18.08.2021

ŻYWIE BIEŁARUŚ! NIECH ŻYJE BIAŁORUŚ! | wernisaż wystawy

termin | 18 sierpnia 2021, środa, godz. 17.00
miejsce | ECS, pl. Solidarności 1
wstęp | wolny
To będzie prawdziwie wieczór solidarności z Białorusią w ECS – zapraszamy na wernisaż wystawy ŻYWIE BIEŁARUŚ! NIECH ŻYJE BIAŁORUŚ! Po raz pierwszy wystąpią publicznie główni organizatorzy wieców w Białorusi, zmuszeni do opuszczenia ojczyzny, zaprezentuje się też społeczność białoruska w Gdańsku.
– W imię solidarności spotkajmy się w pierwszą rocznicę sfałszowanych przez reżim Aleksandra Łukaszenki wyborów prezydenckich w Białorusi i największych we współczesnej historii tego państwa wieców w obronie demokracji. Minął rok, a pokojowa walka o wolność i suwerenność na Białorusi wciąż trwa! – zachęca Patrycja Medowska, zastępczyni dyrektora ECS ds. kultury obywatelskiej. – Bądźmy razem – Białorusinki i Białorusini, którzy musieliście uciekać z ojczyzny i w Gdańsku rozpoczęliście nowe życie, oraz gdańszczanki i gdańszczanie, którzy wspieracie ich w walce o wolność.

ŻYWIE BIEŁARUŚ! NIECH ŻYJE BIAŁORUŚ! to przejmująca i intymna opowieść o ludziach, którzy opowiedzieli się po stronie wolności i demokracji, nie bacząc na bezpieczeństwo własne i swoich rodzin. Bohaterami są tzw. zwyczajni ludzie, których historia i ich osobiste wybory uczyniły bohaterami – przedsiębiorca, emerytka, anglistka, informatyczka, dziennikarz, flecistka, dwukrotna medalista olimpijska, poeta…
Zobaczymy ich, jak przygotowują się do ulicznych protestów, zobaczymy, jak manifestują na ulicach, gdy mierzą się z siłami reżimu, pakują plecak zmuszeni do ucieczki z ojczyzny albo odsiadują wyrok w więzieniu, a nawet płacą najwyższą cenę życia.

– Naszą powinnością jest okazywanie im wsparcia, dlatego zorganizowaliśmy tę wystawę. Tak jak nam, Polakom, w walce z komunistycznym reżimem pomagały społeczeństwa państw zachodnich, tak my dzisiaj musimy pamiętać i wspierać Białorusinów w walce o wolność – mówi Przemysław Ruchlewski, zastępca dyrektora ECS. – Bez demokratycznej Białorusi zagraniczna misja Polski wciąż będzie niewykonana.

Zapraszają społeczność białoruska w Gdańsku i Europejskie Centrum Solidarności.
Wydarzenie realizowane jest w ramach ŚWIĘTA WOLNOŚCI.

PODZIĘKOWANIA
Dla Biełsat TV oraz przyjaciół Białorusinek i Białorusinów, których imiona ze względów bezpieczeństwa muszą pozostać anonimowe, a wsparli nas w organizacji ekspozycji ŻYWIE BIEŁARUŚ! NIECH ŻYJE BIAŁORUŚ!

DALSZE LOSY BOHATERÓW WYSTAWY
Ina, biało-czerwona-biała panna młoda, to jedna z bohaterek naszej wystawy. Jak potoczyły się jej losy?
Zachęcamy do lektury: Biełsat.eu: Minął rok. Jak potoczyły się losy „żywych symboli” białoruskiego protestu?


PROGRAM WERNISAŻU
18/08/2021 ŚRODA

17.00 / Droga do Wolności przed wejściem głównym do ECS
OTWARCIE WYSTAWY ŻYWIE BIEŁARUŚ! NIECH ŻYJE BIAŁORUŚ!
głos zabiorą / Basil Kerski, dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności
Raman Szczerbau, wiceprezes Białoruskiego Towarzystwa Kulturalnego „Chatka” w Sopocie
Monika Chabior, zastępczyni prezydenta miasta Gdanska
moderacja / Kacper Dziekan, ECS

17.30 / ogród zimowy ECS, galeria MESA (parter)
ZWIEDZANIE WYSTAWY ŻYWIE BIEŁARUŚ! NIECH ŻYJE BIAŁORUŚ!
A także multimedialna prezentacja prac współczesnych artystów białoruskich, które powstały podczas protestów

