Komunikaty prasowe

Poszerzanie pola wolności” – to hasło wywoławcze spotkania, na które ECS zaprasza 13 października do swojej biblioteki. Gośćmi Basila Kerskiego będą Henryk Woźniakowski, emerytowany prezes Domu Wydawniczego ZNAK i Dominika Kozłowska, która zastąpiła go w tej roli. Uwagami wstępnymi podzieli się Aleksander Hall. Początek o godz. 17.00, wstęp wolny i transmisja online.

więcej ›

Osiem dokumentów przez najbliższy tydzień czeka na widzów w edycji online ALL ABOUT FREEDOM FESTIVAL 2021 - tylko dwa z nich to powtórzenie oferty stacjonarnej. Jeszcze do 15 października w ogrodzie zimowym można oglądać festiwalową wystawę Sylwii Makris – „Malujcie tak, aby Polska zmartwychwstała”. A w ostatnim festiwalowym dniu edycji stacjonarnej, jury jednogłośnie wybrało spośród sześciu konkursowych filmów ten, który ideę solidarności przedstawił w jej najbardziej intymnym wydaniu – „Margot i Alma” w reż. Anaïs Volpé, komediodramat, który miał na festiwalu polską premierę.

więcej ›

738 tysięcy osób – tylu odbiorców w sieci miały w ubiegłym roku dwa cykle wideo #ecsonline i #ecsworld, które przygotowało na czas lockdownu Europejskie Centrum Solidarności. Za ten projekt ECS otrzymało Nagrodę Marszałka Województwa Pomorskiego za zasługi da rozwoju turystyki w województwie pomorskim, ufundowaną w nowej kategorii: Kreatywna Zmiana. Nagroda została wręczona podczas regionalnych obchodów Światowego Dnia Turystyki, 1 października.

ecs.gda.pl/ecsworld
ecs.gda.pl/ecsonline
 

więcej ›

Każda osoba z niepełnosprawnością, w tym także jej asystent, może skorzystać z darmowej oferty zwiedzania wystawy stałej Europejskiego Centrum Solidarności, przygotowanej specjalnie na Festiwal Kultury bez Barier. Taka możliwość będzie dostępna przez jedenaście dni, w godzinach normalnego funkcjonowania instytucji - od 30 września do 10 października.

Bezpłatny bilet, w tym także dla asystenta, można odebrać w kasie. Wraz z biletem na bezpłatne zwiedzanie otrzymuje się audioprzewodnik w polskim języku migowym dla osób głuchych lub słuchawki z audiodeskrypcją, przeznaczone dla osób niewidzących i słabowidzących. Audiodeskrypcja została przygotowana w dwóch wersjach językowych: polskiej i angielskiej.
Uwaga | do otrzymania bezpłatnego biletu konieczne jest okazanie dokumentu potwierdzającego uprawnienie.
ECS zaprasza także na dwa pokazy filmowe z cichą audiodeskrypcją w języku polskim - 9 i 10 października o godz. 12.00. Będą to filmy: „Śledztwo w domu spokojnej starości” (9.10) i „Jestem Greta” (10.10).

więcej ›

Pięć dni w ECS i siedem dni online – 6 października rozpoczyna się piętnasta edycja filmowego ALL ABOUT FREEDOM FESTIVAL. W programie dokumenty i fabuły, cztery polskie premiery, dwa przedpołudnia dla dzieci, spotkania z twórcami, debaty i muzyka. Bilety są tańsze niż w tradycyjnych kinach, a publiczność festiwalowa i jury przyznają swoje nagrody dla najlepszego filmu.

