SQUEEK

„Squeek”, czyli powstaje animowany film o solidarności | wystawa
termin | 13–21 października 2017
miejsce | ECS, III piętro
wstęp | wolny

Dzieci z klas I–VI trójmiejskich szkół podstawnych stworzyły własną koncepcję wizualną miejsc, w których mogłaby się dziać akcja filmu „Squeek” – pełnometrażowego, animowanego filmu dla dzieci, inspirowanego historią Solidarności. „Squeek” to opowieść o myszce Mai i jej przyjaciołach, którzy wspólnie stawiają czoło despotycznemu władcy podziemnego miasta Squeek, zbudowanego przez gryzonie z przedmiotów znalezionych na terenie okolic stoczni i miasta Gdańska. Rysunki stały się inspiracją dla trójki profesjonalnych ilustratorów – Igora Wolskiego, Kamili Kozłowskiej i Marcina Wasilewskiego (reżyser filmu).
– Nasza opowieść ma w sposób metaforyczny, za pośrednictwem historii o zwierzętach, pokazać, czym jest solidarność, przede wszystkim ta zwykła, międzyludzka, ponadczasowa. Zależy nam na tym, by wydarzeniom przedstawionym w fabule towarzyszył historyczny kontekst – mówią twórcy filmu „Squeek” z gdańskiego studia animacji Grupa Smacznego. – Chcemy, by film był dla dzieci i ich rodziców punktem wyjścia do rozmowy o Solidarności jako ruchu społecznym, który zmienił bieg historii, zapoczątkowując proces demokratycznych przemian w Europie.

Dziecięce prace powstały podczas warsztatów w Europejskim Centrum Solidarności, które odbyły się 4 września 2017 roku. Ich celem było zaangażowanie przyszłych widzów w proces tworzenia filmu animowanego od samego początku, czyli od poziomu prac koncepcyjnych. Dzieci mogły przyjrzeć się procesowi twórczemu prowadzącemu do stworzenia filmu animowanego, a jednocześnie podzielić się swoją dziecięcą kreatywnością z filmowcami.

Produkcja pełnometrażowego filmu animowanego to proces czasochłonny, dlatego efekty prac filmowców będzie można zobaczyć na wielkim ekranie nie wcześniej niż 2020 roku.

Wystawa została zorganizowana przez Stowarzyszenie Producentów Polskiej Animacji (SPPA) i Europejskie Centrum Solidarności (ECS). Zadanie dofinansowano ze środków miasta Gdańska.