NOWY PORT

ZROZUMIEĆ MŁODY PORT

Świętowanie rozpoczęliśmy filmowo – 13 sierpnia. Młodzi mieszkańcy Nowego Portu zaprezentowali przygotowany przez siebie film, owoc 3-miesięcznej pracy, opowiadając o swojej dzielnicy, takiej, jaką ją widzą i co chcieliby w niej zmienić.

– Pomysł, który zrodził się w mojej głowie powstał... z braku. Zastanawiałam się, jak w idei ZROZUMIEĆ SIERPIEŃ można zawrzeć Nowy Port. Pomyślałam o młodzieży. Tak naprawdę nie ma w Nowym Porcie osoby, która chciałaby tę grupę, mówiąc kolokwialnie, „wziąć”, czyli zaktywizować i zachęcić do działania – opowiada Iwona Woźniewska, pomysłodawczyni projektu, na co dzień socjoterapeutka, pedagog, pracownik socjalny. - Młodzież mówi, że nie ma dla niej miejsca i że jest pomijana, że Nowy Port zabrał im marzenia. To była najgorsza rzecz, jaką usłyszałam podczas całego projektu, że to nie jest dobre miejsce, aby się rozwijać.
Młodzi uczestniczyli w cyklu warsztatów.
– Zostałam zaproszona do tego projektu i wcale nie żałuję. Nagrywaliśmy ciekawe miejsca w Nowym Porcie, poznaliśmy ciekawe historie, rozmawialiśmy z wieloma ludźmi – opowiada Marina Daniszewska, uczennica 3 gimnazjum ZSO nr 5 w Gdańsku, uczestniczka projektu. – Najważniejsze jest to, żeby ludzie zrozumieli, co chcemy im przekazać przez ten film. Ja chciałabym pokazać Nowy Port z prawdziwej strony. Jest ta ciemniejsza strona, ale także jasna: porządni ludzie, z którymi da się dogadać. To daje mi satysfakcję.
W Nowym Porcie projekt ZROZUMIEĆ SIERPIEŃ odbył się po raz piąty.

organizatorzy | CSW Łaźnia, ECS