10.06.2020

KULTURA. OCALAJĄCE EMOCJE | Forum ECS

termin | 10 czerwca 2020, środa, godz. 18
miejsce |
rozmowa online z ogrodu zimowego ECS
transmisja |
fb.com/ecsgdansk, gdansk.pl
 

Świat pandemiczny nie jest przyjazny. Codziennie zderzamy się z poczuciem niestabilności podszytym obawami. Dzielą nas szyby, ekrany, dystanse społeczne i przestrzenne. Rozmawiamy wirtualnie, nie mogąc się dotknąć. Chcielibyśmy inaczej. Chcielibyśmy prawdziwie uczestniczyć i doświadczać. Zamiast na nowo definiować lęk i racjonalizować smutek, pragniemy powrócić do innych emocji, tych ocalających. Daje je nam kontakt z ludźmi i z tym, co potrafią wytworzyć – ze sztuką. Tam znajdziemy piękno, nadzieję, miłość… Poszukamy tych emocji w literaturze i w muzyce.

Gościem FORUM ECS w ogrodzie zimowym będzie Magdalena Grzebałkowska, pisarka i reporterka, laureatka wielu nagród literackich i dziennikarskich. Autorka jednego z tekstów antologii „Nadzieja”, której premierę zapowiedziano na 8 lipca 2020 roku. Pisarze, reporterzy i poeci podarowali w czasie pandemii swoje utwory, by powstał tom, ze sprzedaży którego dochód zostanie przekazany ośrodkom pomocy społecznej dla osób starszych.
Rozmowę poprowadzi Jakub Knera, socjolog, dziennikarz, współautor raportów dotyczących kultury i zmian, jakie w niej zachodzą.

Dobrych, kojących emocji poszukamy też słuchając muzyki. Z minikoncertem wystąpi ALGORHYTHM, który tworzą młodzi gdańscy artyści: Emil Miszk – trąbka, Piotr Chęcki – saksofon tenorowy, elektronika, Szymon Burnos – Fender Rhodes, Moog, elektronika i Sławek Koryzno – perkusja, instrumenty perkusyjne. Zespół był dwukrotnie nominowany do nagrody Akademii Fonograficznej FRYDERYK w kategorii Jazzowa Płyta Roku – za albumy „Mandala” (2018) i „Termomix” (2020). Artyści zagrają utwory z tej ostatniej płyty.