Totart czyli odzyskiwanie rozumu

reż. i scen. Bartosz Paduch
produkcja: Polska | 2014
dokument
1 godz. 16 min
PROJEKCJA FILMU + SPOTKANIE Z REŻYSEREM I BOHATERAMI FILMU


20.10.2014 | poniedziałek | godz. 20.00


„Miesiączkuje woźna, będzie zima mroźna” – taki transparent wywiesili członkowie grupy Totart, gdy podczas punkowego koncertu w Chodzieży cenzura odmówiła im występu, a przyłączenie się do innego zespołu okazało się mało skutecznie, bo organizatorzy po kwadransie wyłączyli prąd.
Totart powstał w kwietniu 1986 roku w Gdańsku. Stan wojenny zabił w ludziach nadzieję, młodzi mieli poczucie zmarnowanego życia, a powszechne „uczucie bezsiły i beznadziejności było nieznośne” – wspomina Zbigniew Mesjago Sajnóg, poeta i performer, założyciel Totartu i autor jego głównych idei, który od lat konsekwentnie milczy. – „Zarazem ciążyła nad nami pewna tradycja. Tradycja przelewania krwi za ojczyznę. Teraz my byliśmy tym pokoleniem, na które przyszła kolej. Ale kto posmakował pójścia z kamieniami na czołgi – miał szybko materiał do poważnej refleksji. Człowiek się czuł jak jaskiniowiec. Kompletny bezsens. Ale bólu to nie zmniejszało”.
Aktywna działalność Totartu, który wciąż zmieniał etykiety, trwała ok. 10 lat. Uczestnicy grupy organizowali koncerty, happeningi, tworzyli poezję, wydawali pismo, współtworzyli programy radiowe i telewizyjne, urządzali przeglądy polskich fanzinów i artzinów, niezależnych wydawnictw drugiego obiegu o tematyce kulturalnej.
„Przez Totart przewinęło się co najmniej kilkadziesiąt osób, był to raczej rodzaj ruchu niż grupa. Ludzie o różnych przekonaniach. I zapewne co człowiek, to inny powód, dla którego włączał się w te działania. I gdyby dzisiaj przyjrzeć się, kim są ci ludzie, co robią, byłaby to rozpiętość ogromna” – pisze Sajnóg.

Wspomnienie Zbigniewa Sajnóga pochodzi ze strony:
http://zbigniewsajnog.wordpress.com/2013/08/10/list-do-redakcji-najwyzszego-czasu-nie-wyslany/


SPOTKANIE Z REŻYSEREM I BOHATERAMI FILMU
Bartosz Paduch | Reżyser i scenarzysta. Absolwent Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.
Członek Stowarzyszenia Filmowców Polskich.
Bohaterowie filmu | Paweł Paulus Mazur – malarz, rysownik, poeta i prozaik | Wojciech Stamm alias Lopez Mausere – poeta, prozaik, dramaturg, autor scenariuszy filmowych i telewizyjnych | Tymon Tymański – polski kompozytor,
multiinstrumentalista, poeta, prozaik, twórca terminu „yass” | Paweł „Konjo Konnak” - polski performer, reżyser filmowy, konferansjer, poeta i dziennikarz.