05.07.2021

PISMA „ORZEŁ BIAŁY” W DARZE DLA ECS

252 zeszyty polskiego czasopisma emigracyjnego „Orzeł Biały” z lat 1969–2001 trafiły do biblioteki ECS. Dar przekazał dawny opozycjonista, wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz. Czasopismo niedługo będzie udostępniane czytelnikom.

„Orzeł Biały” to pismo 2 Korpusu, którego redaktorami byli m.in. pierwszy redaktor Zdzisław Bau, Jerzy Giedroyc i Gustaw Herling-Grudziński.
Pierwszy numer ujrzał światło dzienne w 1941 roku w Buzułuku w ówczesnej Rosji Sowieckiej, co przypomina darczyńca: – Początki tego czasopisma związane są z 2 Korpusem, było to pismo wydawane po polsku dla polskiego wojska. Najpierw był to tygodnik, potem, aż do 2001 roku, miesięcznik. Ten tytuł był bardzo ceniony przez polską emigrację, a publikowane w nim treści spotykały się z dużym odzewem wśród polskiej emigracji. Był wydawany do czasu, gdy żyła i była aktywna emigracja wojenna.

Kolejne wydania „Orła Białego” gromadziła matka Bogdana Borusewicza, która od 1977 roku mieszkała w Stanach Zjednoczonych, po czym przekazała synowi.
– Podjąłem decyzję o przekazaniu tego zbioru do ECS, bo wiem, że będzie on tu dobrze wykorzystywany i łatwo dostępny dla każdego – dodaje marszałek Borusewicz.

Bibliotekarki z ECS przyznają, że dawno nie widziały tak profesjonalnie przechowywanej kolekcji. Zbiór był uporządkowany, opisany i spakowany w specjalistyczne pudła archiwizacyjne bezpieczne dla papieru. Stan zachowania druków jest niemal idealny, co należy zawdzięczać właśnie fachowemu sposobowi przechowywania.

fot. Katarzyna Granacka / Archiwum ECS