NADZIEJA W CZASIE BEZNADZIEI

Pandemia wdarła się w nasze życie bez zaproszenia. Zmieniła je, pokrzyżowała plany i zmusiła do wielu redefinicji. Co jest dziś ważne, czym jest solidarność, czym jest wolność w czasie jej permanentnego ograniczania? Wyraziście wybrzmiewa pytanie, czy systemy polityczne i gospodarcze na świecie są wystarczająco skuteczne, aby uratować planetę przed klimatyczną zagładą, a nam dać godne i bezpieczne życie? Świat pandemiczny nie jest przyjazny – codziennie zderzamy się z budzącym wiele obaw poczuciem niestabilności.

Idąc tym tropem, szukaliśmy filmowych punktów odniesienia do COVID-19. Nie po to, aby wzmagać niepokój, ale po to, aby pokazać siłę człowieka mierzącego się z kataklizmem albo innym wyzwaniem, które wydaje się nie do pokonania. Nie są to filmy z prostym happy endem, głęboko poruszają, ale przy odrobinie uważności możemy dostrzec cień nadziei – nie ma naszej zgody na gwałty, morderstwa, agresję i dyskryminację.

Pandemia była i jest nadal sprawdzianem naszych postaw – co możemy dać innym, tym mniej odpornym? Co możemy zrobić, aby przywrócić poczucie stabilności, czegoś, co nazywamy „normalnością”? Ten z kolei trop doprowadził nas do wyjątkowych ludzi, którzy w najgorszym czasie pandemii świadczyli swoją pracę, dając nam spokój – piekarz piecze chleb, pielęgniarka wspiera chorych, tramwajarka wozi ludzi… Ich twarze widzicie Państwo na plakatach promujących festiwal. W ten skromny sposób chcemy im i im podobnym podziękować za ich odważną pracę w pandemii.

14 edycja ALL ABOUT FREEDOM FESTIVAL będzie siłą rzeczy skromniejsza od poprzednich. Ze względu na bezpieczeństwo zdrowotne nie będziemy mogli słuchać muzyki, wylegując się na posłaniach w ogrodzie zimowym, nie pozwalają na to przepisy sanitarne. Posłania muszą poczekać na bezpieczniejsze czasy, ale z muzyki nie rezygnujemy. Przez kilka miesięcy pandemii zbieraliśmy dźwięki, które towarzyszyły nam w czasie izolacji. Otrzymywaliśmy je od Państwa, naszych odbiorców. Powstało Społeczne Archiwum Dźwięku. Te dźwiękowe motywy zostały przetworzone elektronicznie z muzyką tworzoną przez Petara Petkova, artystę pochodzącego z Bułgarii, zdobywcę wielu nagród. W ten sposób powstał wyjątkowy utwór muzyczny – świadectwo wrażliwości, codzienności i pragnień.

Ogród zimowy wypełnimy też fotograficzną opowieścią Jana Grarupa, duńskiego fotografa wojennego. Wystawa prezentuje zdjęcia z jego bogatego archiwum, które ukazują ludzką stronę nieludzkiej rzeczywistości wojny, gdzie zbrodnia jest tłem dla toczącego się dalej życia, uchwyconych emocji i przebijającej się nadziei.
Serdecznie zapraszamy Państwa również do dzielenia się DOBRYM SŁOWEM. W ogrodzie zimowym znajdziecie ławeczkę zapraszającą do współtworzenia styczniowego projektu, który będziemy realizować w ECS wraz z gdańską artystką wizualną Magdaleną Pelą. Bardzo nam zależy na Waszym głosie!

Niech nadzieja będzie z nami! Zapraszamy na 14. ALL ABOUT FREEDOM FESTIVAL.

Patrycja Medowska
zastępczyni dyrektora ECS ds. kultury obywatelskiej

 

O WOLNOŚCI W CZASIE PANDEMII

Wolność w pandemii wydaje się być oksymoronem. Czas pandemii uwrażliwił nas na wolność własną. Widzimy na co dzień, jak łatwo nam odebrać nasze prawa, które wydawały się wcześniej oczywistością. Pandemia to czas sprawdzenia naszego poczucia solidarności. Zakazy i nakazy mające nas bronić przed pandemią dopiero wtedy nabierają sensu, gdy przestrzegając ich, czujemy solidarność wobec innych obywateli. Czas pandemii również uświadomił nam, jak ważną częścią sztuki jest jej współprzeżywanie z innymi. W jednym miejscu i czasie. Dlatego ALL ABOUT FREEDOM FESTIVAL odbywa się w ECS, w kinie.

Proponujemy Państwu w tegorocznym programie AAFF obrazy wolności i solidarności ku pokrzepieniu serc. Film otwarcia festiwalu „Gagarin” na pierwszym miejscu stawia solidarność grupy wykluczonych mieszkańców osiedla. Jej siła może zmieniać świat. Znamy to z naszej historii. W filmie „Pieśni opresji” przyglądamy się solidarności ofiar z oprawcami i z historią, która ich połączyła. Ten wstrząsający obraz odkrywa przed nami ciemne strony naszej psychiki. W ramach dalszych analiz znaczenia solidarności przypomnimy jakże aktualny film Davida France’a pt. „Jak przetrwać zarazę”. Reżyser ukazuje nam aktywistów pracujących na rzecz wynalezienia leku na AIDS, często w kontrze do koncernów farmaceutycznych. Dzięki ich wysiłkom i odwadze dziś AIDS jest chorobą, którą można wyleczyć. „Zapraszamy do Czeczenii” to nowy film tego reżysera. Mrożąca krew w żyłach opowieść o ratowaniu życia członków społeczności LGBT+ przez aktywistów w Rosji. Tylko poczucie solidarności z wykluczonymi i odwaga aktywistów może ich ocalić. W filmie „Zło nie istnieje”, nagrodzonym Grand Prix Berlinale 2020, konfrontujemy się z zabijaniem jako instytucją w Iranie. Na film składają się cztery nowele, w których bohaterami są ci, którzy zadają śmierć. Wybitny film, przypominający dzieła Krzysztofa Kieślowskiego, mierzy się ze złem, które tytułowo odklejone jest od winy i świadomości czynu. Problematykę zła podejmuje również film skupiający się na osobie słynnego fotografa wojennego Jana Grarupa – „Fotograf wojny”. Jaką cenę płaci fotograf za dokumentowanie zbrodni wojennych i tragedii ludzi? Dlaczego zajmuje się tym nadal? Oprócz filmu zapraszamy Państwa na wystawę fotografii Jana Grarupa w ogrodzie zimowym.
Eliza Kubarska w filmie „Ściana cieni” proponuje nam odmienną perspektywę na wyprawy wysokogórskie w Himalaje. Obserwujemy jedną z nich z punktu widzenia codziennego życia Szerpów. Tych, bez których poświęcenia, wiedzy i doświadczenia owe wyprawy białego człowieka nie mogłyby dojść do skutku.
Takich zmian perspektyw widzenia i odczuwania życzę Państwu przy oglądaniu programu filmowego ALL ABOUT FREEDOM FESTIVAL w czasach trudnych i sprawdzających nas każdego dnia.

Artur Liebhart
kurator programu filmowego AAFF