01.05.2016

SPACER KURATORSKI PO WYSTAWIE STAŁEJ

termin | 1 maja, godz. 12.00
miejsce | ECS, pl. Solidarności 1 w Gdańsku
wejście | przez historyczną stoczniową Bramę nr 2
parking podziemny | wjazd od ul. Nowomiejskiej
zbiórka | ECS, hol główny (vis-à-vis kas), szukajcie dużego długopisu Lecha Wałęsy
wstęp | → REZERWACJA MIEJSC + bilet: 15 zł/os. (grupowy normalny) lub 11 zł/os. (grupowy ulgowy)

W każdą pierwszą niedzielę miesiąca zapraszamy w pasjonującą podróż, podczas której opowiadamy o ludziach, powszechnie nieznanych wydarzeniach, przyczynach i skutkach, odsłaniamy konteksty i łączymy w ciągi zdarzeń odległe od siebie w czasie fakty. Prezentujemy historie, których nie przeczytacie w książkach – ciekawe zarówno dla urodzonych przed 1989 rokiem, jak i młodych, dla których stan wojenny jest tak samo zamierzchły jak bitwa pod Grunwaldem.
W rolę przewodników wcielają się historycy z ECS, którzy znają wystawę jak nikt inny, bo pracowali przy jej tworzeniu.
Co ciekawe, na ekspozycję w ECS można wracać wielokrotnie, bo utkana jest z setek opowieści, których nie sposób ogarnąć podczas jednego zwiedzania.

MAJOWE POCHODY I ZADYMY. Opowieści fotografów

1 maja na trybunie honorowej stawał „aparat partyjny” i pozdrawiał barwny korowód stoczniowców, tramwajarzy i sportowców... Komuniści mieli swoje Święto Pracy, a opozycjoniści rocznicę ustanowienia Konstytucji 3 maja. Te nielegalne dla władz obchody – przemarsze poprzedzone liturgiami w kościołach z głośnymi śpiewami „…Ojczyznę wolną racz nam wrócić Panie” – bardzo często kończyły się zadymami. Milicja używała pałek, gazu łzawiącego i polewaczek z wodą. Areszt nierzadko kończył się procesem i wyrokiem więzienia. Zapraszamy na spacer śladem 1-majowych pochodów, 3-majowych obchodów i kampanii wyborczej w maju 1989 roku. Zdemaskujemy tajemnice pracy fotoreporterów, których zdjęcia po latach są świadectwem prawdy i źródłem wiedzy nie do przecenienia.

oprowadza | Grażyna Goszczyńska
Fotograf i historyk, muzealnik z długoletnim doświadczeniem. Opiekun kolekcji fotografii w Dziale Archiwum ECS. Kurator lub jego asystent blisko stu wystaw w Gdańskiej Galerii Fotografii. Bywała powoływana jako biegły sądowy w zakresie powojennej ikonografii Gdańska. Prywatnie, w genach po babci odziedziczyła pasję społecznej działalności na rzecz dobra wspólnego. O fotografii i fotografowaniu wie wszystko.