Komunikaty prasowe

Bohaterem wieczoru będą esej „Próba ognia. Błędna kartografia Europy” (Wydawnictwo Austeria) i jego autor Tomasz Różycki, zwycięzcy konkursu AMBASADOR NOWEJ EUROPY 2020. Publikacja wygrała rywalizację z 86 innymi tytułami, zgłoszonymi przez 41 wydawnictw. To już dziewiąta edycja konkursu, którego organizatorami są Europejskie Centrum Solidarności i Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego we Wrocławiu.
 
/ 9 grudnia, czwartek, o godz. 18
/ biblioteka ECS
/ wstęp wolny i transmisja: ecs.gda.pl i gdansk.pl oraz poprzez kanały FB i YT ECS

W nagrodzonej przez kapitułę „Próbie ognia…” Tomasza Różyckiego, powraca często motyw fałszywej kartografii. Mapa z jej granicami, uproszczeniami, jest kłamstwem na temat rzeczywistości. Miejsca, które wymykają się mapom, które są poza ich zasięgiem, są przez autora oceniane jako najprawdziwsze. Tam, gdzie nie ma granic, znajduje się źródło poznania. Autor, zamiast udzielać prostych odpowiedzi, stawia fundamentalne pytania o tożsamość współczesnej Europy.

więcej ›

Na najbliższe miesiące Klub Myśli Politycznej im. Tadeusza Mazowieckiego i Europejskie Centrum Solidarności zaplanowali cykl spotkań poświęconych Unii Europejskiej. Nowy cykl rozpocznie się we wtorek 7 grudnia od debaty: Unia Europejska jako proces – cud kulturowy czy wyimaginowana wspólnota?, na którą zaprasza prof. dr hab. inż. Janusz Rachoń.

 
/ 7.12.2021, godz. 18.00
/ transmisja online: facebook.com/ecsgdansk, gdansk.pl, ecs.gda.pl
/ wydarzenie wyłącznie online

więcej ›

O wprowadzeniu stanu wojennego 40 lat temu, gdy władza odebrała obywatelom prawa obywatelskie i nadzieję na demokratyczne państwo, oraz o rewolcie grudniowej sprzed 51 lat, gdy na ulicach polała się krew – GDAŃSK PAMIĘTA. Bogaty program adresowany jest zarówno do tych, którzy chcą poznać historię dwóch grudniów, jak i zgłębić wiedzę, amatorów wydarzeń kulturalnych i chcących rozmawiać o współczesnej kondycji praw człowieka.

Kalendarz wydarzeń obejmuje zarówno uroczystości miejskie na placu Solidarności, jak i projekcje filmowe, koncerty, wystawy, zawsze cieszące się powodzeniem spacery po wystawie stałej ECS, gdy w rolę przewodników wcielają się uczestnicy wydarzeń, oraz konferencje – naukową i społeczną.
– Pamięć o przeszłości zobowiązuje do stawiania pytań o dzisiejszy poziom ochrony praw człowieka w Polsce. Te dwa wymiary, pamięci i uniwersalnych praw, są motywem przewodnim naszego programu obchodów dwóch grudniów, który realizujemy razem z miastem Gdańskiem i samorządem województwa pomorskiego zarówno w ECS, jak i na placu Solidarności pod pomnikiem Poległych Stoczniowców 1970 – mówi Basil Kerski, dyrektor ECS.

UWAGA! Tylko jedno wydarzenie z bogatego programu jest biletowane, na resztę obowiązuje wstęp wolny (niebiletowany). Wiele aktywności wymaga jednak wcześniejszego zarezerwowania wejściówki, bo z powodu pandemii obowiązują ograniczone limity miejsc.

więcej ›

Osiem debat i warsztat, przygotowujący do roli działacza społecznego – a to wszystko przygotowane przez młodzież. Zakończyło się FORUM MŁODYCH, w tym roku pod hasłem MÓW DO MNIE JAK DO CZŁOWIEKA! Wydarzenie zorganizowano w formie hybrydowej. Wszystko odbyło się w bibliotece Europejskiego Centrum Solidarności z transmisją dostępną online. Największym zainteresowaniem cieszyła się debata „Po co młodym kościół”? Wyświetliło ją prawie tysiąc widzów.

Wszystkie debaty można obejrzeć na facebookowym profilu ECS. Łącznie do tej pory wyświetliło je ponad 4200 osób! Młodzi prowadzili debaty, a eksperci wspierali ich dzieląc się wiedzą i inspirując do dyskusji.

więcej ›

Do uczennic i uczniów szkół średnich oraz ostatnich lat szkół podstawowych – adresowana jest młodzieżowa konferencja FORUM MŁODYCH, które rozpoczyna się 30 listopada i potrwa trzy dni – do 2 grudnia. Młodzi sami decydują, jakie tematy będą poruszać, do debaty zapraszają ekspertki i ekspertów, wymieniają się poglądami i poszukują rozwiązań dobrych dla wszystkich. Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem MÓW DO MNIE JAK DO CZŁOWIEKA! Jeszcze są wolne miejsca na warsztat. Transmisja wszystkich ośmiu debat - online na fb.com/ecsgdansk.

