14.08-31.08.2014

Zrozumieć SierpieńWkrótce finiszuje tegoroczna edycja projektu ZROZUMIEĆ SIERPIEŃ, czyli obywatelskich obchodów Sierpnia ’80 w gdańskich dzielnicach. Podczas letnich wakacji dzielnice ożywają projektami dla dzieci, młodzieży i dorosłych, które kultywują pamięć o Sierpniu ‘80, a jednocześnie budują społeczeństwo obywatelskie.


Na zaproszenie Europejskiego Centrum Solidarności do akcji już po raz czwarty włączyły się osoby prywatne, organizacje pozarządowe i samorządowe placówki kulturalne. W ten sposób powstał think tank inicjatyw i idei.
W tym roku do projektu przystąpiło siedem gdańskich dzielnic i dwie wspólnoty: Biskupia Górka, Brzeźno, Siedlce, Nowy Port, Orunia, Stogi + Krakowiec oraz Sąsiedzi Stoczni i mieszkający w Trójmieście emigranci oraz 30 organizacji, instytucji i osób prywatnych. To więcej, niż w ubiegłym roku, kiedy akcja toczyła się w 6 dzielnicach. Nowym jest to, że w każdej z dzielnic biorących udział w projekcie, ECS powołało animatora, który wspiera i służy pomocą.

W Brzeźnie 40 dzieci uczestniczyło w warsztatach komiksowych, podczas festynu dzielnicowego zaprezentują owoc swojej pracy (14 sierpnia). Na Oruni w ramach warsztatów plastycznych, 23 dzieci i młodzież zastanawiało się nad tym, jak można zmienić dzielnicę, aby mieszkańcom lepiej się żyło, powstał katalog postulatów, które przedstawione zostaną podczas wernisażu (22 sierpnia). Stogi i Krakowiec stoją aktywnościami sportowymi, a na zakończenie odbędzie się impreza plenerowa przy Pustym Stawie (23 sierpnia) i wystawa uliczna. W Nowym Porcie powstaje PORTret dzielnicy – mieszkańcy skanują stare zdjęcia i zbierają opowieści. Finał akcji zaplanowano podczas festynu dzielnicowego (24 sierpnia). Na Biskupiej Górce powstaje „Gazetka Podwórkowa” i odbędzie się festyn, w programie m.in. warsztaty kulinarne dla dzieci i rodziców „Słodycze z czasów PRL” i wystawa zdjęć Biskupiej Górki z lat 80. (24 sierpnia). Sąsiedzi Stoczni, 12 dzieci i młodzieży, realizują własny film animowany, premiera odbędzie się podczas festynu dzielnicowego (28 sierpnia). Na Siedlcach m.in. trwają warsztaty teatralne i zawiązał się chór mieszkańców, wielki finał podczas festynu dzielnicowego (31 sierpnia).
W tym roku do projektu ZROZUMIEĆ SIERPIEŃ dołączyli podopieczni Centrum Wsparcia Imigrantów i Imigrantek. Emigranci z całego świata – od Ukrainy po Chile – opowiedzą o swojej kulturze, o wyzwaniach życia w Polsce, jakie przynosi codzienność, i o tym, jak widza nas, Polaków – 30 sierpnia podczas otwarcia ECS (STREFA OBYWATELSKA). Tego samego dnia owoce swoich aktywności zaprezentują mieszkańcy wszystkich dzielnic biorących udział w projekcie.

– Projekt ZROZUMIEĆ SIERPIEŃ jest sposobem na pielęgnowanie pamięci o wydarzeniach, które dały podwaliny wolnej Polsce – mówi Patrycja Medowska, zastępca dyrektora ECS i szefowa Wydziału Kultury Obywatelskiej. – Powracamy do idei solidarności przez małe „s”, która poprzez współdziałanie ludzi, wzajemne zaufanie i wyjście poza własne potrzeby w celu budowania dobra wspólnego była najważniejszą wartością Sierpnia ’80.

Pełen program imprezy: www.zrozumiecsierpien.pl