SOLIDARNI z BIAŁORUSIĄ

Artyści i aktywiści z Białorusi przyjadą na 5. edycję festiwalu Solidarni z Białorusią (11–12 kwietnia 2015).
Wydarzenie nie jest tylko wyrazem poparcia dla pokojowych przemian na Białorusi, ale przede wszystkim okazją do prezentacji białoruskiej kultury i wsparcia jej twórców.

W programie imprezy: spacery subiektywne po wystawie ECS śladami białoruskich dysydentów, spotkanie autorskie, warsztaty białoruskiego śpiewu, koncerty zespołów Vuraj i Laboratorium Pieśni, a także na stoisko projektantów z Białorusi wykorzystujących tradycyjne wzory ludowe. Podczas koncertu finałowego w niedzielę zabrzmi muzyka białoruskiego zespołu folkowego Vuraj oraz trójmiejskiego zespołu pieśniarek Laboratorium Pieśni. Udział we wszystkie wydarzeniach w ECS jest bezpłatny.

Gościem specjalnym festiwalu będzie wspomniany Uładzimir Niaklajeu, poeta i prozaik, który w 2010 roku startował w wyborach prezydenckich na czele kampanii MÓW PRAWDĘ. W dzień wyborów został ciężko pobity i porwany ze szpitala przez KGB. Po dwóch miesiącach spędzonych w więzieniu nałożono na niego areszt domowy. Jego przeżycia stały się inspiracją sztuki wystawianej w deskach teatru Wybrzeże w Gdańsku. Spektakl znalazł się w program festiwalu, a 11 kwietnia 2015 na widowni zasiądzie Niaklajeu z małżonką, Olgą, by po raz pierwszy obejrzeć gdańską inscenizację.
Podczas festiwalu Solidarni z Białorusią prezentowana będzie najnowsza powieść Niaklajeua „Automat z wodą gazowaną z syropem lub bez. Powieść mińska”, która wydana została w języku polskim.

Wiele o Białorusi powiemy także językiem sztuki, prezentując współczesne nawiązania do tradycyjnej białoruskiej kultury ludowej w designie i muzyce. Kolektyw twórców i animatorów Art Siadziba z Mińska, zaprezentuje w ramach targów dizajnu i młodej sztuki BAKALIE, wyroby wykorzystujące ludowe wzornictwo. Co więcej, na miejscu będzie można się dowiedzieć, jakie symboliczne znaczenia niosą za sobą tradycyjne ornamenty zdobiące białoruskie wyszywanki.

Idea wydarzeń pod hasłem Solidarni z Białorusią narodziła się w Warszawie w 2006 roku, zaś w Trójmieście festiwal po raz pierwszy odbył się w 2011 roku.
Organizatorzy festiwalu Solidarni z Białorusią | Gdańskie Towarzystwo Promocji Kultury Akademickiej, Europejskie Centrum Solidarności, Akademickie Centrum Kultury UG Alternator, Kulturalny Kolektyw Uniwersytetu Gdańskiego, Studenckie Koło Naukowe Mozaika, Teatr Wybrzeże, Art Siadziba

Dofinansowano ze środków miasta Gdańska.


PROGRAM

wszystkie wydarzenia w ECS | WSTĘP WOLNY
Teatr Wybrzeże | BILETY

11 kwietnia 2015 | sobota  
10.00–18.00
17.30
21.30
/ projektanci z Białorusi na targach mody, dizajnu i młodej sztuki BAKALIE  ►►
/ warsztaty białoruskiego śpiewu tradycyjnego „Spieuny Shod” ►►
/
spektakl „Dwóch w Twoim domu”, teatr Wybrzeże12 kwietnia 2015 | niedziela  

13.00
14.00
15.00
17.00

19.00

/ subiektywne zwiedzanie wystawy stałej śladami białoruskich dysydentów ►►
/ subiektywne zwiedzanie wystawy stałej śladami białoruskich dysydentów ►►
/ subiektywne zwiedzanie wystawy stałej śladami białoruskich dysydentów ►►

/ spotkanie z Uładimirem Niaklajeu i prezentacja jego książki „Automat
z wodą gazowaną z syropem lub bez. Powieść mińska”
►►

/ koncert finałowy 5. edycji festiwalu SOLIDARNI Z BIAŁORUSIĄ  ►►


→ rezerwacja online