PREMIERA FILMU „O TYCH, KTÓRZY ZBUDOWALI POMNIK”
16 grudnia / godz. 20.00
/ antena TVP1 + powtórki

Film (reż. Henryka Dobosz-Kinaszewska i Piotr Weychert) to dokument bogato ilustrowany zarówno materiałem archiwalnym, współczesnymi zdjęciami, jak i wspomnieniami uczestników wydarzeń – inżynierów, robotników i artystów, z których niejeden za swoje zaangażowanie zapłacił wysoką cenę w stanie wojennym. Wielu bohaterów tamtych wydarzeń odeszło, niektórzy są ludźmi w podeszłym wieku. Autorzy korzystają z wypowiedzi zarejestrowane na taśmie filmowej w cyklu dokumentacyjnym Europejskiego Centrum Solidarności „Notacje”.
– Łączenie tak różnych elementów wizualnych wspomaga postać narratora. Narrator dopowiada brakujące informacje, łączy fakty, dynamizuje opowieść. To ten, co pamięta, gdy inni już zapomnieli. Artysta – opowiada Henryka Dobosz-Kinaszewska. – Usłyszymy go czytającego wiersz, napisany przez jednego z budowniczych pomnika, uczestników tragicznych wydarzeń 1970 roku. Postać pojawia się w pejzażu wizualnym filmu, ale poza tym jednym identyfikującym go przypadkiem czytania wiersza słyszymy głos narratora tylko z offu.
Rolę narratora gra znany aktor Jerzy Kiszkis, przez lata związany ze sceną teatru Wybrzeże, honorowy obywatel miasta Gdańska. Co ważne, był w stoczni podczas wielkiego strajku w Sierpniu ’80, a potem działał w opozycji, za co zapłacił internowaniem w stanie wojennym.
Autorzy starają się też przywołać emocje i atmosferę społecznej wspólnoty, jaka zawiązała się wokół tego dzieła.
Film zaczyna i kończy „Lacrimosa” Krzysztofa Pendereckiego, którą artysta skomponował specjalnie na uroczystość odsłonięcia pomnika Poległych Stoczniowców 1970.

Film powstał z inicjatywy Stowarzyszenia „Społeczny Komitet Budowy Pomnika Poległych Stoczniowców 1970”. Produkcja: Media Kontakt, Stowarzyszenie „Społeczny Komitet Budowy Pomnika 1970”, TVP Telewizja Polska.
Film powstał przy wsparciu finansowym miasta Gdańska.
Dokument trwa 57 minut.

/ powtórki
17 grudnia, godz. 17.45, TVP Historia
17 grudnia, godz. 22.10, TVP Dokument
18 grudnia, godz. 11.15, TVP Dokument
20 grudnia, godz. 2.10, TVP Dokument