzień kierowniczka w jednej z sopockich firm, kocha taniec
/ Eryk Celmer – uczeń I LO w Sopocie, harcerz, dołączył do wolontariatu w ECS podczas 40 rocznicy podpisania Porozumienia Gdańskiego w sierpniu 2020 roku

Warto wiedzieć, że wolontariuszki i wolontariusze na co dzień współpracują z ECS wspierając instytucję w rozwoju i realizacji działań. W bazie programu WOLONTARIAT W ECS widnieje 412 nazwisk. W tym roku aktywnie działało już z nami 61 osób.
– Wolontariusze są jednocześnie gospodarzami, animatorami i współorganizatorami wydarzeń, które odbywają się w ECS – mówi Szymon Knitter z Regionalnego Centrum Wolontariatu w Gdańsku, które wraz z ECS realizuje projekt wolontariacki.