18.00 / ogród zimowy ECS (parter)
DZIEŃ PRZESILENIA | spotkanie w rocznicę wyborów prezydenckich w Białorusi
/ Jak narodziło się białoruskie społeczeństwo obywatelskie? / opowiedzą główni organizatorzy wieców wyborczych połączonego sztabu Swiatłany Cichanouskiej, Weraniki Cepkało i Maryi Kalesnikawej, zmuszeni w pośpiechu do opuszczenia kraju (ze względów bezpieczeństwa nazwiska mówców poznamy dopiero podczas spotkania)
/ Prezentacja aktywności społeczności białoruskiej w Gdańsku, która na emigracji wspiera swoich rodaków w kraju w ich walce o wolność
/ Pokaz fabularnych i dokumentalnych filmów krótkometrażowych z protestów przeciwko reżimowi Aleksandra Łukaszenki

Wyjątkowo brzemienne w skutkach wybory prezydenckie w Białorusi odbyły się 9 sierpnia 2020 roku. Niedługo później Aleksandr Łukaszenka, prezydent urzędujący nieprzerwanie od 1994 roku, ogłosił swoje kolejne zwycięstwo. Następnego dnia na ulice Mińska oraz innych białoruskich miast wyszli pokojowo protestujący ludzie, dla których prawdziwą zwyciężczynią wyborów była kontrkandydatka Łukaszenki – Swiatłana Cichanouska. Autorytarny reżim odpowiedział na protesty represjami na skalę niewyobrażalną dla obywateli i opinii międzynarodowej.

MULTIMEDIALNA PREZENTACJA PRAC WSPÓŁCZESNYCH ARTYSTÓW BIAŁORUSKICH
Protest był impulsem dla rozwoju sztuki plakatowej w Białorusi. Plakat stał się językiem komunikacji podobnie myślących ludzi, przejawem twórczego potencjału Białorusi, symbolem walki, zrozumiałym także dla mieszkańców innych krajów.
Zaprezentujemy prace najbardziej znanych protestujących artystów:
Władimir Cesler / białoruski artysta, projektant. Tworzy plakaty, malarstwo, grafikę, rzeźbę, obiekty, akcje artystyczne, wzornictwo przemysłowe, projektuje książki i reklamy. Ukończył Wydział Wzornictwa Białoruskiego Państwowego Instytutu Teatralno-Artystycznego w Mińsku (1980). Międzynarodową sławę zyskał w dziedzinie plakatu. Podczas protestów w 2020 roku w Białorusi został członkiem Rady Koordynacyjnej ds. organizacji procesu pokonywania politycznego kryzysu. Został zmuszony do wyjazdu z ojczyzny
Tasza Żukowa / Nazywana „dziewczyną z niebieskimi włosami”. Białoruska projektantka, autorka ponad 100 plakatów protestacyjnych. Wyjechała z kraju krótko przed nadejściem kolejnego wezwania w sprawie karnej. Mieszka w Stanach Zjednoczonych / @chernoemoloko.
Rufina Bazlowa / Białoruska artystka mieszkająca i pracująca w Czechach. Ilustratorka, twórczyni komiksów, grafik, książek, lalkarka, scenografka, performerka i projektantka kostiumów. Ukończyła Wydział Teatralny Akademii Sztuk Pięknych w Pradze (DAMU). Zdobyła międzynarodowe uznanie dzięki serii „Historia białoruskiego przeżycia”, przedstawiającej najjaśniejsze historie pokojowych protestów w Białorusi.

POKAZ FABULARNYCH I DOKUMENTALNYCH FILMÓW KRÓTKOMETRAŻOWYCH
Ich tematem jest opór społeczeństwa białoruskiego przeciwko reżimowi
/ „Mensk 2020” w reż. Anastazji Mackiewicz (2021)
/ film-bajka „Żaba.by” w reż. Stanisława Turko (2020)
/ trylogia filmów dokumentalnych „Białoruś 2020” trzech różnych autorów, które w skróconej wersji ukazały się jako film brytyjskiego dziennika „The Guardian” o protestach w Białorusi.

JĘZYK KOMUNIKACJI
/ wystawa została zrealizowana w językach: polskim, białoruskim i angielskim
/ wystąpienia będą tłumaczone na język polski i rosyjski
/ filmy będą prezentowane w języku rosyjskim z angielskimi napisami