TEATR I HISTORIA

warsztaty teatralne i alternatywna lekcja historii dla klas ze szkół średnich – oraz praktyczny warsztat dla osób pracujących z młodzieżą

W styczniu 1982 roku pierwszy transport kobiet – zaangażowanych działaczek „Solidarności” i aktywistek społecznych – trafił do obozu odosobnienia zorganizowanego w Ośrodku Wczasowym Pracowników Prasy, Książki, Radia i Telewizji w Gołdapi. Kobiety wiezione były w tzw. „sukach”, ściśnięte i wychłodzone, bez możliwości zaspokojenia podstawowych potrzeb. Nie wiedziały co się z nimi stanie, ani kiedy wrócą do swoich domów. W poczuciu upokorzenia, poddane presji i przemocy zarówno fizycznej, jak i symbolicznej odbywały nagłą, nieplanowaną podróż w nieznanym kierunku. Ten mało znany fragment historii Polski stał się dla nas inspiracją do działań twórczych i edukacyjnych. W 2019 roku dzięki wsparciu Muzeum Historii Polski w ramach projektu Kuracjuszki (http://kuracjuszki.pl/) prowadzimy warsztaty dla klas ze szkół średnich i nauczycieli pod wspólnym hasłem: Teatr i historia.


TEATR I HISTORIA | warsztaty teatralne i alternatywna lekcja historii dla klas ze szkół średnich
zapisy
| do 12 listopada
termin i miejsce
/ 19 listopada, godz. 9.00–11.30, w twojej szkole
/ 20 listopada, godz. 10.00–12.30, w Europejskim Centrum Solidarności
czas trwania | 2,5 godziny
wstęp | wolny + zapisy

Zapraszamy do udziału w warsztatach – zgłoś swoją klasę!
Twórcze działania, praca z archiwami, improwizacje w grupach, działania wykorzystujące ciało i głos to szansa na uważne i krytyczne spojrzenia na najnowszą historię Polski. Metody teatralne sprawiają, że lekcja historii staje się interesującym doświadczeniem uruchamiającym wyobraźnię i emocje.
Warsztaty towarzyszą spektaklowi Kuracjuszki, który będzie można zobaczyć w Europejskim Centrum Solidarności 19 listopada.
Warsztaty trwają 2,5h. Mamy możliwość przeprowadzenia warsztatów dla 5 klas. Przykładowe tematy warsztatów znajdują się na: http://kuracjuszki.pl/warsztaty/


TEATR I HISTORIA | warsztaty dla osób pracujących z młodzieżą
termin
| 18 listopada, godz. 16.00–19.00
miejsce | Europejskie Centrum Solidarności
wstęp | wolny + zapisy

Jako pedagodzy i pedagożki teatru często w swojej pracy twórczej i edukacyjnej sięgamy do historii - tej znanej i monumentalnej oraz tej codziennej, mało obecnej. Lubimy słuchać opowieści lokalnych, odkrywać inne perspektywy patrzenia na dobrze znane wydarzenia. Zamiast historii pisać herstorię i dawać szansę na wybrzmienie nieoczywistych lub niesłyszalnych głosów.
W trakcie warsztatów będziemy w praktyczny sposób dzielić się sposobami i inspiracjami przydatnymi w pracy z młodzieżą.
Zapraszamy nauczycieli i nauczycielki, animatorów i animatorki kultury, pedagogów i
pedagożki teatru, instruktorów i instruktorki i inne osoby, które w swoim działaniu edukacyjnym i twórczym obracają się wokół tematów historii najnowszej i dawniejszej!
W trakcie warsztatów pojawią się przykłady działań, inspirujące pomysły, będziemy też opowiadać o procesie pracy nad spektaklem KURACJUSZKI opowiadającym o obozie internowania dla polskich opozycjonistek z 1982 roku.
 

Projekt jest realizowany przez Stowarzyszenie Pedagogów Teatru ze środków Muzeum Historii Polski w ramach programu Patriotyzm Jutra. Partnerem projektu jest Europejskie Centrum Solidarności