13.05.2020

KULTURA (OD)NOWA | Forum ECS

termin | 13 maja 2020, środa, godz. 18.00
transmisja | fb.com/ecsgdansk, gdansk.pl
 

Nikt nie był gotowy na społeczną kwarantannę w czterech ścianach. Kultura z muzeów, galerii, bibliotek, sal teatralnych, oper, filharmonii i pracowni artystów przeniosła się do sieci. Pozwalała nam odetchnąć w trudnych chwilach, zachować namiastkę normalności, dawała poczucie nagle utraconej wspólnoty. Nie wiemy, jak długo potrwa pandemia i kiedy życie wróci na dawne tory, wiemy na pewno, że czeka nas zmiana, także w dziedzinie kultury.
Pytania się mnożą. Jakie jest dziś znaczenie kultury? Jak korzystanie z oferty kulturalnej bez wychodzenia z domu, często bez ponoszenia jakichkolwiek kosztów finansowych, wpłynie na nasze oczekiwania wobec kultury w czasach postpandemicznych? Czy znajdziemy w sobie motywację do celebracji kultury w instytucjach? Czy będziemy chętni, by korzystać z płatnych treści?
O tym będziemy rozmawiać z naszymi gośćmi z ogrodu zimowego ECS. Nie tylko jednak rozmawiać. Artyści zaprezentują krótkie formy artystyczne. Wszak kultura daje ukojenie i nadzieję.

goście
Joanna Cichocka-Gula / animatorka kultury, współtwórczyni festiwalu Literacki Sopot, dyrektorka sopockiego Art Inkubator
Arkadiusz Hronowski / założyciel klubu B90, Ulicy Elektryków, alternatywnego klubu Drizzly Grizzly, szef sopockiego SPATiF-u, twórca Soundrive Fest oraz współtwórca Mystic Festival
Honorata Martin / artystka intermedialna, malarka, performerka
moderatorki / Magdalena Fryze-Seroka i Dorota Brzezińska, Wydział Kultury Obywatelskiej ECS

FREE [NOT] / etiuda taneczna

taniec / Sayaka Haruna-Kondracka i Bartosz Kondracki, tancerze baletu Opery Bałtyckiej
muzyka / Beniamin Baczewski
koncept i opieka choreograficzna / Izabela Sokołowska-Boulton, Wojciech Warszawski (kierownik baletu)

organizatorzy
Europejskie Centrum Solidarności, Opera Bałtycka w Gdańsku