19.12.2015

POD BETLEJEMSKĄ GWIAZDĄ | koncert

termin | 19 grudnia 2015, sobota, godz. 18.00
miejsce | ECS, pl. Solidarności 1, audytorium
wstęp | wolny

Studenci Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku dla podopiecznych Domu Hospicyjnego Caritas św. Józefa w Sopocie. 


dyrygent - Maciej Osiecki
kompozytor - Kamil Cieślik
sopran - Maria Malinowska

narrator - Przemysłąw Ostrowski
konsultacja artystyczna - Bogumiła Banaś

Koncert „Pod Betlejemską Gwiazdą”

Jest to koncert charytatywny na rzecz Domu Hospicyjnego Caritas im. św. Józefa w Sopocie. Nasz przyjaciel, młody gdański kompozytor, Kamil Cieślik dokonał nowej natchnionej aranżacji kolęd. Wykonamy je w małym składzie symfonicznym z towarzyszeniem zespołu wokalnego i solistów. Narratorem będzie grający na lirze korbowej student Przemysław Ostrowski, który poprowadzi nas przez muzykę wierszami wybitnych polskich poetów, solistką będzie Maria Malinowska studentka piątego roku śpiewu solowego. Całością dyrygować będzie student czwartego roku Dyrygentury symfoniczno-operowej Maciej Osiecki, który jest pomysłodawcą oraz organizatorem wydarzenia.
Słowo Hospicjum, które wywodzi się od łac. hospes i łączy się z gościnnością, gospodą przyjmującą podróżnych. Do Domu Hospicyjnego Caritas, który jest placówką stacjonarną przyjmowane są osoby zgłaszane przez placówki zdrowia, lekarza prowadzącego, lekarza pierwszego kontaktu, hospicjum domowe oraz bezpośrednio przez rodzinę.
11 lat temu Caritas Archidiecezji Gdańskiej otrzymało od Miasta Sopotu ziemie w urokliwym miejscu jakim jest Park Stawowie. To właśnie tutaj, blisko centrum, a jednocześnie w otoczeniu zieleni, postanowiono wybudować Dom Hospicyjny Caritas im. św. Józefa, które swoją opieką obejmuje 25 pacjentów.
Pracownicy oraz Wolontariusze starają się w tym miejscu stworzyć warunki jak najbliższe atmosferze domowej, by mieszkańcy czuli się tutaj jak u siebie. Jednocześnie zapewniając im całodobową opiekę medyczną. Na oddziale dyżurują nieustannie lekarze i pielęgniarki. Opiekę nad podopiecznymi sprawują również opiekunki medyczne, fizjoterapeuci. Nad dobrym samopoczuciem czuwają psycholodzy i duchowni.
Dom Hospicyjny Caritas im. św. Józefa w Sopocie jest placówką współfinansowaną przez NFZ, lecz środki przekazywane z tego ramienia zaspokajają jedynie w 60% potrzeb. Aby móc swobodnie funkcjonować ważne jest ludzi dobrego serca. Są to różnego rodzaju formy wsparcia finansowego, choćby poprzez przekazanie 1%. Dodatkowo otrzymuje od ofiarodawców środki higieniczne, artykuły chemii domowej, czy też pościele i inne rzeczy.