30.05.2016

SALON MŁODOPOLSKI im. ARAMA RYBICKIEGO

termin | 30 maja, poniedziałek, godz. 19
miejsce | ECS, sala wystaw czasowych
wstęp | wolny

Fundacja im. Arkadiusza Rybickiego i Europejskie Centrum Solidarności serdecznie zapraszają na XXXIX odsłonę SALONU MŁODOPOLSKIEGO im. ARAMA RYBICKIEGO pt. Nowy spór o wartości uniwersalne i granice otwartości Europy. O wspólnocie muzułmańskiej na Starym Kontynencie w kontekście kryzysu migracyjnego.
Nasze zaproszenie przyjął prof. nadzw. dr hab. Piotr Kłodkowski. Spotkanie poprowadzi Grzegorz Grzelak.

prof. nadzw. dr hab. Piotr Kłodkowski − były ambasador RP w Republice Indii, akredytowany w Nepalu, Bangladeszu, na Sri Lance i Malediwach. Doktor habilitowany nauk politycznych, specjalność: stosunki międzynarodowe. Rektor Wyższej Szkoły Europejskiej im. ks. Józefa Tischnera. Specjalista w zakresie politologii i stosunków międzynarodowych, szczególnie w obszarze państw azjatyckich. Habilitację uzyskał w Instytucie Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Laureat nagród im. Beaty Pawlak (za teksty publikowane w miesięczniku „Znak” na temat odmiennych kultur i cywilizacji, rok 2004) oraz im. ks. prof. Józefa Tischnera w 2006 roku (za eseistykę na tematy społeczne, która uczy Polaków przyjmować − jak mawiał ks. Tischner − "nieszczęsny dar wolności"). Wyróżniony za książkę "O pęknięciu wewnątrz cywilizacji", będącą jego pracą habilitacyjną. Współpracował jako komentator polityczny z BBC World Service, TVN 24, TVP, PR. Od 2002 roku współautor cyklicznej audycji „Pod wspólnym niebem” emitowanej w Radio Rzeszów. Członek zespołu miesięcznika „Znak”, stały współpracownik „Tygodnika Powszechnego”. Autor ponad 50 publikacji.

Grzegorz Grzelak − socjolog, geograf, wykładowca akademicki. Współzałożyciel i uczestnik Ruchu Młodej Polski i Ruchu Obrony Praw Człowieka i Obywatela. W latach 1980−1981 szef Sekretariatu Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność". W końcu lat 80. działał w ruchu komitetów obywatelskich. W 1991 roku sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Lecha Wałęsy. Od początku lat 90. radny Gdańska, później wojewódzki; wieloletni przewodniczący Sejmiku. Współtwórca reformy regionalnej państwa. Autor prac o samorządzie, polityce regionalnej i Pomorzu.