25.01.2020

Nagroda Turowicza dla Basila Kerskiego!

Za obronę wartości i otwarcie na dialog, który mobilizuje – dyrektor Basil Kerski został uhonorowany Nagrodą Turowicza, która jest wyrazem uznania dla całego zespołu Europejskiego Centrum Solidarności. Po raz szósty Fundacja im. Jerzego Turowicza przyznała nagrodę imienia swojego patrona, po raz drugi wyróżnienie przypadło w udziale szefowi instytucji kultury z Gdańska.
 
Kapituła Nagrody Turowicza – ogłaszając laureata tegorocznej edycji Nagrody Turowicza – akcentowała, że pragnie podkreślić rolę Europejskiego Centrum Solidarności w budowaniu tkanki społecznej, w kształtowaniu życia obywatelskiego i postaw społecznego zaangażowania. 
Uroczystość odbyła się 25 stycznia w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie.
– Nagroda przyznana za obronę wartości, otwarcie na dialog, który mobilizuje. ECS stało się symbolem wartości i walki o te same wartości, co przedstawiciele „Tygodnia Powszechnego” – powiedziała córka Jerzego Turowicza, Elżbieta Jogałła, wręczając nagrodę Basilowi Kerskiemu, dyrektorowi ECS.
 
Laudacje na cześć laureata wygłosiła Dominika Kozłowska, redaktorka naczelna miesięcznika „Znak”, członkini kapituły nagrody.
– Niech to będzie nagroda dla każdej osoby z zespołu, który tworzy to wyjątkowe i szczególne miejsce na mapie Europy i Polski – mówiła Dominika Kozłowska.
Zespół ECS przywołano w imionach dwóch osób. Patrycji Medowskiej, zastępcy dyrektora ECS, która pracuje z Basilem Kerskim od początku dyrektorowania. I Magdaleny Mistat, która w 2019 roku pełniła obowiązki pełnomocnik dyrektora ds. organizacji obchodów rocznicy ’89.
 
– Cieszę się, że w pierwszych słowach laudacji podkreślono, że nagrodę przyznano Europejskiemu Centrum Solidarności. To zespół, który jest nastawiony na codzienne spotkanie z gośćmi, to najważniejsza formuła wspólnoty – mówił Basil Kerski odbierając nagrodę. – ECS musi stać na straży autorytetu Polski. Obiecuję, że nasz zespół będzie starał się pokazać, że Polska to nie tylko zamykanie społeczeństwa obywatelskiego, że jest dokładnie odwrotne. Najważniejsze to łączenie i wspólne europejskie działanie.
 
 
Dyrektor ECS podkreślał, że ta nagroda w dużej mierze należy także do prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, który tragicznie stracił życie w styczniu 2019 roku.
– To dzięki jego determinacji i wizjonerstwu powstała ta instytucja. Adamowicz miał w sobie dużą radość spotkania z drugim, innym człowiekiem. Chciał, by powstało miejsce o bohaterach pokojowych przemian. Przemian całej Europy – mówił Basil Kerski.
 
Nagroda przyznawana jest od 2013 roku, ustanowiono ją z okazji stulecia urodzin Jerzego Turowicza (1912–1999), jednej z najważniejszych postaci polskiej kultury XX wieku, dziennikarza i publicysty, legendarnego redaktora naczelnego „Tygodnika Powszechnego”. 
Laureatami w poprzednich latach były m.in. nagrodzone za twórczość literacką: Ewa Lipska – poetka i felietonistka oraz Monika Sznajderman – antropolog kultury, wydawca, literat, a także prof. Paweł Machcewicz – historyk, wyróżniony za stworzenie Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.
Statuetka nagrody wyobraża stos gazet z brązu leżących na klepce parkietu pochodzącego z mieszkania Turowiczów przy ul. Lenartowicza w Krakowie. Autorką projektu jest Krystyna Zachwatowicz-Wajda, a statuetkę wykonał Maciej Plewiński.
 
→ POWINNOŚĆ BRATERSTWA – laudacja dr Dominiki Kozłowskiej