16.10.2018

WSPOMNIENIE TO CICHA NUTA... | pokaz filmu

Zapraszamy na przedpremierowy pokaz filmu dokumentalnego w reżyserii Andrzeja Mosia, poświęconego postaci Szymona Pawlickiego „Wspomnienie to cicha nuta…” oraz dyskusję z udziałem twórców i producentów filmu, którą poprowadzi Marzena Bakowska (Radio Gdańsk).

Szymon Pawlicki to związany z Wybrzeżem Gdańskim aktor, działacz NSZZ Solidarność, animator kultury. Jego aktywność twórcza w teatrach m.in. w Kaliszu, Poznaniu, Gdyni to wiele scenicznych sukcesów o niezwykle szerokim spectrum: od Kardynała w „Wyzwoleniu” do Cyrano de Bergeraca. Grał także w spektaklach teatru TV i filmach fabularnych. W Sierpniu ’80 przewodniczył strajkowi w ówczesnym Teatrze Dramatycznym w Gdyni, był delegatem na I Zjazd Solidarności, członkiem wielu struktur „S” w latach 80., aresztowanym w 1981 roku. Współorganizował wiele uroczystości religijno-patriotycznych w latach 80., angażował się w aktywność drukarską w czasie strajków 1988 roku.

Twórca filmu jest Andrzej Moś, absolwent prawa i administracji na UAM w Poznaniu oraz PWSFTiTV w Łodzi. Reżyser-dokumentalista i producent, który w swoich filmach sięga często do najnowszej historii, zwłaszcza tej, dotyczącej Wielkopolski, poprzez opowieści o ciekawych postaciach i zdarzeniach, związanych z tym regionem.

Andrzej Moś stworzył ze wspomnień aktorów scen teatralnych w Kaliszu, Gdańsku, Gdyni i Warszawie, związkowców, z którymi Szymon współpracował, kolegów ze środowiska kultury w Koninie, gdzie działał w kabarecie, bliskich i rodziny sentymentalny obraz postaci, która do końca pozostała sobą, w służbie wolności i drugiego człowieka. Przypomina także historię lat 80. na Wybrzeżu i jej związki z współczesnością przez pryzmat wrażliwości Bohatera.

scenariusz i reżyseria | Andrzej Moś
producent wykonawczy | Video Studio Gdańsk
koproducenci | Europejskie Centrum Solidarności, Miasto Konin, Video Studio Gdańsk
realizację filmu wsparli | Solar Company SA, Powiat Koniński, Miasto i Gmina Ślesin, Konińska Fundacja Kultury, ZASP – Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmu, Radia i Telewizji
patroni medialni pokazu | TVP 3 Gdańsk, Radio Gdańsk