Komunikaty prasowe

Zbliżająca się 40. rocznica wprowadzenia w Polsce stanu wojennego zainspirowała niemieckich filmowców do nakręcenia dokumentu, w którym głos zabierają świadkowie tamtych dni. Film reżyseruje niemiecki dokumentalista Holger Preusse. Zdjęcia powstają w Gdańsku i w Warszawie.

Wśród osób, wspominających tamte czasy są między innymi: Bogdan Borusewicz, Henryka Krzywonos, Bogdan Lis, Anna Maria Mydlarska i sam Lech Wałęsa. Dokument powstaje na zamówienie telewizji WDR/Arte.

więcej ›

Mają 20–35 lat, jest ich 13, pochodzą z Polski, Bośni i Hercegowiny, Ukrainy, Węgier. Na co dzień trudnią się dziennikarstwem, prowadzą badania naukowe, są aktywistami społecznymi, przez najbliższe dni będą rozmawiać o uprzedzeniach. AKADEMIA SOLIDARNOŚCI to międzynarodowy projekt, który już od 20 lat inspiruje i wspiera w rozwoju młode elity intelektualne Europy.

więcej ›

Europejskie Centrum Solidarności zaprasza do wzięcia udziału w konkursie fotograficznym EUROPA ZACZYNA SIĘ TUTAJ! W konkursie może wziąć udział każdy: zarówno amator jak i profesjonalista. Przygotuj fotografię miejsca oznaczonego Znakiem Dziedzictwa Europejskiego (ZDE) lub wydarzenia, które się w nim odbyło.

więcej ›

Delegacja francuskiego rządu 9 marca zwiedziła wystawę stałą ECS. Spotkała się także z Aleksandrą Dulkiewicz, prezydent Gdańska. Goście przybyli do Polski z trzydniową wizytą. Delegacji francuskiego rządu przewodniczył Clément Beaune, sekretarz stanu ds. europejskich.

więcej ›

Czy jest demokracja nieliberalna? Czy to jeszcze jest demokracja? Klub Myśli Obywatelskiej im. Tadeusza Mazowieckiego zaprosił do rozmowy na ten ważny temat wybitnych historyków, politologów, prawników, ekonomistów oraz ludzi młodych.

więcej ›

Zmarł Jan Lityński (1946–2021) – były działacz opozycji w czasach PRL, wielokrotnie aresztowany przez władze komunistyczne, poseł na Sejm kilku kadencji, serdeczny przyjaciel ECS i bohater wystawy stałej.

więcej ›

ECS otworzyło drzwi dla zwiedzających w czwartek, 11 lutego. Przez cztery dni, na który przypadł walentynkowy weekend, wystawę stałą zwiedziły 604 osoby.

więcej ›

11 lutego na powrót otwieramy wystawę stałą Europejskiego Centrum Solidarności. Zwiedzanie będzie możliwe tylko indywidualnie, nie w grupach zorganizowanych.

więcej ›

516 336 gości odwiedziło Europejskie Centrum Solidarności w 2020 roku. Mimo pandemii udało się zorganizować w reżimie sanitarnym uroczystości z okazji 40 rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych.

więcej ›