Po rocznej przerwie spowodowanej pandemią, kiedy festiwalowe projekcje można było oglądać wyłącznie online, ALL ABOUT FREEDOM FESTIVAL wraca do sali kinowej w Europejskim Centrum Solidarności. Od 6 do 10 października zaprezentowanych zostanie czternaście filmów.
Dwa przedpołudnia poświęcono dzieciom (8–11 lat), każdego dnia będą film i warsztaty.
Z myślą o osobach niewidomych i słabowidzących, dwa filmy zostaną wyświetlone z cichą audiodeskrypcją. W programie szczegółowo opisano, w jakich językach prowadzana jest opowieść, a w jakich są podpisy list dialogowych, aby w projekcjach mogły wziąć udział również osoby nie władające językiem polskim.
W dniach 11–17 października odbędzie się edycja online AAFF. Trzeba wiedzieć, że obejmie tylko niektóre z filmów festiwalowych, wyświetlanych w sali kinowej w ECS. Liczbę seansów i ceny biletów ogłosimy 11 października (aaff.pl, ecs.gda.pl, mojeekino.pl).

AKREDYTACJE
Wstęp na dyskusje i spotkania z twórcami jest bezpłatny. Pokazy filmowe oraz seanse w ramach AAFF KIDS są biletowane.
Przedstawiciele mediów, którzy chcą otrzymać AKREDYTACJE, proszeni są o zgłoszenie chęci udziału w festiwalu do dnia 5.10 - na adres e-mailowy: biuroprasowe@ecs.gda.pl, lub telefonicznie 510 091 545. Akredytacje będą do odbioru od 6 do 10 października w biurze festiwalowym w godzinach jego otwarcia.
Biuro festiwalowe otwiera się na godzinę przed rozpoczęciem pierwszego seansu.
Lokalizacja | przed windami panoramicznymi (poziom 0).


 

więcej ›

Coraz więcej betonu w miastach i coraz mniej drzew i zieleni – taka sytuacja może budzić niezgodę i chęć wzięcia sprawy we własne ręce. Jakie są wyzwania klimatyczne stojące przed społecznościami mieszkającymi w mieście? Czy możemy coś z tym zrobić? W jaki sposób wybierać mądrze kierunki naszej aktywności społecznej? Na te pytania poszukają odpowiedzi specjaliści i publiczność w sobotę, 25 września, w Europejskim Centrum Solidarności. Początek o godzinie 10.00. Wstęp wolny. Na warsztaty obowiązuje rejestracja internetowa.

PROGRAM WYDARZENIA
10.00 – 11.15 - prelekcja i rozmowa otwierająca wydarzenie
11.15 – 11.30 - przerwa kawowa
11.30 – 14.30 – dwa równolegle trwające warsztaty: ZIELEŃ W MIEŚCIE, WODA W MIEŚCIE
14.30 – 14.45 – przerwa organizacyjna
14.45 – 15.30 – podsumowanie wniosków z obu warsztatów na wspólnym spotkaniu

więcej ›

Nagroda Dziedzictwa Europejskiego / Europa Nostra 2021, w maju przyznana wystawie stałej Europejskiego Centrum Solidarności, 23 września wieczorem w postaci certyfikatu uroczyście trafiła do rąk Basila Kerskiego, dyrektora instytucji. Najważniejszym wyróżnieniem Unii Europejskiej w obszarze dziedzictwa kulturowego uhonorowano w tym roku 24 wzorcowe osiągnięcia z 18 krajów europejskich. Wystawa stała ECS jest jedynym polskim laureatem. Gala odbyła się w dawnym klasztorze San Giorgio na wyspie San Giorgio Maggiore w Wenecji, w siedzibie aktywnej w dziedzinie kultury Fundacji Giorgio Cini.

Wystawa stała ECS jest jedynym polskim laureatem Nagrody Dziedzictwa Europejskiego / Europa Nostra 2021. Doceniono ją w jednej z czterech kategorii: Edukacja, szkolenia i podnoszenie świadomości. Zdaniem międzynarodowego jury ekspozycja akcentuje znaczenie pracy, promuje aktywizm w dziedzinie praw człowieka, praw pracowniczych i politycznych oraz obywatelskie zaangażowanie. Stanowi przykład, „jak zachować historie i uczynić je istotnymi dla współczesnego świata”.
– Dla nas to ogromne przeżycie, doświadczenie bycia częścią wielkiej rodziny. Ktoś pięknie powiedział, że dziedzictwo, szczególnie materialne, jest własnością danej wioski, miasta, kraju, ale jego piękno, jego dusza, jest własnością nas wszystkich. Kultura nie zna granic, tożsamości etnicznych, nie sieje nienawiści, sławi ludzką kreatywność i jest źródłem obrony tych wartości, które leżą u podstaw Europy. Dziś czuliśmy, że istnieje coś takiego, jak duch europejski – po zakończeniu gali mówił Basil Kerski, dyrektor ECS. – Każdy z dziś nagrodzonych projektów zachowywał ludzkie marzenie o lepszym życiu, naszą powinnością jest zabezpieczyć to dobro i zachować jego ciągłość.

