SPACER PO WYSTAWIE STAŁEJ ECS | Śladami Grzegorza Przemyka

6 października | środa | godz. 17.00

oprowadza | Cezary Łazarewicz, autor książki „Żeby nie było śladów. Sprawa Grzegorza Przemyka”

rezerwacja miejsc | ecs.gda.pl 

Trzy dni przed dziewiętnastymi urodzinami, dwa dni po skatowaniu przez milicjantów – zmarł w szpitalu Grzegorz Przemyk, syn poetki i działaczki opozycyjnej Barbary Sadowskiej.
Rzecz działa się 14 maja 1983 roku w Warszawie.
Potem były: kampania dezinformacji, proces, wznowienie procesu, przedawnienie…

Cezary Łazarewicz – dziennikarz prasowy, reporter i publicysta – napisał o sprawie Grzegorza Przemyka przejmującą książkę. Niekiedy trzeba zaprzestać lektury, tak dławi potworność tej historii.
Jak nikt wcześniej, Łazarewicz prześwietlił sprawę. Zebrał materiał, który pozwolił mu rozpoznać siatkę zabiegów i manipulacje państwowej machiny, których celem było za wszelką cenę uchronić przed karą funkcjonariuszy Milicji Obywatelskiej. Zrekonstruował także losy najważniejszych uczestników tych wydarzeń: matki – Barbary Sadowskiej, ojca – Leopolda Przemyka, przyjaciela rodziny – Czarka F. i niesłusznie oskarżonych o zabójstwo sanitariuszy.

Książka „Żeby nie było śladów. Sprawa Grzegorza Przemyka” ukazała się w 2016 roku. Rok później została uhonorowana Nagrodą Literacką Nike. Już wtedy mówiono, że to gotowy materiał na film.

SPRZEDAŻ KSIĄŻKI
Cezary Łazarewicz, „Żeby nie było śladów. Sprawa Grzegorza Przemyka”, Wydawnictwo Czarne 2021

→ PROGRAM AAFF 2021