Przez trzy popołudnia na przełomie listopada i grudnia – w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku i online, pod adresem fb.com/ecsgdansk – młodzi będą dyskutować o tym, co dla nich ważne. Wsparciem w dyskusjach będą eksperci. Wśród nich znajdą się aktywiści, politycy, dziennikarze, naukowcy - jeden z najmłodszych polskich posłów Franek Sterczewski, popularny dziennikarz Szymon Majewski, biolog dr Wojciech Glac czy reportażystka, odważna i bezkompromisowa dziennikarka Katarzyna Włodkowska i inni. Każda chętna osoba będzie mogła zadać pytanie ekspertom – bez względu na to, czy znajdzie się w ECS, czy połączy się choćby z Australii.

więcej ›

Konferencja o przyszłości Europy
Rozmawiają: Donald Tusk i Radosław Sikorski
28 listopada, niedziela, godz. 17.00
Europejskie Centrum Solidarności, audytorium

O miejscu Polski w zmieniającej się Europie i Europy w zmieniającym się świecie – będą z publicznością rozmawiali Donald Tusk i Radosław Sikorski. To projekt instytucji unijnych i państw członkowskich, który ma zaowocować wypracowaniem konkretnych propozycji reform Unii Europejskiej. Dyskusja ma charakter otwarty, można dołączyć stacjonarnie po dokonaniu rezerwacji miejsca – zapraszamy do audytorium ECS 28 listopada, w niedzielę o godz. 17. 00. Rozmowa będzie też transmitowana na żywo na profilu Fb Radosława Sikorskiego.

więcej ›

Czy ECS i wystawa stała są dostępne dla osób głuchych i słabosłyszących? Tak! Produkowane są właśnie dwa filmy, aby zachęcić wszystkich ich do odwiedzin w ECS. Oba powstają w polskim języku migowym (PJM). Premiera pierwszego z nich jest zaplanowana w grudniu, jeszcze przed świętami.

To projekt, który został zainicjowany w sierpniu 2020 roku, gdy ECS wyprodukował pierwszy film w polskim języku migowym o Tablicach 21 postulatów. Narratorem była osoba niesłysząca. ECS jest przestrzenią gotową przyjąć osoby głuche i słabosłyszące. Przy kasach, w punkcie informacji, w punkcie wydawania audioprzewodników, w punktach informacyjnych Wydziału Zabaw i biblioteki oraz w audytorium (pierwsze dwa rzędy) działa stacjonarna pętla indukcyjna dla osób korzystających z aparatów słuchowych. Urządzenie przenośne można wypożyczyć wraz z audioprzewodnikiem.
Audioprzewodnik po wystawie stałej, którego cena jest wliczona w cenę biletu, zawiera opowieść o wystawie stałej ECS w PJM.
 

więcej ›

Trzy dni potrwają obrady badaczy dziejów Wolnego Miasta Gdańska podczas konferencji „Niechciany kompromis? Wolne Miasto Gdańsk 1920–1939. Przygotowano 22 referaty badaczy z 6 krajów. Wstęp jest wolny, ale aby uczestniczyć w pierwszym dniu konferencji w Dworze Artusa, trzeba się zarejestrować. Obrady będą transmitowane na stronach: gdansk.pl i ecs.gda.pl.

W organizację zaangażowanych jest pięć instytucji naukowych z Polski, dwie uczelnie, trzy instytucje muzealne i miasto Gdańsk. Wydarzenie rozpoczyna się 4 listopada w Gdańsku, we czwartek, o godz. 17.00 w Dworze Artusa, a w piątek i w sobotę organizatorzy zapraszają do biblioteki Europejskiego Centrum Solidarności.

więcej ›

To był najkrwawszy konflikt w Europie od zakończenia II wojny światowej. Wojna domowa i czystki etniczne na Bałkanach trwały blisko cztery lata (1992–1995) i pochłonęły ponad sto, a według niektórych szacunków nawet dwieście tysięcy istnień ludzkich. Najnowsza książka Andrzeja Krawczyka – historyka i dyplomaty, który spędził w Bośni ponad pięć lat jako ambasador RP w Sarajewie (2013–2018) – nosi tytuł „Czyja jest Bośnia?”. Europejskie Centrum Solidarności zaprasza w środę, 3 listopada, na spotkanie z autorem, które poprowadzi prof. Aleksander Hall. Spotkanie odbywa się w ramach 77 Salonu Młodopolskiego im. Arama Rybickiego. Początek o godz. 18.00.

termin | 3 listopada 2021, środa, godz. 18.00
miejsce | ECS, sala wystaw czasowych, parter
wstęp | wolny
transmisja | www.gdansk.pl, ecs.gda.pl oraz na profilach FB: ECS i Fundacji im. Arkadiusza Rybickiego
 

więcej ›

Klub Myśli Obywatelskiej im. Tadeusza Mazowieckiego zaprasza we wtorek 26 października na debatę online. Tym razem tematem jest służba zdrowia, jej organizacja i szukanie sposobów na jej uzdrowienie. Początek o godz. 18.00.

W zapowiedzi debaty prof. dr hab. Janusz Rachoń stawia alarmującą diagnozę:
- Średnio trzy, cztery miesiące pacjent czeka w Polsce na wizytę u lekarza specjalisty, około siedmiu miesięcy na specjalistyczne badanie diagnostyczne, a nawet kilka lat na zabieg czy rehabilitację – alarmuje w słowie wstępnym, zapraszającym na debatę prof. dr hab. inż. Janusz Rachoń. I dodaje: - Pod względem liczby łóżek w szpitalach, przypadających na każde 100 tys. mieszkańców, jesteśmy w europejskiej czołówce z wynikiem 663. To daje nam siódme miejsce w Unii Europejskiej. Brakuje jednak lekarzy zdolnych leczyć pacjentów.