więcej ›

Europejskie Centrum Solidarności zaprasza na spotkanie ze Zbigniewem Rokitą, autorem głośnej już książki „Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku”. To drugie spotkanie z cyklu #przeczytANE. Są w nim promowane tytuły, nominowane w konkursie wydawniczym AMBASADOR NOWEJ EUROPY, organizowanym przez Europejskie Centrum Solidarności i Kolegium Europy Wschodniej. Wszystkie zwróciły uwagę kapituły konkursowej, nawet jeśli nie znalazły się w ścisłym finale. To książki, uznane za wartościowe, warte lektury i… przeczytania! Spotkanie odbędzie się w środę, 15 września o godz. 18.00 w bibliotece ECS (I piętro). Wstęp wolny, a udział nie wymaga rejestracji.

więcej ›

Europejskie Centrum Solidarności zaprasza na wydawniczą premierę książki Pauliny Siegeń "Miasto bajka. Wiele historii Kaliningradu". Spotkanie z autorką odbędzie się w piątek, 10 września, o godz. 18.00, w bibliotece ECS, która znajduje się na I piętrze. Spotkanie poprowadzi Joanna Wiśniowska, dziennikarka związana z „Gazetą Wyborczą Trójmiasto” i „Wysokimi Obcasami”, która publikowała m.in. w „Tygodniku Powszechnym”. Udział w spotkaniu nie wymaga wcześniejszej rejestracji.

więcej ›

8 września 1981 roku I Zjazd Solidarności ogłosił posłanie do robotników Europy Wschodniej. Żaden z dokumentów pierwszego zjazdu Solidarności nie wywołał tak wielu emocji, jak właśnie ten. W Moskwie zawrzało, pikiety protestacyjne organizowano w wielu zakładach pracy. Posłanie, zawierające słowa: Czujemy wspólnotę naszych losów, zostało wówczas uznane za zamach na ustrój, a rumuński robotnik, porwany solidarnościowym zrywem, odsiedział w więzieniu sześć i pół roku.

więcej ›

 Na zakończenie pięciodniowych obchodów Święta Wolności w Gdańsku odbyło się międzynarodowe forum pod hasłem „Europa z widokiem na przyszłość”. W jego ramach zorganizowano cztery debaty, w których udział wzięli politycy z Niemiec, Francji, Ukrainy, a także historycy, socjologowie, działacze społeczni, ludzie kultury. Forum odbyło się we wtorek, 1 września.

więcej ›

Jedenaście osób otrzymało we wtorek, 31 sierpnia 2021 roku, Medale Wdzięczności za zasługi dla polskich przemian demokratycznych. Uroczystość odbyła się w Europejskim Centrum Solidarności w ramach Święta Wolności.
- Ta wdzięczność płynie z serca - mówił Bogdan Lis, jeden z liderów Sierpnia.

więcej ›

O solidarności dziś mówiły kobiety. Ruch Solidarności uczy, iż zmiany, który dziś są niemożliwe, jutro się realizują. W audytorium Europejskiego Centrum Solidarności po raz kolejny zorganizowano wydarzenie pod nazwą ETYKA SOLIDARNOŚCI. To cykl corocznych wykładów, wygłaszanych przez wybitnych myślicieli w dniach obchodów rocznicy podpisania w 1980 roku Porozumienia Gdańskiego i narodzin ruchu związkowego Solidarność. Spotkanie otworzył Lech Wałęsa, a gości przywitali: Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska i Basil Kerski, dyrektor ECS.

więcej ›

W maju najważniejsza nagroda Unii Europejskiej w obszarze dziedzictwa kulturowego trafiła do Gdańska - laury zebrała wystawa stała Europejskiego Centrum Solidarności.

