OD SOLIDARNOŚCI DO DEMOKRACJI 2016

SOLIDARNOŚĆ

prowadząca | Anna Zielińska, Dział Projektów Edukacyjnych ECS

Zadaniem grupy SOLIDARNOŚĆ była praca na wystawie stałej ECS, przedstawiającej zarys historii polskiej drogi do demokracji (1970–1989). Początkowo zabrzmiało to bardzo groźnie. Celem grupy było wspólne wypracowanie kreatywnego modelu zwiedzania wystawy, przeznaczonego dla młodzieży. Założenie wyjściowe było proste – nie stworzymy nic kreatywnego, jeśli sami nie będziemy się w tym dobrze czuli.
Motywem przewodnim była solidarność. Uczestnikom zależało przede wszystkim na tym, aby historię opowiadaną przez wystawę poznać wspólnie, skupiając się na emocjach, które niesie ona ze sobą. Grupa zdecydowała się na przygotowanie tzw. questingu – karty zadań do aktywnego zwiedzania. Karta miała być opatrzona zagadkami i pytaniami dotyczącymi przestrzeni wystawy.
Pierwszy dzień młodzi poświęcili na zapoznanie się z tematem, oraz refleksję nad dzisiejszym i dawnym znaczeniem wartości, np. solidarności. Opracowano koncepcję i plan działania na następne dni. Kolejny dzień rozpoczął się od odkrywania tajemnic wystawy stałej ECS. To pozwoliło na zgromadzenie informacji nie tylko o tym, jak przebiegał strajk w sierpniu ’80, ale również o wielu aspektach solidarności i jej znaczeniu dla Polek i Polaków. Później tematem warsztatów stały się aktywne formy zwiedzania wystawy jak m.in.: questingi, gry miejskie, QR kody, mapy. Uczestnicy musieli rozwiązać także zagadkę, aby móc opuścić pokój i iść na obiad!
Następnego dnia grupa opracowała koncepcję, przygotowała niezbędne materiały i informacje. Ruszyły prace nad kartą zadań. Po drodze pojawiły się pewne problemy językowe, gdyż notatki spisywano w języku angielskim, czyli nieojczystym dla żadnego z uczestników. Wspólnymi siłami, nie tracąc przy tym dobrego humoru, sprostali zadaniu. Wszystko udało się wykonać na czas, łącznie z wydrukiem materiałów i przećwiczeniem ról. Fakt, że karta została przygotowana wspólnie, w grupie mieszanej językowo nadała tej pracy dodatkową wartość – jak stwierdzili sami uczestnicy projektu.
Sama gra znakomicie sprawdziła się w działaniu. Inni również mogą korzystać z owoców tej pracy, gdyż powstała karta zadań pozostaje do wykorzystania w Europejskim Centrum Solidarności.

→ SOLIDARITY | questing