Uczestnicy debaty:
prof. Jacek Jassem | onkolog i nauczyciel akademicki, kierownik katedry Kliniki Onkologii i Radioterapii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego
dr Paweł Jan Grzesiowski | pediatra, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. walki z COVID-19
mgr inż. Kamil Barczyk | dyrektor szpitala w Bolesławcu

więcej ›

Ponad 30 lat temu opozycjoniści i ludzie kultury z krajów Europy Środkowo-Wschodniej na potrzeby filmu dokumentalnego udzielili wywiadów francuskiemu politologowi i publicyście. Dziś to bezcenny materiał, który może służyć badaczom, historykom, dokumentalistom i nauczycielom. Przeprowadzone wówczas wywiady są digitalizowane, tłumaczone i zachowywane w całości w uczestniczących w projekcie archiwach filmowych, w tym w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku i czterech innych europejskich archiwach filmowych (Praga, Budapeszt, Bratysława, Drezno). W poniedziałek, 25 października, w ECS odbędzie się międzynarodowa konferencja poświęcona projektowi THE OTHER EUROPE. Początek o godz. 12.00, wstęp wolny.

więcej ›

OTWARTYCH KOSYNIERÓW to święto jednej z najkrótszych ulic Gdańska, graniczącej z dawną Stocznią Gdańską. Zaproszenie na 16 października adresowane jest do sąsiadek i sąsiadów ECS oraz wszystkich mieszkańców, czujących identyfikację z dziedzictwem tej części Gdańska. Początek o godz. 12.30, a koniec już po zmroku. W programie: spacer po ulicy i okolicy, warsztaty, wspólne gotowanie, kolacja oraz koncert. Wydarzenie jest częścią projektu ZROZUMIEĆ SIERPIEŃ. Wstęp wolny.

więcej ›

Poszerzanie pola wolności” – to hasło wywoławcze spotkania, na które ECS zaprasza 13 października do swojej biblioteki. Gośćmi Basila Kerskiego będą Henryk Woźniakowski, emerytowany prezes Domu Wydawniczego ZNAK i Dominika Kozłowska, która zastąpiła go w tej roli. Uwagami wstępnymi podzieli się Aleksander Hall. Początek o godz. 17.00, wstęp wolny i transmisja online.

więcej ›

Osiem dokumentów przez najbliższy tydzień czeka na widzów w edycji online ALL ABOUT FREEDOM FESTIVAL 2021 - tylko dwa z nich to powtórzenie oferty stacjonarnej. Jeszcze do 15 października w ogrodzie zimowym można oglądać festiwalową wystawę Sylwii Makris – „Malujcie tak, aby Polska zmartwychwstała”. A w ostatnim festiwalowym dniu edycji stacjonarnej, jury jednogłośnie wybrało spośród sześciu konkursowych filmów ten, który ideę solidarności przedstawił w jej najbardziej intymnym wydaniu – „Margot i Alma” w reż. Anaïs Volpé, komediodramat, który miał na festiwalu polską premierę.

więcej ›

738 tysięcy osób – tylu odbiorców w sieci miały w ubiegłym roku dwa cykle wideo #ecsonline i #ecsworld, które przygotowało na czas lockdownu Europejskie Centrum Solidarności. Za ten projekt ECS otrzymało Nagrodę Marszałka Województwa Pomorskiego za zasługi da rozwoju turystyki w województwie pomorskim, ufundowaną w nowej kategorii: Kreatywna Zmiana. Nagroda została wręczona podczas regionalnych obchodów Światowego Dnia Turystyki, 1 października.

ecs.gda.pl/ecsworld
ecs.gda.pl/ecsonline
 

więcej ›

Każda osoba z niepełnosprawnością, w tym także jej asystent, może skorzystać z darmowej oferty zwiedzania wystawy stałej Europejskiego Centrum Solidarności, przygotowanej specjalnie na Festiwal Kultury bez Barier. Taka możliwość będzie dostępna przez jedenaście dni, w godzinach normalnego funkcjonowania instytucji - od 30 września do 10 października.

Bezpłatny bilet, w tym także dla asystenta, można odebrać w kasie. Wraz z biletem na bezpłatne zwiedzanie otrzymuje się audioprzewodnik w polskim języku migowym dla osób głuchych lub słuchawki z audiodeskrypcją, przeznaczone dla osób niewidzących i słabowidzących. Audiodeskrypcja została przygotowana w dwóch wersjach językowych: polskiej i angielskiej.
Uwaga | do otrzymania bezpłatnego biletu konieczne jest okazanie dokumentu potwierdzającego uprawnienie.
ECS zaprasza także na dwa pokazy filmowe z cichą audiodeskrypcją w języku polskim - 9 i 10 października o godz. 12.00. Będą to filmy: „Śledztwo w domu spokojnej starości” (9.10) i „Jestem Greta” (10.10).

więcej ›

Pięć dni w ECS i siedem dni online – 6 października rozpoczyna się piętnasta edycja filmowego ALL ABOUT FREEDOM FESTIVAL. W programie dokumenty i fabuły, cztery polskie premiery, dwa przedpołudnia dla dzieci, spotkania z twórcami, debaty i muzyka. Bilety są tańsze niż w tradycyjnych kinach, a publiczność festiwalowa i jury przyznają swoje nagrody dla najlepszego filmu.