31 sierpnia, z udziałem dra Uwe Kocha, przedstawiciela Europy Nostra, Mieczysława Struka, marszałka województwa pomorskiego i Alana Aleksandrowicza, zastępcy prezydent Gdańska, miało miejsce uroczyste odsłonięcie Nagrody, która już na stałe zagościła w specjalnej gablocie w ogrodzie zimowym, przy schodach prowadzących na wystawę stałą.
 

więcej ›

Lech Wałęsa, Věra Jourová i Aleksandra Dulkiewicz przeszli przez historyczną bramę Stoczni Gdańskiej 31 sierpnia, o godz. 10.00. Po raz pierwszy skrzydła bramy otwarto w 2014 roku, aby potem co roku spotykać się w tym miejscu i wspólnie świętować rocznicę pokojowej rewolucji. Uroczystości zgromadziły nie tylko polityków i samorządowców z całej Polski, ale też mieszkańców i turystów.

więcej ›

Za nami cztery debaty, sześć seansów filmowych, trzy koncerty i dwa spektakle „Śniegu” opartego na powieści Orhana Pamuka.
–Trzeba działać! mówi Magdalena Sroka, kuratorka Solidarity of Arts, festiwalu organizowanego przez Europejskie Centrum Solidarności.

więcej ›

 Czterdzieści lat temu Gdańsk był centrum refleksji nad fundamentalną przemianą Polski. W hali Olivia jesienią 1981 roku odbył się I Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ Solidarność. Obrady odbyły się w dwóch turach: od 5 do 10 września oraz od 26 września do 7 października 1981 r. i zgromadziły 936 delegatów. - Jeżeli pozostaniemy jak w sierpniu razem, silni, mimo kłopotów i trudności, mimo różnic zdań – wygramy – mówił wówczas Lech Wałęsa. I Polskę zrobimy taką, jaką sobie wymarzyliśmy, bo inna być nie może.

O tym, jaka miała być ta Polska w wizji delegatów I Zjazdu, czy Solidarność była monolitem, a także o roli wolnych mediów w tym niezwykłym czasie debatowano w Europejskim Centrum Solidarności podczas Święta Wolności.

więcej ›

Debata „Wina i pojednanie, zbrodnia bez kary” była drugą z kolei na Solidarity of Arts rozmową o ważnej książce. W piątek debatowano nad wątkami „Śniegu” Pamuka, a w sobotę o książce „27 śmierci Toby’ego Obeda”, za którą Joanna Gierak-Onoszko otrzymała Nagrodę Nike Czytelników (2020). W ogrodzie zimowym ECS zasiadła sama autorka. Kolejna debata „Czy może nam być jeszcze dobrze… razem?” skupiła wokół okrągłego stołu Sylwię Chutnik, Olgę Kisselevą i Janę Szostak. Panelistki szukały odpowiedzi na pytanie, czy wspólnoty są jeszcze możliwe i w jaki sposób los Polaków, los gdańszczanek i gdańszczan jest połączony z losem Ukrainy, Białorusi i Rosji.

więcej ›

Przypomnimy, że Lech Wałęsa pracował w warsztacie Wydziału Transportowego Stoczni Gdańskiej im. Lenina, który mieścił się w hali 86B przy ul. Narzędziowców. Kilkadziesiąt osób zgromadziło się właśnie w tym miejscu w sobotę rano. Została tam odsłonięta tablica pamiątkowa, już kolejna na Szlaku Wolności Lecha Wałęsy. 

