02.04.2017

SPACER KURATORSKI PO WYSTAWIE STAŁEJ

WYSPA SKARBÓW
termin | 2 kwietnia 2017, niedziela, godz. 12.00
miejsce | ECS, pl. Solidarności 1 w Gdańsku
wejście | przez historyczną stoczniową Bramę nr 2
parking podziemny | wjazd od ul. Nowomiejskiej
zbiórka | ECS, hol główny (vis-à-vis kas), szukajcie dużego długopisu Lecha Wałęsy
wstęp | → REZERWACJA MIEJSC + bilet: 25 zł/os. (bilet normalny) lub 20 zł/os. (bilet ulgowy)

Jeśli powiemy, że w archiwum Europejskiego Centrum Solidarności znajduje się ponad 150 metrów bieżących materiałów: ulotek, plakatów, pism drugiego obiegu wydawniczego i prasy reżimowej, najróżniejszego rodzaju dokumentów będących świadectwem historii – dla niejednego powieje nudą. Jeśli jednak nasze zbiory zareklamujemy tak: mamy pocztówkę spisaną przez Annę Walentynowicz w obozie internowania, znalezioną na gdańskim wysypisku śmieci; raporty z aresztowań w Grudniu ’70; plakaty do filmu „Człowiek z żelaza” Andrzeja Wajdy, pozyskane z różnych stron świata i sweter, w którym Lech Wałęsa podpisywał Porozumienia Sierpniowe – robi się ciekawie! Za każdym z tych obiektów stoi inna historia i inny darczyńca, najczęściej prywatny.
O najważniejszych archiwaliach prezentowanych na wystawie stałej i związanych z nimi historiach opowie Monika Krzencessa-Ropiak, opiekun zbiorów i kierownik Archiwum ECS. Jak zawsze podczas spacerów kuratorskich, tym razem również nie zabraknie zakulisowych anegdot i informacji, których nie usłyszycie nigdzie indziej.
     
             
oprowadza | Monika Krzencessa-Ropiak                         Historyk, archiwista i romanista. W Europejskim Centrum Solidarności pracuje od 2009 roku. Od początku sprawowała pieczę nad zasobem muzealno-archiwalnym. Kierownik działu Archiwum i Organizacji Wystaw. Odpowiedzialna za stworzenie programu merytorycznego zbiorów archiwalnych ECS, budowę i organizację zasobu, w tym pozyskiwanie, gromadzenie, opracowywanie naukowe.
Absolwentka Wydziału Filologiczno-Historycznego Uniwersytetu Gdańskiego oraz Wydziału Humanistycznego w Nantes we Francji. Zatrudniona przez władze regionu Loire – Atlantique (Francja) w ramach projektu Cercles Europe, mającego przybliżyć historię i kulturę państw europejskich gimnazjalistom francuskim (1999–2000). Pracownik Oddziałowego Biura Udostępniania i Archiwizacji Dokumentów Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku (2001–2009).
– Interesują mnie indywidualne historie naszych darczyńców, a także to niezwykłe zainteresowanie polską Solidarnością, czego dowodem są kolekcje zbiorów ECS pochodzące z różnych stron świata – mówi Monika Krzencessa-Ropiak. – Zajmowałam się między innymi przygotowywaniem dokumentacji archiwalnej na potrzeby ich ekspozycji na wystawie stałej, gdzie z przyczyn konserwatorskich często prezentowane są… kopie.