25.02.2015

Lucian Dan Teodorovici | spotkanie autorskie i promocja książki „Matei Brunul”

Rumuński pisarz Lucian Dan Teodorovici, autor książki „Matei Brunul”, spotka się z czytelnikami w Gdańsku. Jego powieść została uznana w Rumunii za książkę roku 2011 przez czołowe czasopisma literackie. Pisarz do Polski przyjeżdża na zaproszenie Rumuńskiego Instytutu Kultury w Warszawie.

Teodorovici, to gwiazda młodej rumuńskiej literatury, reżyser teatralny, autor siedmiu scenariuszy filmowych, a także sztuki teatralnej. Jego książka „Matei Brunul” ukazała się niedawno w Polsce nakładem wydawnictwa Amaltea w tłumaczeniu Radosławy Janowskiej-Lascăr i uzyskała bardzo dobre recenzje, a także nominację do prestiżowej Nagrody Literackiej Europy Środkowej Angelus.

Tytułowy bohater powieści Teodorovici – Matei Brunul – to włosko- rumuński marionetkarz, który wraz ze swoją lalką o imieniu Bazyli, na skutek absurdalnego zbiegu okoliczności, staje się ofiarą stalinowskich represji. Po sfingowanym procesie i torturach w więzieniu w Bukareszcie trafia do rumuńskich obozów pracy. W wyniku nieszczęśliwego wypadku doznaje amnezji – traci pamięć o dwudziestu ostatnich latach swojego życia. Tajna policja Securitate postanawia wykorzystać ten fakt i stworzyć z niego „nowego socjalistycznego człowieka”, całkowicie oddanego systemowi.

Z powodu postawy głównego bohatera wobec świata, jak i klimatu powieści, Mateia Brunula porównuje się do Amelii Poulain w świecie Sowietów i do Kandyda w Rumuńskiej Republice Ludowej. Książka Teodorovici trzyma się jednak mocno realiów historycznych, przybliżając polskiemu czytelnikowi słabo u nas znane tło rumuńskiego stalinizmu, jak np. tzw. „eksperyment z Piteşti” (od nazwy miejscowości w której znajdowało się więzienie) – program okrutnej reedukacji przy pomocy tortur psychicznych, który Aleksander Sołżenicyn określił jako „najstraszniejsze barbarzyństwo współczesnego świata”.

źródło: Bałkanistyka.org

wydarzenie | spotkanie autorskie Luciana Dan Teodorovici i promocja książki „Matei Brunul”
miejsce | Europejskie Centrum Solidarności, pl. Solidarności 1
data | 25 lutego 2015, środa, godz. 18, sala nr 5 na III p.
wstęp | wolny
organizatorzy | Rumuński Instytut Kultury w Warszawie, Wydawnictwo Amaltea, Wydawnictwo Atut, Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Gdańsku, Europejskie Centrum Solidarności