Po rocznej przerwie spowodowanej pandemią, kiedy festiwalowe projekcje można było oglądać wyłącznie online, ALL ABOUT FREEDOM FESTIVAL wraca do sali kinowej w Europejskim Centrum Solidarności. Od 6 do 10 października zaprezentowanych zostanie czternaście filmów.
Dwa przedpołudnia poświęcono dzieciom (8–11 lat), każdego dnia będą film i warsztaty.
Z myślą o osobach niewidomych i słabowidzących, dwa filmy zostaną wyświetlone z cichą audiodeskrypcją. W programie szczegółowo opisano, w jakich językach prowadzana jest opowieść, a w jakich są podpisy list dialogowych, aby w projekcjach mogły wziąć udział również osoby nie władające językiem polskim.
W dniach 11–17 października odbędzie się edycja online AAFF. Trzeba wiedzieć, że obejmie tylko niektóre z filmów festiwalowych, wyświetlanych w sali kinowej w ECS. Liczbę seansów i ceny biletów ogłosimy 11 października (aaff.pl, ecs.gda.pl, mojeekino.pl).

AKREDYTACJE
Wstęp na dyskusje i spotkania z twórcami jest bezpłatny. Pokazy filmowe oraz seanse w ramach AAFF KIDS są biletowane.
Przedstawiciele mediów, którzy chcą otrzymać AKREDYTACJE, proszeni są o zgłoszenie chęci udziału w festiwalu do dnia 5.10 - na adres e-mailowy: biuroprasowe@ecs.gda.pl, lub telefonicznie 510 091 545. Akredytacje będą do odbioru od 6 do 10 października w biurze festiwalowym w godzinach jego otwarcia.
Biuro festiwalowe otwiera się na godzinę przed rozpoczęciem pierwszego seansu.
Lokalizacja | przed windami panoramicznymi (poziom 0).


 

więcej ›

Coraz więcej betonu w miastach i coraz mniej drzew i zieleni – taka sytuacja może budzić niezgodę i chęć wzięcia sprawy we własne ręce. Jakie są wyzwania klimatyczne stojące przed społecznościami mieszkającymi w mieście? Czy możemy coś z tym zrobić? W jaki sposób wybierać mądrze kierunki naszej aktywności społecznej? Na te pytania poszukają odpowiedzi specjaliści i publiczność w sobotę, 25 września, w Europejskim Centrum Solidarności. Początek o godzinie 10.00. Wstęp wolny. Na warsztaty obowiązuje rejestracja internetowa.

PROGRAM WYDARZENIA
10.00 – 11.15 - prelekcja i rozmowa otwierająca wydarzenie
11.15 – 11.30 - przerwa kawowa
11.30 – 14.30 – dwa równolegle trwające warsztaty: ZIELEŃ W MIEŚCIE, WODA W MIEŚCIE
14.30 – 14.45 – przerwa organizacyjna
14.45 – 15.30 – podsumowanie wniosków z obu warsztatów na wspólnym spotkaniu

więcej ›

Nagroda Dziedzictwa Europejskiego / Europa Nostra 2021, w maju przyznana wystawie stałej Europejskiego Centrum Solidarności, 23 września wieczorem w postaci certyfikatu uroczyście trafiła do rąk Basila Kerskiego, dyrektora instytucji. Najważniejszym wyróżnieniem Unii Europejskiej w obszarze dziedzictwa kulturowego uhonorowano w tym roku 24 wzorcowe osiągnięcia z 18 krajów europejskich. Wystawa stała ECS jest jedynym polskim laureatem. Gala odbyła się w dawnym klasztorze San Giorgio na wyspie San Giorgio Maggiore w Wenecji, w siedzibie aktywnej w dziedzinie kultury Fundacji Giorgio Cini.

Wystawa stała ECS jest jedynym polskim laureatem Nagrody Dziedzictwa Europejskiego / Europa Nostra 2021. Doceniono ją w jednej z czterech kategorii: Edukacja, szkolenia i podnoszenie świadomości. Zdaniem międzynarodowego jury ekspozycja akcentuje znaczenie pracy, promuje aktywizm w dziedzinie praw człowieka, praw pracowniczych i politycznych oraz obywatelskie zaangażowanie. Stanowi przykład, „jak zachować historie i uczynić je istotnymi dla współczesnego świata”.
– Dla nas to ogromne przeżycie, doświadczenie bycia częścią wielkiej rodziny. Ktoś pięknie powiedział, że dziedzictwo, szczególnie materialne, jest własnością danej wioski, miasta, kraju, ale jego piękno, jego dusza, jest własnością nas wszystkich. Kultura nie zna granic, tożsamości etnicznych, nie sieje nienawiści, sławi ludzką kreatywność i jest źródłem obrony tych wartości, które leżą u podstaw Europy. Dziś czuliśmy, że istnieje coś takiego, jak duch europejski – po zakończeniu gali mówił Basil Kerski, dyrektor ECS. – Każdy z dziś nagrodzonych projektów zachowywał ludzkie marzenie o lepszym życiu, naszą powinnością jest zabezpieczyć to dobro i zachować jego ciągłość.

więcej ›

Europejskie Centrum Solidarności zaprasza na spotkanie ze Zbigniewem Rokitą, autorem głośnej już książki „Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku”. To drugie spotkanie z cyklu #przeczytANE. Są w nim promowane tytuły, nominowane w konkursie wydawniczym AMBASADOR NOWEJ EUROPY, organizowanym przez Europejskie Centrum Solidarności i Kolegium Europy Wschodniej. Wszystkie zwróciły uwagę kapituły konkursowej, nawet jeśli nie znalazły się w ścisłym finale. To książki, uznane za wartościowe, warte lektury i… przeczytania! Spotkanie odbędzie się w środę, 15 września o godz. 18.00 w bibliotece ECS (I piętro). Wstęp wolny, a udział nie wymaga rejestracji.

