ALL ABOUT FREEDOM FESTIVAL | 20–28/10/2018

Szesnaście filmów w dziewięć dni – fabuły i dokumenty, wiele nagradzanych na najważniejszych światowych festiwalach, niezmiennie nowości, cztery premiery. W programie również spotkania z twórcami, debaty i dużo muzyki w OGRODZIE POWOLNOŚCI. Nowością będą poranne seanse dla dzieci AAFF KIDS. Nie przegapcie spotkania autorskiego poświęconego najnowszej biografii Kieślowski. Zbliżenie. Gramy bez reklam, przychodźcie punktualnie!

Tradycyjnie AAFF proponuje repertuar, który nie zawsze ma szansę gościć na ekranach dużych kin, a ceny biletów są bardzo konkurencyjne. Na wszystkie wydarzenia poza seansami obowiązuje wstęp wolny. W programie m.in. premiera trójmiejska dokumentu: Dobra zmiana (reż. Konrad Szołajski) – film o tym, jak układa się życie Polaków w czasach „dobrej zmiany”. A także trzy premiery polskie: dramat Ayka (reż. Siergiej Dworcewoj) – o mocy macierzyńskiego instynktu (Złota Palma dla najlepszej aktorki dla Samal Esljamovej), zacierający granice pomiędzy fabułą a dokumentem Obnażeni (reż. Jaron Szani) – o przypadku, który może wiele zmienić, i dramat Ostatni dzwonek (reż. Sébastien Marnier) – uniwersalna historia o szkole, o zerwanej relacji dorosłych z dziećmi, nauczycieli z uczniami.

Laury festiwalowe
Profesjonalne jury – w składzie: Agnieszka Lichnerowicz, Janusz Wróblewski i Jan P. Matuszyński – wyłoni zwycięski film festiwalu, wybierając spośród pięciu obrazów, wszystkie to fabuły: Donbas (reż. Siergiej Łoźnica) – opowieść o współczesnym człowieczeństwie i cywilizacji w dobie postprawdy i fake newsów, Najczystszy jest popiół (reż. Zhangke Jia) – historia dziewczyny zakochanej w prowincjonalnym gangsterze (nominacja do Złotej Palmy w Cannes), Sny wędrownych ptaków (reż. Cristina Gallego, Ciro Guerra) – dwoje kolumbijskich twórców wypróbowuje granice gatunków filmowych, aby opowiedzieć o czasach narkotykowej gorączki w Kolumbii lat 70. XX wieku, oraz wspominane już Stripped (reż. Jaron Szani) i Ayka (reż. Siergiej Dworcewoj). Nagrodę AAFF w wysokości 30 tys. zł, ufundowaną przez prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, otrzyma reżyser filmu najtrafniej odnoszącego się do aktualnych wyzwań, przed którymi stoi człowiek, i przyczyniającego się do zrozumienia wartości solidarności.
W tym roku już po raz siódmy publiczność AAFF także typuje najlepszy obraz festiwalu. Przed seansem zaopatrzyć się trzeba w KUPON KONKURSOWY, wypełnić go po projekcji – przyznając filmowi punkty, im więcej punktów, tym wyższa ocena (1–5). A potem już tylko czekać – wśród uczestników konkursu będą rozlosowywane nagrody.

Inne atrakcje
Popołudniami i wieczorami zapraszamy do OGRODU POWOLNOŚCI, gdzie będzie rozbrzmiewać instalacja przestrzenno-dźwiękowa Ola Walickiego, wpisana w przestrzeń ogrodu zimowego ECS. Zaplanowano też trzy koncerty, zagrają: Berjozkele/Libelid – przedwojenne pieśni w języku jidysz, Banda Nella Nebbia – nawiązująca do tradycyjnej muzyki polskiej, litewskiej i klezmerskiej, z jednoczesnymi konotacjami jazzowymi i rockowymi, oraz sekstet Jerz Igor – muzyka dla dzieci i rodziców.
W tym roku proponujemy najmłodszym widzom wspólne oglądanie filmów na dużym ekranie, a potem animacje (bilet tylko: 1 zł). Pretekstem do rozmowy o Krzysztofie Kieślowskim (1941–1996) – reżyserze i scenarzyście filmowym, który swym talentem na trwałe zapisał się w historii kinematografii – będzie najnowsza biografia Kieślowski. Zbliżenie, autorstwa Katarzyny Surmiak-Domańskiej. Wydarzeniem towarzyszącym festiwalowi będzie projekt „Kobiety w filmie. Kanadyjska perspektywa”, na który złoży się debata i projekcja filmowa z udziałem gości z Kanady.

DOKUMENTOWANIE RZECZYWISTOŚCI
Basil Kerski | dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności

FILMY JAK CZASY, W KTÓRYCH ŻYJEMY
Artur Liebhart | kurator programu filmowego AAFF