18.04.2017

PRZESILENIE. NOWA KULTURA POLITYCZNA | debata

termin | 18 kwietnia, wtorek, godz. 17.30
miejsce | ECS, sala wystaw czasowych
wstęp | wolny


Wzrost znaczenia emocji politycznych staje się jednym z dominujących zjawisk czasu przesilenia. Być może kluczem do interpretacji współczesności staje się dziś właśnie psychopolityka? Żyjemy w sferach przepełnionych emocjami, które, niewłaściwie zagospodarowane, potrafią wybuchnąć, z wyjątkową skutecznością przedefiniowując przestrzeń polityczną. 
Emocje polityczne i współczesna radykalizacja politycznej kultury będą tematem debaty wokół najnowszej publikacji ECS, książki „Przesilenie. Nowa kultura polityczna” pod red. dr. Jacka Kołtana.

uczestnicy:
prof. Ryszard Bugaj, ekonomista, Polska Akademia Nauk w Warszawie
dr Jacek Kołtan (prowadzący), filozof, zastępca Dyrektora ECS ds. naukowych
prof. Tomasz Polak, teologi i filozof, kierownik Międzywydziałowej Pracowni Pytań Granicznych UAM w Poznaniu
dr Beata Anna Polak, literaturoznawczni i antropolożka literatury, Międzywydziałowa Pracownia Pytań Granicznych UAM w Poznaniu
prof. Tomasz Szkudlarek, pedagog i filozof, Uniwersytet GdańskiPublikacja jest podsumowaniem cyklu Gdańskich Wykładów Solidarności z lat 2011–2016, które Europejskie Centrum Solidarności organizowało we współpracy z Uniwersytetem Gdańskim. Zaproszeni goście – teoretycy społeczni z Polski i zagranicy – stawali przed wyzwaniem zinterpretowania metamorfoz, którym podlegają Polska, Europa i świat, a także przewidywaniem czekających nas możliwych zwrotów, które dokonują się w społecznej i politycznej wyobraźni współczesności.


→ więcej