06.02.2019

NIĆ. SPLOTY WOLNOŚCI | oprowadzanie kuratorskie

termin | 6 lutego, środa, godz. 16.00
czas | do 60 minut
wejście | przez historyczną stoczniową Bramę nr 2
miejsce | Galeria Trap (za audytorium)
wstęp | wolny

Zapraszamy na oprowadzanie kuratorskie po wystawie NIĆ. SPLOTY WOLNOŚCI. To doskonała okazja, aby posłuchać żywej opowieści osób, które przygotowywały ekspozycję.

Drogę do wolności, której poświęcamy wystawę NIĆ. SPLOTY WOLNOŚCI, rozpinamy na długiej osi – od 1918 roku, kiedy mimo zakończonej I wojny światowej na kontynencie nadal brakowało trwałego pokoju, po kulminację długiej drogi Polaków do drugiej niepodległości, kiedy Solidarność pokojowymi środkami i w duchu dialogu wywalczyła ponowną niepodległość Polski.

Eksponaty, które udało nam się zgromadzić dzięki życzliwości placówek muzealnych i osób prywatnych z całej Polski, wzajemnie podejmują ze sobą dialog. Jak suknia żałobna z powstania styczniowego i suknia ślubna z materiału sitodrukowego dla podziemnej drukarni, bluzka z alianckiego spadochronu z czasów powstania warszawskiego i kufajka robotnika z Grudnia ’70 z przestrzeliną po kuli na ramieniu, kartka pocztowa ze świątecznymi życzeniami wielkanocnymi z 1920 roku, z ręcznie wyszywanym godłem Polski i flagami biało-czerwonymi, oraz patriotyczna makatka ręcznie wykonana przez więźnia stanu wojennego...
Podczas oprowadzania kuratorskiego będzie czas, aby poszukać wielu kolejnych splotów tych nici.

6 lutego, środa, godz. 16.00
Opowiemy nie tylko o historiach, które kryją się za zgromadzonymi eksponatami, o ich wartości historycznej i sentymentalnej, ale też o żmudnym procesie powstawania pomysłu na ekspozycję oraz gromadzenia eksponatów rozsianych po całej Polsce, a także o emocjach, jakie towarzyszą zupełnie nieoczekiwanym odkryciom.
oprowadza: Monika Krzencessa-Ropiak
Kurator wystawy, szefowa Działu Archiwum i Organizacji Wystaw. Historyczka, archiwistka i romanistka. Stworzyła program budowy i organizacji zasobów ECS, w tym pozyskiwania, gromadzenia i opracowywania naukowego. W ECS pracuje od sierpnia 2009 roku.