Na tablicy widnieje napis w języku polskim i angielskim: - Tu pracował Lech Wałęsa, historyczny przywódca NSZZ „Solidarność, laureat Pokojowej Nagrody Nobla 1983, Prezydent RP 1990-1995. Wśród gości nie zabrakło rywala Lecha Wałęsy podczas wyborów na Przewodniczącego NSZZ „Solidarność”, Jana Rulewskiego; działaczki opozycji demokratycznej Bożeny Rybickiej-Grzywaczewskiej, senatora Sławomira Rybickiego, także związanego z ruchem opozycyjnym w latach 80-tych XX wieku i Piotra Grzelaka, zastępcy prezydent Gdańska. Uroczystość zorganizowało Europejskie Centrum Solidarności, które reprezentował dyrektor Basil Kerski.

więcej ›

Debatą „Marzenie o lepszej przyszłości. Wokół powieści Orhana Pamuka „Śnieg” rozpoczął się festiwal SOLIDARITY OF ARTS.
- Jesteśmy dziś świadkami bitwy o pojęcie SOLIDARNOŚĆ. Ona otwiera wyobraźnię, zapewnia wolność myślenia i tworzenia. Jest bardzo smutnym fakt, że naród, który obalał mury, dziś przyłącza się do tych społeczeństw i narodów, które je budują - mówił podczas otwarcia Basil Kerski, dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności. Piotr Borawski, zastępca prezydent Gdańska zwrócił uwagę na znaczenie wolności w perspektywie myślenia o przyszłości.

więcej ›

ŚWIĘTO WOLNOŚCI 2021
Na tegoroczne Święto Wolności, organizowane przez Gdańsk, samorząd województwa pomorskiego i Europejskie Centrum Solidarności składa się blisko 50 różnorodnych wydarzeń, w tym festiwal Solidarity of Arts. Impreza odbędzie się w dniach 27 sierpnia – 1 września i w jej ramach odbędą się obchody 41 rocznicy narodzin Solidarności, 40 rocznicy I Krajowego Zjazdu Solidarności w hali Olivia i 82 rocznicy wybuchu II wojny światowej. Organizatorzy zapowiedzieli wydarzenia podczas konferencji prasowej 24 sierpnia w Europejskim Centrum Solidarności. Wstęp na większość wydarzeń jest wolny, dołączyć będzie można również online.

więcej ›

ŚWIĘTO WOLNOŚCI 2021 | konferencja prasowa
24/08/2021
ECS, okrągły stół w ogrodzie zimowym, godz. 10.00

Opowiemy o programie, zdradzimy nazwiska gości i wskażemy najważniejsze wydarzenia – zapraszamy na konferencję prasową przed ŚWIĘTEM WOLNOŚCI w Gdańsku, na które składa się festiwal Solidarity of Arts i obchody jubileuszowe. Impreza odbędzie się w dniach 27 sierpnia – 1 września. Wstęp na większość wydarzeń jest wolny, dołączyć będzie można również online.

W KONFERENCJI WEZMĄ UDZIAŁ
Aleksandra Dulkiewicz – prezydent Gdańska
Mieczysław Struk – marszałek województwa pomorskiego
Basil Kerski – dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności
Magdalena Sroka – kuratorka festiwalu Solidarity of Arts
Magdalena Hajdysz – rzecznik prasowy Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego
Arkadiusz Hronowski – współkurator koncertu CENTRALA. CENTRALA NAS OCALI
Przemysław Ruchlewski – zastępca dyrektora ECS, odpowiedzialny za konferencję SAMORZĄDNA RZECZPOSPOLITA
Magdalena Mistat – zastępca dyrektora ECS, koordynatorka wydarzeń jubileuszowych

więcej ›

Bohaterem spotkania inaugurującego nowy cykl przeczytANE będzie Piotr Oleksy, historyk i publicysta, od ponad dekady podróżujący po Europie Środkowej i Wschodniej, obserwując, jak tworzą się nowe tożsamości. Jego książka pt. „Naddniestrze. Terror tożsamości” (Wydawnictwo Czarne, 2018) znalazła się w finałowej piątce VIII edycji konkursu wydawniczego AMBASADOR NOWEJ EUROPY (ANE). Autor będzie gościem Europejskiego Centrum Solidarności w czwartek, 12 sierpnia. Początek spotkania pt. „Wielka polityka wobec lokalnej tożsamości. Wolin i Naddniestrze. Spotkanie wokół książek Piotra Oleksego” o godzinie 18.00. Wstęp wolny. Spotkanie odbędzie się na dolnym tarasie przy fontannie (od głównego wejścia do ECS w lewo).

