03.11.2021

SALON MŁODOPOLSKI im. ARAMA RYBICKIEGO

JAKIE DOŚWIADCZENIE PRZYNIOSŁA ŚWIATU WOJNA W BOŚNI?
ROZMOWA WOKÓŁ KSIĄŻKI AMBASADORA ANDRZEJA KRAWCZYKA

termin | 3 listopada 2021, środa, godz. 18.00
miejsce | ECS, sala wystaw czasowych, (parter)
wstęp | wolny
transmisja | www.gdansk.pl, ecs.gda.pl oraz na profilach FB: ECS i Fundacji im. Arkadiusza Rybickiego


To był najkrwawszy konflikt w Europie od zakończenia II wojny światowej (1992–1995). Wojna domowa i czystki etniczne na Bałkanach trwały blisko cztery lata. Do walki stanęli walczący o autonomię bośniaccy Serbowie (prawosławni) oraz władze Republiki Bośni i Hercegowiny (muzułmanie), na której terenie toczyły się główne walki, wraz ze skonfederowanymi z nimi od pewnego momentu Chorwatami (katolicy).
Życie straciło 97–110 tys. ludzi (niektóre źródła podają nawet 200 tys.), a ponad 1,8 miliona zmuszonych zostało do opuszczenia swoich domów. Oblężenie Sarajewa, stolicy Bośni i Hercegowiny, trwało ok. 3,5 roku, Pokój wymusił Sojusz Północnoatlantycki (NATO) układem w Dayton.
Na początku marca 1991 roku w Bośni i Hercegowinie, jednej z sześciu byłych republik Socjalistycznej Federalnej Republiki Jugosławii, odbyło się referendum w sprawie przyszłości. Bośniacy opowiedzieli się za niepodległością. Tymczasem Serbowie zamieszkujących BiH, ogłosili bojkot. W kwietniu 1992 roku, gdy wspólnota międzynarodowa uznała nową Republikę BiH za niepodległe państwo, Republika Serbii zdecydowanie potępiła tę deklarację niepodległości, wyrażając obawę o los ok. 600 tys. Serbów zamieszkujących republikę. Na początku 1992 roku rozpoczęły się konflikt zbrojny.
Działania dyplomatyczne zawiodły.
30 rocznica wybuchu wojny w Bośni i Hercegowinie przypadnie w przyszłym roku.

Najnowsza książka Andrzeja Krawczyka – historyka i dyplomaty, który spędził w Bośni ponad pięć lat jako ambasador RP w Sarajewie (2013–2018) – nosi tytuł „Czyja jest Bośnia?”.
„Dziś Bośnia i Hercegowina to jedyne w Europie państwo federacyjne mające trzech prezydentów oraz miejscowości, w których meczet od kościoła jest rozdzielony jedynie przez wąską uliczkę. Jest to też kraj, w którym ślady krwawej wojny sprzed prawie 30 lat widać nie tylko po znakach przestrzegających przed terenem zaminowanym czy po podziurawionych kulami ścianach budynków, lecz także – a może przede wszystkim – w oczach jego mieszkańców. Wojenne rany być może nigdy się tam nie zabliźnią” – głosi nota wydawnictwa Znaku Horyzont.
Z ambasadorem Andrzejem Krawczykiem będzie rozmawiać prof. Aleksander Hall.

Spotkanie odbywa się w ramach 77 Salonu Młodopolskiego im. Arama Rybickiego.
Projekt dofinansowano ze środków Miasta Gdańska.
Partnerami wydarzenia jest Społeczny Instytut Wydawniczy Znak oraz portal gdansk.pl.

ZAKUP KSIĄŻKI
/ możliwy przed spotkaniem, płatność gotówką


Andrzej Krawczyk | Historyk i dyplomata. Wykładowca historii Europy Środkowej Europy w XX wieku i historii prasy polskiej na Uniwersytecie Warszawskim i Katolickim Uniwersytecie Lubelskim oraz historii Polski na uniwersytetach w Pradze i w Bratysławie. Ambasador w Pradze (2001–2005), Bratysławie (2008–2012) i w Sarajewie (2013–2018).
W PRL członek opozycji. Uczestniczył w nielegalnym ruchu wydawniczym (1984–1989). Wspólnie z Bronisławem Komorowskim wydawał podziemne pismo „ABC".
Dyrektor gabinetu ministra Aleksandra Halla w rządzie Tadeusza Mazowieckiego (1989–1990), dyrektor generalny w Kancelarii Sejmu (1990–1991), doradca premier Hanny Suchockiej, minister ds. zagranicznych w kancelarii prezydenta (2006–2007).
Autor dziesięciu książek, m.in.: „Praska Wiosna 1968” (1992) i „Słowacja księdza prezydenta. Jozef Tiso 1887–1947 (2015, wydanie czeskie 2019),).
Publikuje w „Polityce”, „Tygodniku Powszechnym” i „Gazecie Wyborczej”.

Aleksander Hall | Historyk polityk, nauczyciel akademicki. Profesor w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.
W czasach PRL działacz opozycji demokratycznej. Od 1977 roku uczestniczył w Ruchu Obrony Praw Człowieka i Obywatela. Był współzałożycielem Ruchu Młodej Polski (1979) i jednym z jego liderów.
Redaktor ukazującego się poza zasięgiem cenzury „Bratniaka” oraz „Polityki Polskiej”. Uczestnik obrad Okrągłego Stołu. W wolnej Polsce minister w rządzie Tadeusza Mazowieckiego oraz poseł na Sejm I i III kadencji. Autor kilkunastu prac historycznych i politycznych. Uhonorowany Orderem Orła Białego (2010).