05.02-06.02.2016

STREFA GDAŃSKIEJ NAUKI W ECS

termin | 5–6 lutego 2016, piątek–sobota, godz. 11–16
miejsce | ECS, pl. Solidarności 1
wstęp | wolny po wcześniejszej rejestracji
szczegóły | Fundacja Gdańska

STREFA GDAŃSKIEJ NAUKI zainstaluje się w Europejskim Centrum Solidarności 5 i 6 lutego w ramach ŚWIĘTA GDAŃSKIEJ NAUKI. Konkursy, warsztaty, prelekcje - to tylko niektóre z atrakcji. Wszystkie działania odbędą się pod patronatem Jana Heweliusza, a gościem specjalnym STREFY GDAŃSKIEJ NAUKI będzie MIROSŁAW HERMASZEWSKI – pierwszy i jedyny w dotychczasowej historii Polak, który odbył lot w kosmos. Nie przegap okazji! Zapraszamy na dwa wykłady. 

5 lutego, godz. 12:00, audytorium ECS – prelekcja dla dzieci: Ja nie wstydziłem się swoich marzeń
6 lutego, godz. 12:00, audytorium ECS – prelekcja: Kosmos – marzenia i rzeczywistość Zapisz się



Mirosław Hermaszewski 27 czerwca 1978 r., jako inżynier pokładowy wystartował wraz z Rosjaninem Piotrem Klimukiem z kosmodromu Bajkonur do lotu w kosmos na statku Sojuz-30. Załoga połączyła się ze stacją orbitalną Salut-6. Lądowanie nastąpiło 5 lipca w Kazachstanie. Lot trwał 8 dni, dokonano 126 okrążeń Ziemi. Przy okazji ustanowiono kilka rekordów Polski (zatwierdzonych przez FAI – Międzynarodową Federację Lotniczą) m.in. wysokości – 363 km; prędkości lotu – 28 tyś km/h; długotrwałości lotu – 190 godzin 03 minuty i 04 sekundy.



Od godziny 11.00 do 16.00 w sali wystaw czasowych ECS każdy uczestnik będzie mógł poznać świat wynalazków oraz wziąć udział w specjalnie przygotowanych na tę okazję zajęciach. Strefa dedykowana jest tym małym i tym dużym. Chcemy zaprosić mieszkańców do zaszczepienia w swoich dzieciach żyłki naukowców.
W sali wystaw czasowych, salach warsztatowych i na antresoli odbędą się:

EDUEKSPERYMENTY

Przy stanowisku EduParku będzie można poczuć się niczym prawdziwy naukowiec. Niesamowite doświadczenia i eksperymenty zaciekawią wszystkich uczestników.

WARSZTATY PLASTYCZNE Pałacu Młodziezy w Gdańsku

SPOTKANIE Z PISARKĄ Barbarą Piórkowską
termin
| 6 lutego, godz. 14.30
miejsce
| ECS, antresola
Zapraszamy na spotkanie z autorką „Utkanek” – nietypowych, bo mniej naukowych, a bardziej poetyckich esejów o Gdańsku. Inspiracją do napisania książki stały się rozmowy przeprowadzone w ramach seminarium „Wspólny pokój”, zorganizowanego przez Instytut Kultury Miejskiej oraz Uniwersytet Gdański. Projekt poświęcony był trudnej, powojennej historii Gdańska – w tym tropom prowadzącym do miejsc z których przybyły rodziny obecnych gdańszczan.

PRELEKCJA OJCA ŻEGLOWCÓW - spotkanie z Zygmuntem Choreniem
termin | 6 lutego, godz. 13.45
miejsce | ECS, antresola 
Zygmunt Choreń – absolwent Politechniki Gdańskiej, członek załogi SY Otago podczas regat dookoła świata, były pracownik Stoczni Gdańskiej, ale przede wszystkim projektant największych na świecie statków żaglowych. Konstruktor CV Royal Clipper, Fryderyka Chopina i STS Daru Młodzieży – spotkania z „Ojcem polskich żaglowców” nie można przegapić!

BIBLIOTEKA - TU MOŻESZ WIĘCEJ! 

Co wspólnego, oprócz książek, ma nauka z biblioteką publiczną? Czy książki można drukować w 3D oraz w wirtualnej rzeczywistości? Jak nakręcić film na iPadzie? Tego i innych ciekawych rzeczy dowiecie się na stoisku Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku.

BIBLIOTHECA SENATUS GEDANENSIS W służbie nauki gdańskiej – wykład dr Marii Otto 
termin |5 lutego, godz. 14.00
miejsce | ECS, antresola
PAN Biblioteka Gdańska to istniejąca od 420 lat biblioteka naukowa posiadająca 917 tys. pozycji inwentarzowych. Rozwój nauki możliwy jest między innymi dzięki odpowiednio zorganizowanemu zapleczu książkowemu. W Gdańsku wczesnej nowożytności rolę naukotwórczą i kulturotwórczą pełniła otwarta w 1596 roku Biblioteka Rady Miasta Gdańska. Przypadająca w tym roku 420 rocznica otwarcia książnicy to idealna okazja, aby przypomnieć jej rolę w rozwoju gdańskiej nauki.

OBSERWATORIUM GSA – Teleskop słoneczny
termin | 6 lutego, godz. 11-16
miejsce | ECS, sala wystaw czasowych

KREATYWNA PEDAGOGIKA
miejsce
| ECS, sale warsztatowe, III piętro
zapisy
| istank@wp.pl
Bank pomysłów Kreatywnej Pedagogiki – zajęcia warsztatowe 
Wielcy gdańszczanie w legendzie i dramie
– warsztaty dramowe na III piętrze
5 lutego, 3 x godzinne warsztaty (w godz. 11-16) dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych
6 lutego, 2 x godzinne warsztaty (w godz. 11-16) dla młodzieży licealnej i dla dorosłych

Jestem z Gdańska – spaceruję po Starym i Głównym Mieście
wystawa prac i rozstrzygnięcie konkursu na antresoli. Wręczenie nagród podczas wydarzeń w ramach Strefy Gdańskiej Nauki.

ŚWIĘTO GDAŃSKIEJ NAUKI ropocznie się 28 stycznia i potrwa do 6 lutego. W ramach imprezy odbędą się też m.in. widowiskowe urodziny Heweliusza, gra miejska, mapping. 



       organizator: Fundacja Gdańska