Nowa korporacja

reż. Joel Bakan, Jennifer Abbott | produkcja: Kanada | 2020 | dokument | 1 godz. 43 min
język: angielski, napisy polskie


Najpierw była „Korporacja” (2003), jeden z najpopularniejszych filmów dokumentalnych na świecie, kompendium wiedzy o tym, jak powstała i rozwijała się korporacja. Zgodnie z definicją korporacja to osoba prawna, a twórcy filmu postanowili sprawdzić, czym się ona charakteryzuje. Przebadali ją testem psychologicznym i wynik nie pozostawił złudzeń – mamy do czynienia z psychopatą.
„Nowa Korporacja” przedstawia ewolucję, jaką przeszła współczesna korporacja po wielkim kryzysie w 2008 roku i ukazuje nowe formy zagrożenia, jakie stwarza dziś dla społeczeństw. Narracja korporacji zmieniła się, a dbanie o zysk udziałowców nie jest już jej najważniejszym celem.

Dzięki programom korporacyjnej odpowiedzialności społecznej, deklaracjom w mediach czy na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos ludzie mieli zmienić zdanie na temat korporacji. Film podważa jednak ten stan rzeczy, pokazując działania kilku globalnych gigantów, które miały uwiarygodnić zmianę paradygmatu, a w rzeczywistości okazały się zagrożeniem dla funkcjonowania społeczeństw. Z okresu gospodarki rynkowej przenieśliśmy się do czasów rynkowego społeczeństwa, w którym wszystko jest na sprzedaż, a prawicowi populiści czują się jak ryby w wodzie. Nierówności społeczne rosną nieprzerwanie, a strumień nieopodatkowanych zysków płynie do rajów podatkowych. W filmie występują m.in. Jaimie Diamon – dyrektor generalny JP Morgan oraz prof. Joseph Stiglitz – ekonomista czy Marshall Gantz – wykładowca przywództwa, organizacji i społeczeństwa obywatelskiego.

Film jest również głosem w dyskusji na temat społecznej sprawiedliwości i pogłębienia procesów demokratyzacji społeczeństw. Pokazuje transformacyjne osiągnięcia na tej drodze i osoby, które za nimi stoją, takie jak Ada Colau z Barcelony czy Kishana Samant z Seattle, liderki grup aktywistycznych wybrane na prezydentów swoich miast.

→ PROGRAM AAFF 2021 ONLINE