07.05.2018

SALON MŁODOPOLSKI im. ARAMA RYBICKIEGO | gość: o. LUDWIK WIŚNIEWSKI

termin | 7 maja 2018, poniedziałek, godz. 19
miejsce | ECS, sala wystaw czasowych
wejście | przez historyczną stoczniową Bramę nr 2
wstęp | wolny

O sprawach ważnych dla Kościoła i Polski z o. Ludwikiem Wiśniewskim OP będzie rozmawiał Paweł Wroński, dziennikarz, dawny podopieczny kapłana z Duszpasterstwa Akademickiego.

Przyczynkiem do spotkania jest najnowsza książka o. Ludwika Wiśniewskiego OP – „Nigdy nie układaj się ze złem. Pięćdziesiąt lat zmagań o Kościół i Polskę”. Składają się na nią wybór tekstów, homilie, wypowiedzi i wywiady. Najwcześniejszy artykuł pochodzi z 1960 roku, gdy autor był młodym klerykiem. Ostatni, napisany w 2017 roku, dotyczy najbardziej aktualnych problemów Polski i Kościoła. Jak zapewnia wydawca, to „odważna, inteligentna publicystyka”.

Dominikanina o. Ludwika Wiśniewskiego – którego w czasach żelaznej kurtyny Ministerstwo Bezpieczeństwa Państwowego NRD (Stasi) umieściło na liście sześćdziesięciu najbardziej niebezpiecznych polskich opozycjonistów – w Gdańsku nie trzeba przedstawiać. Pracę duszpasterską rozpoczął w kościele św. Mikołaja w 1962 roku. Cztery lata później wyjechał na studia, żeby wrócić i podjąć misję duszpasterza akademickiego. Organizował wykłady otwarte, spektakle i spotkania z młodzieżą licealną. Na początku lat 70. XX wieku jego podopiecznymi byli późniejsi założyciele Ruchu Młodej Polski, członkowie Ruchu Obrony Praw Człowieka i Obywatela (ROPCiO) i współpracownicy Komitetu Samoobrony Społecznej KOR. W kwietniu 1972 roku, po tym, jak przeszukano klasztor po zatrzymaniu czterech członków duszpasterstwa rozklejających nielegalne ulotki, a kapłana przesłuchano, przejął obowiązki duszpasterza akademickiego w Lublinie.
Niezmiennie pozostał zaangażowany w działalność opozycyjną. Po 1989 roku nie przestał głosić Ewangelii wolności.

Promocja książki odbędzie się w ramach cyklicznej inicjatywy SALON MŁODOPOLSKI im. ARAMA RYBICKIEGO. Nie bez znaczenia jest fakt, że sam Arkadiusz Rybicki był jednym z wychowanków o. Ludwika Wiśniewskiego.

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa WAM oraz Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Można ją będzie tego wieczoru nabyć.