więcej ›

14 lipca, w środę, Europejskie Centrum Solidarności zaprasza na debatę o wpływie, jaki ma rozwój inwestycyjny terenów postoczniowych na tkankę miasta, a także jak druga odbudowa Gdańska oddziałuje na samą stocznię. Czy starania o wpisanie terenów postoczniowych na listę światowego dziedzictwa UNESCO uczynią z tego miejsce skansen? A może wręcz przeciwnie – powstanie tętniąca życiem dzielnica? Początek debaty o godz. 18 w ogrodzie zimowym ECS. W związku z limitem miejsc obowiązują zapisy. Całość będzie także transmitowana w sieci.

więcej ›

Wszystkie dzieci, którzy spędzają lato w Gdańsku, mogą skorzystać z ciekawej oferty spędzenia wolnego czasu, biorąc udział w grze edukacyjnej na świeżym powietrzu. Europejskie Centrum Solidarności zaprasza grupy kolonijne, uczestników obozów, ale też dzieci z rodzicami i opiekunami, w tym mieszkańców Gdańska. Oferta jest skierowana do dzieci w wieku od 6 do 11 lat.

więcej ›

Kolejne spotkanie Klubu Myśli Obywatelskiej poświęcone jest sztuce współczesnej. W zapowiedzi debaty prof. dr hab. Janusz Rachoń szuka odpowiedzi na pytanie, po co nam sztuka: - Odpowiedzi jest wiele. Sztuka jest po to, aby służyć jako prywatne narzędzie poznawczo-krytyczne. Wzbogaca społeczny punkt widzenia komentarzami. Reaguje na ogromny potencjał, możliwości i zagrożenia otaczającego nas świata. Sztuka jednak również bywa wykorzystywana do celów propagandowych i politycznych, choćby przywołując twórczość w dobie III Rzeszy czy socrealizm.

więcej ›

Od 1 czerwca 2021 r. zapraszamy do Europejskiego Centrum Solidarności 7 dni w tygodniu, w weekendy do godz. 20. Każdy gość wystawy stałej, również dzieci, zostaje wyposażony w audioprzewodnik, którego wypożyczenie jest wliczone w cenę biletu. Z powodu pandemii zwiedzać można jedynie indywidualnie, nie w grupach zorganizowanych.

więcej ›

Najważniejsza nagroda Unii Europejskiej w obszarze dziedzictwa kulturowego trafiła do Gdańska, laury zebrała wystawa stała Europejskiego Centrum Solidarności. Komisja Europejska i Europa Nostra w tym roku nagrodziły 24 wzorcowe osiągnięcia z 18 krajów europejskich. Teraz czas na internautów, którzy siłą swoich głosów przyznają Nagrodę Publiczności.

więcej ›

Tematem kolejnego spotkania będzie gospodarka, a właściwie przyjrzenie się nowej sytuacji, spowodowanej kryzysem COVID-19. Jest on wyzwaniem dla całej gospodarki – globalnej, regionalnej, gminnej, krajowej. A w konsekwencji dla gospodarek domowych milionów ludzi. W tak głębokim kryzysie bardzo ważne jest, aby wsparcie otrzymały nie tylko sektory o strategicznym znaczeniu dla gospodarki, lecz – co jeszcze ważniejsze – aby chronić miejsca pracy i pracowników – pisze w zapowiedzi spotkania prof. dr hab. inż. Janusz Rachoń. Moderatorem dyskusji będzie prof. Dariusz Filar.