więcej ›

Europejskie Centrum Solidarności zaprasza na wydawniczą premierę książki Pauliny Siegeń "Miasto bajka. Wiele historii Kaliningradu". Spotkanie z autorką odbędzie się w piątek, 10 września, o godz. 18.00, w bibliotece ECS, która znajduje się na I piętrze. Spotkanie poprowadzi Joanna Wiśniowska, dziennikarka związana z „Gazetą Wyborczą Trójmiasto” i „Wysokimi Obcasami”, która publikowała m.in. w „Tygodniku Powszechnym”. Udział w spotkaniu nie wymaga wcześniejszej rejestracji.

więcej ›

8 września 1981 roku I Zjazd Solidarności ogłosił posłanie do robotników Europy Wschodniej. Żaden z dokumentów pierwszego zjazdu Solidarności nie wywołał tak wielu emocji, jak właśnie ten. W Moskwie zawrzało, pikiety protestacyjne organizowano w wielu zakładach pracy. Posłanie, zawierające słowa: Czujemy wspólnotę naszych losów, zostało wówczas uznane za zamach na ustrój, a rumuński robotnik, porwany solidarnościowym zrywem, odsiedział w więzieniu sześć i pół roku.

więcej ›

 Na zakończenie pięciodniowych obchodów Święta Wolności w Gdańsku odbyło się międzynarodowe forum pod hasłem „Europa z widokiem na przyszłość”. W jego ramach zorganizowano cztery debaty, w których udział wzięli politycy z Niemiec, Francji, Ukrainy, a także historycy, socjologowie, działacze społeczni, ludzie kultury. Forum odbyło się we wtorek, 1 września.

więcej ›

Jedenaście osób otrzymało we wtorek, 31 sierpnia 2021 roku, Medale Wdzięczności za zasługi dla polskich przemian demokratycznych. Uroczystość odbyła się w Europejskim Centrum Solidarności w ramach Święta Wolności.
- Ta wdzięczność płynie z serca - mówił Bogdan Lis, jeden z liderów Sierpnia.

więcej ›

O solidarności dziś mówiły kobiety. Ruch Solidarności uczy, iż zmiany, który dziś są niemożliwe, jutro się realizują. W audytorium Europejskiego Centrum Solidarności po raz kolejny zorganizowano wydarzenie pod nazwą ETYKA SOLIDARNOŚCI. To cykl corocznych wykładów, wygłaszanych przez wybitnych myślicieli w dniach obchodów rocznicy podpisania w 1980 roku Porozumienia Gdańskiego i narodzin ruchu związkowego Solidarność. Spotkanie otworzył Lech Wałęsa, a gości przywitali: Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska i Basil Kerski, dyrektor ECS.

więcej ›

W maju najważniejsza nagroda Unii Europejskiej w obszarze dziedzictwa kulturowego trafiła do Gdańska - laury zebrała wystawa stała Europejskiego Centrum Solidarności.

31 sierpnia, z udziałem dra Uwe Kocha, przedstawiciela Europy Nostra, Mieczysława Struka, marszałka województwa pomorskiego i Alana Aleksandrowicza, zastępcy prezydent Gdańska, miało miejsce uroczyste odsłonięcie Nagrody, która już na stałe zagościła w specjalnej gablocie w ogrodzie zimowym, przy schodach prowadzących na wystawę stałą.
 

więcej ›

Lech Wałęsa, Věra Jourová i Aleksandra Dulkiewicz przeszli przez historyczną bramę Stoczni Gdańskiej 31 sierpnia, o godz. 10.00. Po raz pierwszy skrzydła bramy otwarto w 2014 roku, aby potem co roku spotykać się w tym miejscu i wspólnie świętować rocznicę pokojowej rewolucji. Uroczystości zgromadziły nie tylko polityków i samorządowców z całej Polski, ale też mieszkańców i turystów.

więcej ›

Za nami cztery debaty, sześć seansów filmowych, trzy koncerty i dwa spektakle „Śniegu” opartego na powieści Orhana Pamuka.
–Trzeba działać! mówi Magdalena Sroka, kuratorka Solidarity of Arts, festiwalu organizowanego przez Europejskie Centrum Solidarności.

więcej ›

 Czterdzieści lat temu Gdańsk był centrum refleksji nad fundamentalną przemianą Polski. W hali Olivia jesienią 1981 roku odbył się I Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ Solidarność. Obrady odbyły się w dwóch turach: od 5 do 10 września oraz od 26 września do 7 października 1981 r. i zgromadziły 936 delegatów. - Jeżeli pozostaniemy jak w sierpniu razem, silni, mimo kłopotów i trudności, mimo różnic zdań – wygramy – mówił wówczas Lech Wałęsa. I Polskę zrobimy taką, jaką sobie wymarzyliśmy, bo inna być nie może.

O tym, jaka miała być ta Polska w wizji delegatów I Zjazdu, czy Solidarność była monolitem, a także o roli wolnych mediów w tym niezwykłym czasie debatowano w Europejskim Centrum Solidarności podczas Święta Wolności.

więcej ›

Debata „Wina i pojednanie, zbrodnia bez kary” była drugą z kolei na Solidarity of Arts rozmową o ważnej książce. W piątek debatowano nad wątkami „Śniegu” Pamuka, a w sobotę o książce „27 śmierci Toby’ego Obeda”, za którą Joanna Gierak-Onoszko otrzymała Nagrodę Nike Czytelników (2020). W ogrodzie zimowym ECS zasiadła sama autorka. Kolejna debata „Czy może nam być jeszcze dobrze… razem?” skupiła wokół okrągłego stołu Sylwię Chutnik, Olgę Kisselevą i Janę Szostak. Panelistki szukały odpowiedzi na pytanie, czy wspólnoty są jeszcze możliwe i w jaki sposób los Polaków, los gdańszczanek i gdańszczan jest połączony z losem Ukrainy, Białorusi i Rosji.

więcej ›

Przypomnimy, że Lech Wałęsa pracował w warsztacie Wydziału Transportowego Stoczni Gdańskiej im. Lenina, który mieścił się w hali 86B przy ul. Narzędziowców. Kilkadziesiąt osób zgromadziło się właśnie w tym miejscu w sobotę rano. Została tam odsłonięta tablica pamiątkowa, już kolejna na Szlaku Wolności Lecha Wałęsy. 

