16.08.2014

Solidarity of Arts 2014

ESPERANZA+

miejsce | Scena plenerowa Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, Gdańsk, Ołowianka 1
czas | 16 sierpnia, godz. 21 (wejście od godz. 19)
WSTĘP WOLNY poza strefą golden circle
 


W tym roku wyjątkowo wcześnie (4 czerwca) przedpremierowym pokazem najnowszego filmu Michała Bielawskiego pt. „1989" rozpoczęliśmy festiwal Solidarity of Arts. Uzyskaną 25 lat temu wolnością oddychamy pełną piersią już szósty rok, a czerwiec i okolice 1989 roku były dla nas na tyle wyjątkowe i bliskie idei festiwalu, że zdecydowaliśmy się na rodzaj artystycznej forpoczty (a zarazem klamry) i umieszczenie tego niezwykłego dokumentu w tegorocznym programie.
Goście i gospodyni tegorocznego widowiska Esperanza+ to artyści z łącznym dorobkiem 35-ciu najbardziej prestiżowych nagród międzynarodowego przemysłu muzycznego, wykonawcy od dziesięcioleci wygrywający lub będący w ścisłej czołówce najpoważniejszych światowych plebiscytów muzyki jazzowej. Stanowią historię i jednocześnie najlepszą współczesną reprezentację uwielbianego przez nas gatunku. Widowisko „+”, które od czterech lat cieszy się znakomitymi recenzjami, masowym odbiorem i rozpoznawalną poza Polską marką, również w tym roku będzie wizytówką naszego festiwalu.
W programie koncertu jest wykonanie (po raz pierwszy przez skład Wayne Shorter, Esperanza Spalding, Terri Lyne Carrington, Leo Genovese oraz Orkiestra Symfoniczna Polskiej Filharmonii Bałtyckiej pod batutą Clarka Rundella) ponad 25-minutowego, napisanego przez Shortera specjalnie na orkiestrę i głos Esperanzy, utworu GAIA. Usłyszymy wspólnie grających Herbiego Hancocka, Miltona Nascimento, Wayne’a Shortera, Esperanzę oraz Terri Lyne Carrington (nie wiemy co zagrają, bo trzymają to w ścisłej tajemnicy, ale wszyscy podkreślają, że wspólne granie w tym składzie jest – również dla nich – czymś wyjątkowym), a także dwie oddające tony pozytywnej energii grupy: Pedrito Martineza (jazz tradycji afro-kubańskiej rumby) i Oumou Sangaré (afrykańska muzyka Wassoulou). Ponadto wystąpią Wojciech Waglewski i Voo Voo z orkiestrą PFB (i Esperanzą), Kapela ze Wsi Warszawa oraz bohaterowie minionych edycji naszego koncertu: Leszek Możdżer, Marcus Miller, Alex Han, Louis Cato (w programie przygotowywanym przez Leszka) oraz Zohar Fresco. Zgodnie z tradycją widowisk „+” do każdego wykonawcy pod koniec jego występu dołącza gospodarz show by wspólnie wykonać przynajmniej jeden utwór. W przypadku polskich zespołów Esperanza nie wyklucza użycia swojego głosu, a że jest osobą wybitnie utalentowaną również lingwistycznie, publicznosć na Ołowiance może spodziewać się kilku szczególnie wzruszających chwil/zwrotek.

w rolach głównych:

Esperanza Spalding (Stany Zjednoczone)
Wayne Shorter (Stany Zjednoczone)
Herbie Hancock (Stany Zjednoczone)
Milton Nascimento (Brazylia)
Terri Lyne Carrington (Stany Zjednoczone)
Marcus Miller (Stany Zjednoczone)
Leszek Możdżer (Polska)
Zbigniew Namysłowski (Polska)
Oumou Sangaré
Oumou Sangaré (Mali) – wokal
Gregory Louis (Gwadelupa) – perkusja
Alioune Wade (Senegal) – gitara basowa
Brehima Diakite (Mali) – kamele n’goni
Herve Sambe (Senegal) – gitara elektryczna
Mamounata Guira (Burkina Faso) – chórki
The Pedrito Martinez Group
Pedrito Martinez (Kuba) – instrumenty perkusyjne, wokal
Ariacne Trujillo (Kuba) – keyboard, wokal
Jhair Sala (Peru) – instrumenty perkusyjne
Alvaro Benavides (Wenezuela) – gitara basowa
Wojciech Waglewski i Voo Voo (Polska)
Zohar Fresco (Izrael)
Ingrid Jensen (Kanada)
Leo Genovese (Argentyna)
Alex Han (Stany Zjednoczone)
Louis Cato (Stany Zjednoczone)
Orkiestra Symfoniczna Polskiej Filharmonii Bałtyckiej (Polska)
Clark Rundell (Wielka Brytania)
Kapela ze Wsi Warszawa (Polska)
Paweł Pańta (Polska)
Krzysztof Ścierański (Polska)

Scenariusz i reżyseria: Krzysztof Materna
Dyrektor Muzyczny: Esperanza Spalding
Scenografia: Radek Dębniak