więcej ›

Basil Kerski, dyrektor ECS, wziął udział w inauguracyjnym spotkaniu stałej konferencji dyrektorek i dyrektorów Stowarzyszenia Muzealników Polskich. Przedstawiciel ECS po raz pierwszy został zaproszony do udziału w pracach tego muzealnego stowarzyszenia.

więcej ›

Projekt ZROZUMIEĆ SIERPIEŃ powstał w 2011 roku, aby opowiadać o najważniejszej wartości Sierpnia ’80 – idei międzyludzkiej solidarności.
W ubiegłych latach akcje społeczne realizowane były w 19 gdańskich dzielnicach, m.in. na Stogach, Siedlcach, Oruni, w Nowym Porcie, Brzeźnie i we Wrzeszczu. Co roku przez dwa sierpniowe tygodnie działania obywatelskie i kulturalne gromadziły duże rzesze odbiorców. Praca jednak trwała przez kilka miesięcy, wydarzenia w dzielnicach były bowiem efektem długiego procesu doskonalenia pomysłów, które rodziły się z potrzeb i marzeń aktywistów.

więcej ›

300 tysięcy wyświetleń filmów z cyklu #escworld w niecały rok – to bilans projektu promocyjnego, który powstaje całkowicie bez udziału agencji filmowej czy reklamowej. Filmy w pięciu językach opowiadają o polskiej drodze do wolności, promują wystawę stałą i aktywności ECS. Opublikowano dotąd 19 produkcji, trwają prace nad kolejnymi.

więcej ›

Dostępny? „Nietrudny do zdobycia” – podpowiada słownik. Taki jest ECS, dostępny dla osób młodych i zdrowych, ale i dla seniorów mających problemy z poruszaniem się, osób z niedosłuchem i niedowidzących, rodziców z dziećmi, osób na wózkach i z niepełnosprawnością intelektualną… Czy może być dostępny bardziej? Może, choćby online. A już od 6 maja ECS zaprasza do środka. Wystawy są czynne od czwartku do niedzieli.

więcej ›

Od 6 maja zapraszamy do Europejskiego Centrum Solidarności cztery dni w tygodniu – od czwartku do niedzieli. Na powrót otwieramy wystawę stałą. Zwiedzanie będzie możliwe tylko indywidualnie, nie w grupach zorganizowanych. Warto skorzystać z audioprzewodnika, który ułatwia i wzbogaca zwiedzanie, a jego wypożyczenie jest wliczone w cenę biletu.

więcej ›

Zdjęcia ECS i Stoczni Gdańskiej, autorstwa trójmiejskiego fotoreportera Jana Ruska, znalazły się w finale konkursu fotograficznego, który organizuje Sieć Miejsc Znaku Dziedzictwa Europejskiego (European Heritage Label Network). Zachęcamy do głosowania! Do 6 maja. 

więcej ›

Muzea i centra kultury coraz częściej czują się współodpowiedzialne za środowisko. Działają i zmieniają się. Europejskie Centrum Solidarności rozpoczęło proces, którego zwieńczeniem będzie zmiana zasad działania całej instytucji. Celem jest ograniczenie do minimum negatywnego wpływu swojego działania na przyrodę. Już dziś w ECS działa z powodzeniem wiele ekologicznych rozwiązań.

więcej ›

– Radość, duma i wielkie wzruszenie, z takimi emocjami przyjęto w Europejskim Centrum Solidarności wiadomość o przyznaniu Nagrody Muzealnej Rady Europy. Byliśmy i nadal jesteśmy jedyną instytucją w Polsce, która otrzymała to wyróżnienie – mówi Basil Kerski, dyrektor ECS. Przed pięciu laty jury konkursu określiło ECS przydomkami” „fascynujące”, „angażujące” i „aktywizujące”. Czy wypełnione zostało zobowiązanie, jakie nakłada prestiżowy tytuł najlepszego muzeum Europy 2016?

