12.05.2016

SOLIDARNOŚĆ NAD SEKWANĄ | spotkanie autorskie w Poznaniu

termin | 12 maja 2016, czwartek, godz. 18
miejsce | Poznańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk, ul. Mielżyńskiego 27/29, Poznań
SOLIDARNOŚĆ NAD SEKWANĄ. DZIAŁALNOŚĆ KOMITETU KOORDYNACYJNEGO NSZZ „SOLIDARNOŚĆ” W PARYŻU 1981–1989 – po raz pierwszy Czytelnik dostaje pełną historię tego wielkiego projektu. Komitet Koordynacyjny NSZZ „Solidarność” w Paryżu był bowiem jedną z najważniejszych tego rodzaju organizacją za granicą, a pomoc, której udzielił związkowi, była bardzo znacząca. Autorka książki – Magdalena Heruday-Kiełczewskiej, która będzie gościem spotkania – w 2013 roku była laureatką konkursu ECS na pracę naukową.

Wprowadzenie stanu wojennego w Polsce zaskoczyło za granicą wielu działaczy opozycyjnych, także w Paryżu, m.in.: Danutę Nowakowską, Andrzeja Wołowskiego, Seweryna Blumsztajna, Andrzeja Seweryna, Zbigniewa Kowalewskiego czy Jacka Kaczmarskiego.
16 grudnia 1981 roku w Paryżu powstał Komitet Koordynacyjny NSZZ „Solidarność”. Zgodnie z deklaracją miał informować światową opinię publiczną o walce polskiego społeczeństwa, przeciwdziałać manipulacjom medialnym i nieść pomoc polskiej opozycji. Komitet spisywał również listy internowanych, zbierał informacje o potrzebach ich rodzin i organizował wsparcie. Niósł też pomoc Solidarności, wysyłając do kraju pieniądze i sprzęt poligraficzny.

Książka Magdaleny Heruday-Kiełczewskiej wyczerpująco odpowiada na wiele pytań, m.in.: kto wchodził w skład Komitetu Koordynacyjnego NSZZ „Solidarność” w Paryżu, jak opozycjoniści znaleźli się we Francji, jaką rolę odegrali francuscy związkowcy i czy sprawa spotkała się z życzliwością Francuzów, czego potrzebowała opozycja w kraju i co na to Służba Bezpieczeństwa?