ZBIERAMY DOBRE SŁOWA

Szukamy słów, które usłyszeliście od innych albo sami wypowiedzieliście, a one wciąż rezonują pozytywnymi emocjami i kojarzą Wam się z pięknymi, szczęśliwymi chwilami życia lub wręcz przeciwnie, świat się Wam walił, a słowo przyniosło ukojenie. W styczniu powstanie z tych słów obiekt artystyczny.

O wpływie słów na innych ludzi, o mowie nienawiści i sztuce dzielenia się dobrym słowem – będziemy mówić w ECS w styczniu 2021 roku przez sztukę, akcje performatywne i warsztaty. Datę wybraliśmy nieprzypadkowo, odwołując się do śmierci prezydenta Pawła Adamowicza. Projekt zatytułowaliśmy DOBRE SŁOWO / SŁOWO ZŁE.

Skrzynka na dobre słowa stanęła w ogrodzie zimowym ECS.
– Zachęcam, aby wrzucać do niej dobre słowa. Mogą to być pojedyncze słowa, hasła, ale też całe zdania, rysunki, komiksy, forma jest dowolna – mówi Magdalena Pela, artystka wizualna, autorka projektu. – W grudniu otworzę tę skrzynkę i wyciągnę kartki zapisane dobrymi słowami. Stworzę z nich obiekt, stół pełen światła, pełen dobra.
Przy tym stole będą odbywać się warsztaty i kameralne spotkania.


Magdalena Pela jest gdańszczanką, artystką wizualną, malarką, autorką obiektów. Ukończyła Wydział Malarstwa ASP w Gdańsku i kulturoznawstwo na Uniwersytecie Gdańskim. Obecnie jest doktorantką gdańskiej ASP. Ma na swoim koncie wiele nagród. Uczestniczyła w kilkudziesięciu projektach, wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i poza jego granicami. Jej obrazy znajdują się w kolekcjach prywatnych w Polsce, Niemczech i USA oraz w stałej kolekcji Muzeum Narodowego w Gdańsku.

Tych, którzy nie mogą dotrzeć do ECS z racji odległości lub bezpieczeństwa pandemicznego, zachęcamy do przesyłania zdjęć lub skanów dobrych słów, a my w zastępstwie Państwa wrzucimy je do skrzynki. Ważny jest charakter odręcznego pisma, bo artystka będzie go wiernie oddawać. Co ciekawe, chce pracować na oczach publiczności w ogrodzie zimowym.

   PRZEŚLIJ NAM DOBRE SŁOWO  
e-mail: redaktor@ecs.gda.pl

Dobre słowa będą przeciwwagą dla złych słów. Instalacja „Keloid”, autorstwa tej samej artystki, jest zapisem mowy nienawiści. Zamkniemy ją w galerii Mesa, tworząc instalację wizualną i przestrzeń dźwiękową. „Keloid” to też efekt pracy Magdy Peli z pamięcią ludzi, gdzie zapisały się złe słowa, które wciąż bolą, wypowiedziane przez najbliższych – matkę, męża, ale i pracodawcę czy obcego człowieka. To przejmująca i poruszająca praca.

Ufamy, że w styczniu w ramach projektu DOBRE SŁOWA / SŁOWA ZŁE będą mogły odbyć się również warsztaty, akcja poetycka, do której współtworzenia zaprosimy Państwa wkrótce, i tradycyjny już WIECZÓR DLA PRZYJACIELA.

– Dziękuję za każde dobre słowo. Ufam, że w styczniu wszyscy spotkamy się przy stole, który z nich zbudujemy – dodaje Magdalena Pela.