Zostało nam słońce

reż. Arami Ullón | produkcja: Paragwaj, Szwajcaria | 2020 | dokument | 1 godz. 14 min
język: hiszpański, ayoero, napisy polskie


Okolice Gran Chaco w Paragwaju to ojczyzna ludu Ayoreo. Dopiero stosunkowo niedawno nawiązali kontakt z białą cywilizacją. Zachęceni przez chrześcijańskich misjonarzy wizjami lepszego życia i wypychani z lasu przez osadników porzucili swój świat natury i zamienili szamanów na Biblię. Większość z nich żyje w odludnych osiedlach spalonych słońcem i zasypanych kurzem, na śmietnikach naszej cywilizacji, bez dostępu do ziemi uprawnej oraz czystej wody. Niektórzy Ayoreo uciekli głębiej w las i nadal żyją w tradycyjny sposób. Mateo nagrywa magnetofonem kasetowym z lat 70. XX wieku opowieści i piosenki swoich pobratymców, aby ocalić pamięć obrzędów i mitów plemienia. Nie wie tylko dla kogo.

Niekiedy taśma się zacina i Mateo musi cierpliwie wyciągnąć ją ze sprzętu. Subtelne oraz poetyckie zdjęcia, twarze i opowieści wydobywające się ze starego magnetofonu poruszają widza losem ludzi, którzy utracili wszystko. Kiedyś potrzeby Ayoreo zaspokajała natura. Teraz nawet wodę muszą kupować. Widzimy, jak tłum się gromadzi, aby odebrać 65 dolarów raz na dwa miesiące, gdy minimalna miesięczna pensja w Paragwaju to 300 dolarów. Tytuł filmu to stwierdzenie bohatera, iż słońce to jedyna rzecz, jakiej biali nie uważają za swoją własność. Skupiony na małym, zapomnianym mikrokosmosie film pokazuje katastrofalne i nieodwracalne skutki kolonializmu, który nadal niszczy ludzkie społeczności.

NAGRODY | Amsterdam International Documentary Film Festival 2020 – IDFA Award for Best Feature-Length Documentary (nominacja); Millennium Docs Against Gravity 2021 – Grand Prix Bank Millenium Award (nominacja)

→ PROGRAM AAFF 2021 ONLINE