POZNAŃSKI CZERWIEC ’56


TYP: PORTAL TEMATYCZNY
KATEGORIA: HISTORIA OPOZYCJI
DOSTĘP: http://www.czerwiec56.ipn.gov.pl/


 

„W czwartek 28 czerwca 1956 roku o godz. 6. 30 uruchomiono główną syrenę w Zakładach im. Józefa Stalina Poznań (ZISPO – ówczesna nazwa Zakładów Przemysłu Metalowego Hipolita Cegielskiego). Dla zgromadzonych w nich robotników – niezadowolonych ze swojej sytuacji bytowej, rozczarowanych pogarszającymi się warunkami pracy i ignorowaniem ich żądań przez władze – był to sygnał do rozpoczęcia manifestacji.”

Tak rozpoczął się bunt robotników i mieszkańców Poznania, spowodowany przede wszystkim złymi warunkami życia będącymi wynikiem realizacji planu sześcioletniego. Na portalu poświęconym tym wydarzeniom, znaleźć można teksty poświęcone historii Poznańskiego Czerwca. Poza genezą i przebiegiem czerwcowego protestu, w zakładce „Ofiary i represje” opracowane zostały nie tylko biogramy zamordowanych oraz aresztowanych uczestników protestu, ale też wykaz funkcjonariuszy UB i informacje na temat śledztwa prowadzonego przez IPN.

Ciekawym elementem jest zakładka poświęcona walce o pamięć Czerwca w latach PRL. Na szczególną uwagę zasługują archiwalia dotyczące budowy i odsłonięcia pomnika, fotografie z obchodów 30-lecia a także zdigitalizowane numery prasy niezależnej i odnoszące się do nich komentarze prasy krajowej, stanowiące tubę propagandy komunistycznej.

Na portalu, w zakładce „czytelnia” można znaleźć również publikacje w formie PDF, w tym kilka książek. Uzupełnieniem strony są zdjęcia oraz nagrania audiowizualne.

UWAGA:
Strona została przygotowana w języku polskim, angielskim oraz węgierskim.