11.11.2021

ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI PO GDAŃSKU

Z powodu pandemii nie odbędzie się tradycyjna Parada Niepodległości, ale w zamian przygotowano wiele atrakcji. W programie wspólne śpiewanie hymnu i pieśni patriotycznych, gra miejska, spacery z przewodnikami, pokazy grup rekonstrukcyjnych, a nawet możliwość przyjęcia szczepionki przeciw COVID-19. Warto 11 listopada przed południem wybrać się z rodziną i przyjaciółmi na spacer po śródmieściu Gdańska, a na koniec odwiedzić ECS.

11 listopada obchodzimy 103. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości po 123 latach niewoli austriackiej, pruskiej i rosyjskiej. Dzień ten został uznany za święto państwowe 23 kwietnia 1937 roku.
Gdańskie uroczystości z okazji Dnia Niepodległości współorganizują: miasto Gdańsk, Stowarzyszenie SUM, Hevelianum, Muzeum Gdańska i Fundacja Gdańska.

11 LISTOPADA 2021, CZWARTEK
/ 10.00
/ Góra Gradowa
Podniesienie flagi państwowej na najwyższym maszcie w mieście. Zagra mobilny carillon Gdańsk i trębacze, przybędzie grupa rekonstrukcyjna Garnizon Gdańsk.
/ transmisja: gdansk.pl.

/ od 10.00
/ Brama Wyżynna i skwer Dariusza Kobzdeja
Mieszkańcy mogą zaopatrzyć się we flagi narodowe, gdańskie oraz kotyliony.

/ 10.00–11.45
/ siedziba PTTK, ul. Długiej 45
Spacery z przewodnikami po miejscach ważnych dla naszej tożsamości narodowej. Start: co kwadrans.

/ 10.00–13.00
/ Śródmieście
Atrakcje w różnych lokalizacjach:
/ Indywidualne składanie kwiatów w miejscach ważnych dla niepodległości, jak pomnik Jana III Sobieskiego czy pomnik Poległych Stoczniowców 1970
/ Koncerty grup muzycznych, chórów i orkiestr, m.in. przy Domu Uphagena, pomniku Jana II Sobieskiego, pomniku Tym, co za polskość Gdańska, napisie Gdańsk na Ołowiance i fontannie Czterech Kwartałów
/ Pokazy grup rekonstrukcyjnych
/ Pokazy pojazdów na Targu Węglowym
/ Patriotyczna gra miejska adresowana do grup oraz uczestników indywidualnych. Start spod Drzewka Milenijnego na Targu Węglowym. Formularz zgłoszeniowy: → parkowebno.pl/wyslij-zgloszenie-sep/wyslij-zgloszenie
/ Oprowadzanie kuratorskie po wystawach Muzeum Gdańska, konieczność rezerwacji miejsc: → muzeumgdansk.pl/wydarzenia/szczegoly/news/obchody-swieta-niepodleglosci/

/ 10.00–17.00
/ Europejskie Centrum Solidarności
Czy wiesz, że w dobie PRL rocznicę odzyskania niepodległości, mimo sprzeciwu władzy, celebrowała opozycja? W Gdańsku uroczystości odbywały się pod pomnikiem Jana III Sobieskiego. 11 listopada 1981 roku, po mszy za Ojczyznę w kościele Mariackim, pod pomnik przeszło kilkanaście tysięcy manifestantów. Zachęcamy do odwiedzenia wystawy stałej ECS, gdzie opowiadamy i tę historię. Warto też zwiedzić wystawę czasową ŻYWIE BIEŁARUŚ! NIECH ŻYJE BIAŁORUŚ!, bo to przejmująca opowieść o ludziach, którzy wciąż walczą o wolność.

/ 10.20–17.05
/ trasa Strzyża – Węzeł Groddecka
Wybierz się na przejażdżkę tramwajem Konstal historycznej floty Gdańskich Autobusów i Tramwajów. Kurs jest bezpłatny.

/ 11.00
/ wieża kościoła św. Katarzyny
Dzwonnicy konfraterni wprowadzą ręcznie w ruch serce największego z pięćdziesięciu dzwonów carillonu, ważącego niemal 3 tony dzwonu, a towarzyszącego gdańszczankom i gdańszczanom w najważniejszych momentach życia miasta.

/ 12.00
/ Dwór Artusa
Podniesienie flagi biało-czerwonej na maszt, wspólne odśpiewanie Hymnu oraz pieśni patriotycznych przy akompaniamencie carillonu (Monika Kaźmierczak) oraz Chór Nauczycielski pod dyrekcją Darii Polanowskiej.

/ 12.00
/ bazylika Mariacka
Liturgia za ojczyznę, którą będzie sprawował abp Tadeusz Wojda, metropolita gdański. Oprawę muzyczną zapewni Ceppella Gedanensis.

/ 12.00–16.00
/ Kuźnia Wodna w Oliwie (Muzeum Gdańska), ul. Bytowska 1a
Kucie wizerunku orła z godła RP przez kowali i wypalanie z ceramiki, warsztaty wypalania ceramiki dla najmłodszych, wytop stali damasceńskiej.

/ 13.00

/ wieża ratusza Głównego Miasta, ul. Długa i Długi Targ
Koncert na trąbki i carillon.

/ 14.00
/ ul. Grobla I
Otwarcie wystawy plenerowej „Ostatni. Gdańszczanie – żołnierze Armii Krajowej”, poświęconej żołnierzom AK, którzy po II wojnie światowej związali swoje życie z Gdańskiem.

RADIO
Na częstotliwości 91.30 UKF będą nadawane informacje i komunikaty poświęcone wydarzeniom tego dnia. Program, którego zasięg obejmie centrum Gdańska, będzie można odbierać na każdym odbiorniku radiowym, np. w domu czy w samochodzie.

PUNKT SZCZEPIEŃ
/ od 10.00
/ Targ Węglowy, przy Drzewku Milenijnym
Organizatorem punktu jest Przychodnia Citimedic we współpracy z OSP Koszwały oraz Stowarzyszeniem Grupa Ratownicza Alfa.

SPECJALNA OFERTA GASTRONOMICZNA
Tradycyjnie, restauratorzy przygotowali specjalną ofertę gastronomiczną.
Strefa Smaków Food Trucków stanie na Targu Węglowym. Dania będą serwowane w godz. 10.00–21.00.