SUBIEKTYWNY SPACER PO WYSTAWIE STAŁEJ ŚLADAMI PRAW CZŁOWIEKA

termin | 11 i 12 grudnia, sobota – niedziela, godz. 11.00–12.30
zbiórka | vis-à-vis kas biletowych, prosimy o przybycie z 15-minutowym wyprzedzeniem
wstęp | bilet: 1 zł + rezerwacja miejsca poniżej

Prawa człowieka nadal są wyzwaniem praktycznym, ale mają też swoją historię pełną przełomowych momentów. Chcemy je przypomnieć, aby pokazać, że możliwym jest to, co kiedyś wydawało się niemożliwe. Zapraszamy na spacer po wystawie stałej ECS.

11/12/2021
11.00
w roli przewodniczki | MAGDA KRZYŻANOWSKA-MIERZEWSKA
→ rezerwacja miejsc
Gdańszczanka. Radczyni prawna. Za pierwszej Solidarności dziennikarka-wolontariuszka w Biurze Informacji Prasowej NSZZ „Solidarność” BIPS w Gdańsku. Córka Olgi Krzyżanowskiej, posłanki ziemi gdańskiej i wicemarszałkini Sejmu. Żona Piotra Mierzewskiego, sekretarza Sekcji Służby Zdrowia NSZZ „Solidarność” (1980–1981), internowanego w 1982 roku, aresztowanego dwa lata później za to, że „od jesieni 1982 do 12.06.1984 w Gdańsku brał udział [...] w związku mającym na celu przestępstwo pod nazwą »Regionalna Komisja Koordynacyjna NSZZ Solidarność Region Gdańsk«”.
Prawniczka w Kancelarii Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu (1993–2018), przewodnicząca Panelu ds. Praw Człowieka w misji Unii Europejskiej w Kosowie (2012–2018). Autorka licznych publikacji o ochronie praw człowieka i wymiarze sprawiedliwości.
Z pasji i potrzeby opowiedzenia historii swej rodziny – współautorka dwóch książek. „Według ojca, według córki. Historia rodu” (wspólnie z Jerzym Krzyżanowskim) – uhonorowana Nagrodą Historyczną „Polityki” – to rekonstrukcja barwnych dziejów dwóch rodów Krzyżanowskich wywodzących się z Wileńszczyzny, Krzyżanowskich ze Lwowa i ich potomków z Trójmiasta (2010). A „Olga, córka Wilka” (wspólnie z Aldoną Wiśniewską) to opowieść o gdańskiej lekarce, kobiecie Solidarności, posłance, za której sukcesem stały wspaniałe kobiety: jej babka, matka i ciotki (2019).

12/12/2021 11.00
w roli przewodniczki | DANUTA KUROŃ
→ rezerwacja miejsc
Opozycjonistka w czasach PRL, działaczka społeczna i aktywistka.
Studiowała historię na Uniwersytecie Warszawskim (1968–1970), a ukończyła ten kierunek na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim (1976). Należała do czołowych działaczek solidarnościowego podziemia, których historię przedstawiła Shana Penn w książce „Podziemie kobiet” (wydanie polskie 2003).
Po wprowadzeniu stanu wojennego organizowała struktury podziemnej Solidarności na Lubelszczyźnie, była redaktorką i kolportażystką czasopism związkowych drugiego obiegu, angażowała się w pomoc internowanym i represjonowanym, a także utrzymywała kontakt z zagranicznymi organizacjami wspierającymi Solidarność.
Po 1989 roku pracowała jako dziennikarka. Wraz z Jackiem Kuroniem założyła Uniwersytet Powszechny im. Jana Józefa Lipskiego w Teremiskach (2000). Objęła funkcję prezesa Fundacji Pomoc Społeczna SOS Jacka Kuronia. Obecnie zajmuje się edukacją, prowadząc Uniwersytet Powszechny im. Jana Józefa Lipskiego w Teremiskach. Wyróżniona Orderem Uśmiechu.