więcej ›

Klub Myśli Obywatelskiej im. Tadeusza Mazowieckiego zaprasza na spotkanie online 20.04.2021 r., wtorek, godz. 17.00.
Tematem, a właściwie bohaterem kolejnego spotkania jest Tadeusz Mazowiecki i jego lekcje demokracji. Patron Klubu Myśli Obywatelskiej im. Tadeusza Mazowieckiego, który organizuje ten cykl debat, w kwietniu tego roku ukończyłby 94 lata. Odcisnął trwały ślad w najnowszej historii Polski, czego wiele dowodów można znaleźć na wystawie stałej ECS. Był przede wszystkim pierwszym niekomunistycznym premierem polskiego rządu po II wojnie światowej.
O jego życiu, dokonaniach i lekcjach demokracji rozmawiać będzie grono historyków, politologów, ekonomistów, dawnych opozycjonistów i świadków tamtych lat. Dyskusję poprowadzi Basil Kerski, dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności.
Transmisja:
Facebook.com/ecsgdansk; www.ecs.gda.pl; www.gdansk.pl
 

więcej ›

Zbliżająca się 40. rocznica wprowadzenia w Polsce stanu wojennego zainspirowała niemieckich filmowców do nakręcenia dokumentu, w którym głos zabierają świadkowie tamtych dni. Film reżyseruje niemiecki dokumentalista Holger Preusse. Zdjęcia powstają w Gdańsku i w Warszawie.

Wśród osób, wspominających tamte czasy są między innymi: Bogdan Borusewicz, Henryka Krzywonos, Bogdan Lis, Anna Maria Mydlarska i sam Lech Wałęsa. Dokument powstaje na zamówienie telewizji WDR/Arte.

więcej ›

Mają 20–35 lat, jest ich 13, pochodzą z Polski, Bośni i Hercegowiny, Ukrainy, Węgier. Na co dzień trudnią się dziennikarstwem, prowadzą badania naukowe, są aktywistami społecznymi, przez najbliższe dni będą rozmawiać o uprzedzeniach. AKADEMIA SOLIDARNOŚCI to międzynarodowy projekt, który już od 20 lat inspiruje i wspiera w rozwoju młode elity intelektualne Europy.

więcej ›

Europejskie Centrum Solidarności zaprasza do wzięcia udziału w konkursie fotograficznym EUROPA ZACZYNA SIĘ TUTAJ! W konkursie może wziąć udział każdy: zarówno amator jak i profesjonalista. Przygotuj fotografię miejsca oznaczonego Znakiem Dziedzictwa Europejskiego (ZDE) lub wydarzenia, które się w nim odbyło.

więcej ›

Delegacja francuskiego rządu 9 marca zwiedziła wystawę stałą ECS. Spotkała się także z Aleksandrą Dulkiewicz, prezydent Gdańska. Goście przybyli do Polski z trzydniową wizytą. Delegacji francuskiego rządu przewodniczył Clément Beaune, sekretarz stanu ds. europejskich.

więcej ›

Czy jest demokracja nieliberalna? Czy to jeszcze jest demokracja? Klub Myśli Obywatelskiej im. Tadeusza Mazowieckiego zaprosił do rozmowy na ten ważny temat wybitnych historyków, politologów, prawników, ekonomistów oraz ludzi młodych.

więcej ›

Zmarł Jan Lityński (1946–2021) – były działacz opozycji w czasach PRL, wielokrotnie aresztowany przez władze komunistyczne, poseł na Sejm kilku kadencji, serdeczny przyjaciel ECS i bohater wystawy stałej.

więcej ›

ECS otworzyło drzwi dla zwiedzających w czwartek, 11 lutego. Przez cztery dni, na który przypadł walentynkowy weekend, wystawę stałą zwiedziły 604 osoby.

więcej ›

11 lutego na powrót otwieramy wystawę stałą Europejskiego Centrum Solidarności. Zwiedzanie będzie możliwe tylko indywidualnie, nie w grupach zorganizowanych.

więcej ›

516 336 gości odwiedziło Europejskie Centrum Solidarności w 2020 roku. Mimo pandemii udało się zorganizować w reżimie sanitarnym uroczystości z okazji 40 rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych.

więcej ›