Na tablicy widnieje napis w języku polskim i angielskim: - Tu pracował Lech Wałęsa, historyczny przywódca NSZZ „Solidarność, laureat Pokojowej Nagrody Nobla 1983, Prezydent RP 1990-1995. Wśród gości nie zabrakło rywala Lecha Wałęsy podczas wyborów na Przewodniczącego NSZZ „Solidarność”, Jana Rulewskiego; działaczki opozycji demokratycznej Bożeny Rybickiej-Grzywaczewskiej, senatora Sławomira Rybickiego, także związanego z ruchem opozycyjnym w latach 80-tych XX wieku i Piotra Grzelaka, zastępcy prezydent Gdańska. Uroczystość zorganizowało Europejskie Centrum Solidarności, które reprezentował dyrektor Basil Kerski.

więcej ›

Debatą „Marzenie o lepszej przyszłości. Wokół powieści Orhana Pamuka „Śnieg” rozpoczął się festiwal SOLIDARITY OF ARTS.
- Jesteśmy dziś świadkami bitwy o pojęcie SOLIDARNOŚĆ. Ona otwiera wyobraźnię, zapewnia wolność myślenia i tworzenia. Jest bardzo smutnym fakt, że naród, który obalał mury, dziś przyłącza się do tych społeczeństw i narodów, które je budują - mówił podczas otwarcia Basil Kerski, dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności. Piotr Borawski, zastępca prezydent Gdańska zwrócił uwagę na znaczenie wolności w perspektywie myślenia o przyszłości.

więcej ›

ŚWIĘTO WOLNOŚCI 2021
Na tegoroczne Święto Wolności, organizowane przez Gdańsk, samorząd województwa pomorskiego i Europejskie Centrum Solidarności składa się blisko 50 różnorodnych wydarzeń, w tym festiwal Solidarity of Arts. Impreza odbędzie się w dniach 27 sierpnia – 1 września i w jej ramach odbędą się obchody 41 rocznicy narodzin Solidarności, 40 rocznicy I Krajowego Zjazdu Solidarności w hali Olivia i 82 rocznicy wybuchu II wojny światowej. Organizatorzy zapowiedzieli wydarzenia podczas konferencji prasowej 24 sierpnia w Europejskim Centrum Solidarności. Wstęp na większość wydarzeń jest wolny, dołączyć będzie można również online.

więcej ›

ŚWIĘTO WOLNOŚCI 2021 | konferencja prasowa
24/08/2021
ECS, okrągły stół w ogrodzie zimowym, godz. 10.00

Opowiemy o programie, zdradzimy nazwiska gości i wskażemy najważniejsze wydarzenia – zapraszamy na konferencję prasową przed ŚWIĘTEM WOLNOŚCI w Gdańsku, na które składa się festiwal Solidarity of Arts i obchody jubileuszowe. Impreza odbędzie się w dniach 27 sierpnia – 1 września. Wstęp na większość wydarzeń jest wolny, dołączyć będzie można również online.

W KONFERENCJI WEZMĄ UDZIAŁ
Aleksandra Dulkiewicz – prezydent Gdańska
Mieczysław Struk – marszałek województwa pomorskiego
Basil Kerski – dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności
Magdalena Sroka – kuratorka festiwalu Solidarity of Arts
Magdalena Hajdysz – rzecznik prasowy Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego
Arkadiusz Hronowski – współkurator koncertu CENTRALA. CENTRALA NAS OCALI
Przemysław Ruchlewski – zastępca dyrektora ECS, odpowiedzialny za konferencję SAMORZĄDNA RZECZPOSPOLITA
Magdalena Mistat – zastępca dyrektora ECS, koordynatorka wydarzeń jubileuszowych

więcej ›

Bohaterem spotkania inaugurującego nowy cykl przeczytANE będzie Piotr Oleksy, historyk i publicysta, od ponad dekady podróżujący po Europie Środkowej i Wschodniej, obserwując, jak tworzą się nowe tożsamości. Jego książka pt. „Naddniestrze. Terror tożsamości” (Wydawnictwo Czarne, 2018) znalazła się w finałowej piątce VIII edycji konkursu wydawniczego AMBASADOR NOWEJ EUROPY (ANE). Autor będzie gościem Europejskiego Centrum Solidarności w czwartek, 12 sierpnia. Początek spotkania pt. „Wielka polityka wobec lokalnej tożsamości. Wolin i Naddniestrze. Spotkanie wokół książek Piotra Oleksego” o godzinie 18.00. Wstęp wolny. Spotkanie odbędzie się na dolnym tarasie przy fontannie (od głównego wejścia do ECS w lewo).

więcej ›

14 lipca, w środę, Europejskie Centrum Solidarności zaprasza na debatę o wpływie, jaki ma rozwój inwestycyjny terenów postoczniowych na tkankę miasta, a także jak druga odbudowa Gdańska oddziałuje na samą stocznię. Czy starania o wpisanie terenów postoczniowych na listę światowego dziedzictwa UNESCO uczynią z tego miejsce skansen? A może wręcz przeciwnie – powstanie tętniąca życiem dzielnica? Początek debaty o godz. 18 w ogrodzie zimowym ECS. W związku z limitem miejsc obowiązują zapisy. Całość będzie także transmitowana w sieci.

