14.08.2015

Święto Sali BHP


miejsce | Gdańsk, Sala BHP na terenie dawnej Stoczni Gdańskiej im. Lenina
termin | 14 sierpnia 2015, piątek
wstęp | wolny


Europejskie Centrum Solidarności już po raz trzeci współorganizuje Święto Sali BHP. Będą m.in. spacery po stoczni, makiety Stoczni Gdańskiej, gra miejska dla rodzin ZAPUŚĆ ŻURAWIA DO STOCZNI, Grupa Rekonstrukcji Historycznej Sojusz, Planszogranie, stoczniowe selfie i fotozabawa. Zapraszamy!Program:

GODZ. 13.00–21.00
GRILL I BUFET
Wystawa „Sala BHP – Izba Pamięci Stoczni Gdańskiej”
Zachęcamy do obejrzenia dwóch dioram Stoczni Gdańskiej, czyli makiet ożywionych efektami świetlnymi – Wydziału Kadłubowego K2 i Wydziału Kadłubowego K3, oraz makiety przedstawiającej jedną z wizji rozbudowy stoczni z połowy lat 70. Dodatkowo eksponowanych jest 20 modeli budowanych w tym zakładzie statków (skala 1:100) oraz model silnika okrętowego „Gdańsk 1” (skala 1:50).
● Grupa Rekonstrukcji Historycznej SOJUSZ
Rekonstruktorzy wcielą się w role stoczniowców.

GODZ. 13.00–17.00
FOTOZABAWA | ZOSTAŃ STOCZNIOWCEM
Użycz nam swojej twarzy, a my za sprawą nowoczesnej techniki przebierzemy Cię za malarza okrętowego czy spawacza. Do domu wrócisz ze zdjęciem innym niż wszystkie.
PLANSZOGRANIE
Wierzcie nam, że w dobie wszechobecnej techniki gry planszowe są jak oazy na pustyni. Zagramy m.in. w STRAJK, PAN TU NIE STAŁ, ZNAJ ZNAK i KOLEJKĘ, która w 2012 roku została okrzyknięta najlepszą grą roku i odniosła międzynarodowy sukces.

GODZ. 13.00–16.00
GRA MIEJSKA DLA RODZIN | ZAPUŚĆ ŻURAWIA DO STOCZNI
Zadanie będzie ekscytujące, bo potrzebujemy zarówno młodych konstruktorów, jak i budowniczych czy dźwigowych.
● SELFIE STOCZNIOWE
Zapraszamy na plan zdjęciowy ze stocznią w tle. Czekać będą na Was rekwizyty, których we własnych szafach nie znajdziecie.

GODZ. 17.00
FILM | CZŁOWIEK Z ŻELAZA
To już klasyk, film w reż. Andrzeja Wajdy z 1981 roku. Dziennikarz radiowy zostaje wysłany do Gdańska, aby zebrać materiał do reportażu kompromitującego jednego z przywódców strajkującej Stoczni Gdańskiej im. Lenina. Historia bardzo aktualna, bo właśnie 35 lat temu – 14 sierpnia 1980 roku – rozpoczął się pamiętny strajk. W rolach głównych wyśmienici: Jerzy Radziwiłowicz, Krystyna Janda i Marian Opania.

GODZ. 20.00
SPEKTAKL | HISTORIE – INTERWENCJE
Na spektakl z udziałem Haliny Słojewskiej zapraszają – Olo Walicki i Leszek Bzdyl.
– Stoczniowa Sala BHP pełni obecnie rolę muzeum, przywołuje zdarzenia i emocje. Dla wielu osób pamiętających czasy dawnej Solidarności jest to jednak miejsce działające jak spłonka, doprowadza do natychmiastowej lawiny osobistych wspomnień z tamtego czasu doświadczania przemian – mówi Olo Walicki, kontrabasista jazzowy i kompozytor. – Spektakl HISTORIE – INTERWENCJE to kilka scen, stacji i spotkań, miejsc zatrzymania i przywołania tego, co nieuchwytne, czego nie znajdziemy w miejscach pamięci, a co odnajdujemy w sobie. Tekst, dźwięk, ruch/ciało i obraz staną się budulcem tej subiektywnej interwencji w historię, ożywiając pamięć i emocje wśród nieporuszonych eksponatów.
koncepcja i muzyka | Olo Walicki
reżyseria i choreografia | Leszek Bzdyl
instrumenty perkusyjne | Tomasz Sowiński
współpraca literacka | Natalia Cyrzan
UWAGA! Liczba miejsc ograniczona, 400 bezpłatnych wejściówek rozdamy w dniu imprezy w barze Sali BHP


SPACERY PO STOCZNI
13.00 | zbiórka: windy panoramiczne w ECS (parter)
14.30 | zbiórka: windy panoramiczne w ECS (parter)
16.00 | zbiórka: windy panoramiczne w ECS (parter)
17.30 | zbiórka: bar w Sali BHP
Przewodnikami po historii i terenach stoczniowych będą: Magdalena Staręga – historyk sztuki, zajmująca się w ECS dziedzictwem kulturowym (13.00), Andrzej Trzeciak – historyk sztuki, również odpowiedzialny w ECS za dziedzictwo kulturowe (14.30), Andrzej Nawrocki – specjalista ds. automatyki, szef biura projektowego, wiceprezes zarządu Stoczni Gdańskiej (16.00) i Jarosław Żurawiński – autor książek o Gdańsku i doświadczony przewodnik turystyczny (17.30).
Na zakończenie spaceru każdy z uczestników otrzyma krzyżówkę, której hasła odwołują się do wiedzy o stoczni i Sali BHP. Na zwycięzców czekają nagrody!

JAK ZDOBYĆ WEJŚCIÓWKĘ?
godz. 13.00 | 14.30 | 16.00
30 bezpłatnych wejściówek na każdą godzinę rozdamy przez Internet. Od 1 sierpnia zapraszamy na stronę: ecs.gda.pl.
godz. 17.30
30 bezpłatnych wejściówek rozdamy poprzez zapisy na listę. Zapraszamy w dniu imprezy do baru w Sali BHP.


Więcej informacji: tel.: 58 308 43 98, 58 772 40 09

Organizatorzy: NSZZ Solidarność, Sala BHP, Europejskie Centrum Solidarności, Fundacja Archiwum Filmowe „Drogi do Niepodległości", Fundacja Promocji Solidarności, Grupa Rekonstrukcji Historycznej Sojusz