Wsłuchaj się w stocznię!

Tworzymy instytucję kultury, która zachowuje w pamięci doświadczenie Solidarności jako pokojowej europejskiej rewolucji. Zainspirowani przeszłością, podejmujemy współczesne wyzwania, czerpiemy z kultury i współtworzymy ją, rozmawiamy o prawach człowieka, zaangażowaniu społecznym i obywatelskim. To tętniące życiem miejsce na terenie dawnej stoczni.

Podcastową bibliotekę ECS otwiera seria ZROZUMIEĆ SIERPIEŃ. To opowieść o Stoczni Gdańskiej – miejscu narodzin Solidarności. Wspominamy, jak wyglądała praca w stoczni i życie w sąsiedztwie wielkiego przedsiębiorstwa. Zastanawiamy się, jak może wyglądać Młode Miasto, kształtująca się dzielnica Gdańska.

Podcast jest częścią projektu ZROZUMIEĆ SIERPIEŃ. Pielęgnujemy w nim pamięć o wydarzeniach, dzięki którym dziś żyjemy w wolnej Polsce. I sięgamy do najważniejszej wartości Sierpnia ’80 – idei solidarności międzyludzkiej.

Podcast tworzy zespół ECS | Sylwia Bruna, Aneta Lehmann, Bartosz Rief, Katarzyna Skrzypiec, Andrzej Trzeciak
muzyka | Petar Petkov
grafika | Michał Pecko
 

ZROZUMIEĆ SIERPIEŃ | Geografia przemysłowa stoczni

Dlaczego stoczniowe budynki stoją, tu gdzie stoją? Jaką miały funkcję w procesie budowy statków? Jak organizacja przestrzeni Stoczni Gdańskiej wpłynęła na tworzenie się miasta w mieście?
W kolejnym odcinku podcastu przyglądamy się ulicom, budynkom, stoczniowym gmachom, które tworzyły i nadal tworzą przestrzeń stoczniową.

ZROZUMIEĆ SIERPIEŃ | Stocznia Gdańska – początek

Dlaczego mówimy o stoczniach, a nie o jednej stoczni w Gdańsku? Co stało się ze słynnym, majestatycznym dźwigiem „dziadkiem”? Jak rodził się polski pełnomorski przemysł stoczniowy? Opowiadamy o tym w pierwszym odcinku podcastu.
 


ZROZUMIEĆ SIERPIEŃ | zapowiedź podcastu

Interesujesz się miastem, stocznią, historią industrialnych terenów? Żyjesz lub pracujesz na terenie dawnej Stoczni Gdańskiej? Ten podcast jest dla Ciebie!

To opowieść o Stoczni Gdańskiej – miejscu narodzin Solidarności.  Dowiesz się, jak wyglądała praca w stoczni i życie w sąsiedztwie wielkiego przedsiębiorstwa. Zastanowimy się, jak może wyglądać Młode Miasto, kształtująca się dzielnica Gdańska.