więcej ›

Wszystkie dzieci, którzy spędzają lato w Gdańsku, mogą skorzystać z ciekawej oferty spędzenia wolnego czasu, biorąc udział w grze edukacyjnej na świeżym powietrzu. Europejskie Centrum Solidarności zaprasza grupy kolonijne, uczestników obozów, ale też dzieci z rodzicami i opiekunami, w tym mieszkańców Gdańska. Oferta jest skierowana do dzieci w wieku od 6 do 11 lat.

więcej ›

Kolejne spotkanie Klubu Myśli Obywatelskiej poświęcone jest sztuce współczesnej. W zapowiedzi debaty prof. dr hab. Janusz Rachoń szuka odpowiedzi na pytanie, po co nam sztuka: - Odpowiedzi jest wiele. Sztuka jest po to, aby służyć jako prywatne narzędzie poznawczo-krytyczne. Wzbogaca społeczny punkt widzenia komentarzami. Reaguje na ogromny potencjał, możliwości i zagrożenia otaczającego nas świata. Sztuka jednak również bywa wykorzystywana do celów propagandowych i politycznych, choćby przywołując twórczość w dobie III Rzeszy czy socrealizm.

więcej ›

Od 1 czerwca 2021 r. zapraszamy do Europejskiego Centrum Solidarności 7 dni w tygodniu, w weekendy do godz. 20. Każdy gość wystawy stałej, również dzieci, zostaje wyposażony w audioprzewodnik, którego wypożyczenie jest wliczone w cenę biletu. Z powodu pandemii zwiedzać można jedynie indywidualnie, nie w grupach zorganizowanych.

więcej ›

Najważniejsza nagroda Unii Europejskiej w obszarze dziedzictwa kulturowego trafiła do Gdańska, laury zebrała wystawa stała Europejskiego Centrum Solidarności. Komisja Europejska i Europa Nostra w tym roku nagrodziły 24 wzorcowe osiągnięcia z 18 krajów europejskich. Teraz czas na internautów, którzy siłą swoich głosów przyznają Nagrodę Publiczności.

więcej ›

Tematem kolejnego spotkania będzie gospodarka, a właściwie przyjrzenie się nowej sytuacji, spowodowanej kryzysem COVID-19. Jest on wyzwaniem dla całej gospodarki – globalnej, regionalnej, gminnej, krajowej. A w konsekwencji dla gospodarek domowych milionów ludzi. W tak głębokim kryzysie bardzo ważne jest, aby wsparcie otrzymały nie tylko sektory o strategicznym znaczeniu dla gospodarki, lecz – co jeszcze ważniejsze – aby chronić miejsca pracy i pracowników – pisze w zapowiedzi spotkania prof. dr hab. inż. Janusz Rachoń. Moderatorem dyskusji będzie prof. Dariusz Filar.

więcej ›

Basil Kerski, dyrektor ECS, wziął udział w inauguracyjnym spotkaniu stałej konferencji dyrektorek i dyrektorów Stowarzyszenia Muzealników Polskich. Przedstawiciel ECS po raz pierwszy został zaproszony do udziału w pracach tego muzealnego stowarzyszenia.

więcej ›

Projekt ZROZUMIEĆ SIERPIEŃ powstał w 2011 roku, aby opowiadać o najważniejszej wartości Sierpnia ’80 – idei międzyludzkiej solidarności.
W ubiegłych latach akcje społeczne realizowane były w 19 gdańskich dzielnicach, m.in. na Stogach, Siedlcach, Oruni, w Nowym Porcie, Brzeźnie i we Wrzeszczu. Co roku przez dwa sierpniowe tygodnie działania obywatelskie i kulturalne gromadziły duże rzesze odbiorców. Praca jednak trwała przez kilka miesięcy, wydarzenia w dzielnicach były bowiem efektem długiego procesu doskonalenia pomysłów, które rodziły się z potrzeb i marzeń aktywistów.

więcej ›

300 tysięcy wyświetleń filmów z cyklu #escworld w niecały rok – to bilans projektu promocyjnego, który powstaje całkowicie bez udziału agencji filmowej czy reklamowej. Filmy w pięciu językach opowiadają o polskiej drodze do wolności, promują wystawę stałą i aktywności ECS. Opublikowano dotąd 19 produkcji, trwają prace nad kolejnymi.

więcej ›

Dostępny? „Nietrudny do zdobycia” – podpowiada słownik. Taki jest ECS, dostępny dla osób młodych i zdrowych, ale i dla seniorów mających problemy z poruszaniem się, osób z niedosłuchem i niedowidzących, rodziców z dziećmi, osób na wózkach i z niepełnosprawnością intelektualną… Czy może być dostępny bardziej? Może, choćby online. A już od 6 maja ECS zaprasza do środka. Wystawy są czynne od czwartku do niedzieli.

więcej ›

Od 6 maja zapraszamy do Europejskiego Centrum Solidarności cztery dni w tygodniu – od czwartku do niedzieli. Na powrót otwieramy wystawę stałą. Zwiedzanie będzie możliwe tylko indywidualnie, nie w grupach zorganizowanych. Warto skorzystać z audioprzewodnika, który ułatwia i wzbogaca zwiedzanie, a jego wypożyczenie jest wliczone w cenę biletu.

więcej ›

Zdjęcia ECS i Stoczni Gdańskiej, autorstwa trójmiejskiego fotoreportera Jana Ruska, znalazły się w finale konkursu fotograficznego, który organizuje Sieć Miejsc Znaku Dziedzictwa Europejskiego (European Heritage Label Network). Zachęcamy do głosowania! Do 6 maja. 

więcej ›

Muzea i centra kultury coraz częściej czują się współodpowiedzialne za środowisko. Działają i zmieniają się. Europejskie Centrum Solidarności rozpoczęło proces, którego zwieńczeniem będzie zmiana zasad działania całej instytucji. Celem jest ograniczenie do minimum negatywnego wpływu swojego działania na przyrodę. Już dziś w ECS działa z powodzeniem wiele ekologicznych rozwiązań.

więcej ›

– Radość, duma i wielkie wzruszenie, z takimi emocjami przyjęto w Europejskim Centrum Solidarności wiadomość o przyznaniu Nagrody Muzealnej Rady Europy. Byliśmy i nadal jesteśmy jedyną instytucją w Polsce, która otrzymała to wyróżnienie – mówi Basil Kerski, dyrektor ECS. Przed pięciu laty jury konkursu określiło ECS przydomkami” „fascynujące”, „angażujące” i „aktywizujące”. Czy wypełnione zostało zobowiązanie, jakie nakłada prestiżowy tytuł najlepszego muzeum Europy 2016?

więcej ›

Klub Myśli Obywatelskiej im. Tadeusza Mazowieckiego zaprasza na spotkanie online 20.04.2021 r., wtorek, godz. 17.00.
Tematem, a właściwie bohaterem kolejnego spotkania jest Tadeusz Mazowiecki i jego lekcje demokracji. Patron Klubu Myśli Obywatelskiej im. Tadeusza Mazowieckiego, który organizuje ten cykl debat, w kwietniu tego roku ukończyłby 94 lata. Odcisnął trwały ślad w najnowszej historii Polski, czego wiele dowodów można znaleźć na wystawie stałej ECS. Był przede wszystkim pierwszym niekomunistycznym premierem polskiego rządu po II wojnie światowej.
O jego życiu, dokonaniach i lekcjach demokracji rozmawiać będzie grono historyków, politologów, ekonomistów, dawnych opozycjonistów i świadków tamtych lat. Dyskusję poprowadzi Basil Kerski, dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności.
Transmisja:
Facebook.com/ecsgdansk; www.ecs.gda.pl; www.gdansk.pl
 

więcej ›

Zbliżająca się 40. rocznica wprowadzenia w Polsce stanu wojennego zainspirowała niemieckich filmowców do nakręcenia dokumentu, w którym głos zabierają świadkowie tamtych dni. Film reżyseruje niemiecki dokumentalista Holger Preusse. Zdjęcia powstają w Gdańsku i w Warszawie.

Wśród osób, wspominających tamte czasy są między innymi: Bogdan Borusewicz, Henryka Krzywonos, Bogdan Lis, Anna Maria Mydlarska i sam Lech Wałęsa. Dokument powstaje na zamówienie telewizji WDR/Arte.

więcej ›

Mają 20–35 lat, jest ich 13, pochodzą z Polski, Bośni i Hercegowiny, Ukrainy, Węgier. Na co dzień trudnią się dziennikarstwem, prowadzą badania naukowe, są aktywistami społecznymi, przez najbliższe dni będą rozmawiać o uprzedzeniach. AKADEMIA SOLIDARNOŚCI to międzynarodowy projekt, który już od 20 lat inspiruje i wspiera w rozwoju młode elity intelektualne Europy.

więcej ›

Europejskie Centrum Solidarności zaprasza do wzięcia udziału w konkursie fotograficznym EUROPA ZACZYNA SIĘ TUTAJ! W konkursie może wziąć udział każdy: zarówno amator jak i profesjonalista. Przygotuj fotografię miejsca oznaczonego Znakiem Dziedzictwa Europejskiego (ZDE) lub wydarzenia, które się w nim odbyło.

więcej ›

Delegacja francuskiego rządu 9 marca zwiedziła wystawę stałą ECS. Spotkała się także z Aleksandrą Dulkiewicz, prezydent Gdańska. Goście przybyli do Polski z trzydniową wizytą. Delegacji francuskiego rządu przewodniczył Clément Beaune, sekretarz stanu ds. europejskich.

więcej ›

Czy jest demokracja nieliberalna? Czy to jeszcze jest demokracja? Klub Myśli Obywatelskiej im. Tadeusza Mazowieckiego zaprosił do rozmowy na ten ważny temat wybitnych historyków, politologów, prawników, ekonomistów oraz ludzi młodych.

więcej ›

Zmarł Jan Lityński (1946–2021) – były działacz opozycji w czasach PRL, wielokrotnie aresztowany przez władze komunistyczne, poseł na Sejm kilku kadencji, serdeczny przyjaciel ECS i bohater wystawy stałej.

więcej ›

ECS otworzyło drzwi dla zwiedzających w czwartek, 11 lutego. Przez cztery dni, na który przypadł walentynkowy weekend, wystawę stałą zwiedziły 604 osoby.

więcej ›

11 lutego na powrót otwieramy wystawę stałą Europejskiego Centrum Solidarności. Zwiedzanie będzie możliwe tylko indywidualnie, nie w grupach zorganizowanych.

więcej ›

516 336 gości odwiedziło Europejskie Centrum Solidarności w 2020 roku. Mimo pandemii udało się zorganizować w reżimie sanitarnym uroczystości z okazji 40 rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych.

więcej ›