21 POSTULATÓW MŁODYCH | kampania społeczna

REKRUTACJA
zakończona

Młodzi chcą lepszego świata!
MŁODZI TWORZĄ WIZUALNĄ KAMPANIĘ SPOŁECZNĄ


Malarstwo, rysunek, grafika, grafika komputerowa, kolaż, fotografia… – technika dowolna, temat wspólny. Ogłaszamy nabór do projektu, którego finałem będzie wizualna kampania społeczna. Twoim zadaniem będzie stworzenie plakatu, który zilustruje jeden z 21 Postulatów Młodych, spisanych na rzecz lepszego świata. Organizatorem projektu jest Europejskie Centrum Solidarności.

21 postulatów młodych
Trójmiejskie uczennice i uczniowie sformułowali nowe 21 Postulatów po tym, jak w styczniu 2019 roku został zamordowany prezydent Paweł Adamowicz. Marsz Ponad Podziałami przeszedł ulicami miasta, a finał odbył się pod pomnikiem Poległych Stoczniowców 1970. 40 rocznica podpisania Porozumienia Gdańskiego to idealna okazja, by zaprezentować 21 Postulatów Młodych Ponad Podziałami szerszej publiczności.
→ poznaj 21 POSTULATÓW MŁODYCH

KAMPANIA SPOŁECZNA

21 młodych twórców przygotuje plakaty, które zilustrują 21 Postulatów Młodych Ponad Podziałami. W stworzeniu koncepcji i realizacji projektów będą ich wspierać tutorki i tutorzy – doświadczeni artyści i designerzy, mistrzowie komunikacji wizualnej. Plakaty staną się częścią kampanii społecznej, którą będziemy realizować online i w gdańskiej przestrzeni miejskiej w sierpniu 2020 roku.


DLA KOGO JEST TEN PROJEKT

/ realizujesz się w malarstwie, rysunku, grafice, grafice komputerowej, kolażu, fotografii…
/ chcesz i możesz pracować w terminach wskazanych w harmonogramie
/ chcesz się zaangażować w projekt społeczny
/ masz możliwość pracy online

Jak pracujemy
/ ze wszystkich nadesłanych zgłoszeń tutorzy wybiorą 21 osób, które zaprosimy do realizacji
/ podzielimy się na trzy zespoły, każdy będzie pracował pod opieką innego tutora
/ warsztaty i konsultacje będą się odbywać online
/ możecie liczyć na wsparcie w pracy nad koncepcją i realizacją pomysłu na plakat
/ organizator nie przewidział zwrotu kosztów zakupu materiałów i narzędzi

Harmonogram projektu
/ 30 lipca 2020 (czwartek) do północy → czekamy na zgłoszenia
/ nie później niż 1 sierpnia → ogłosimy wyniki naboru
/ 3–16 sierpnia → spotkania online z zespołem i tutorem
/ 17–28 sierpnia → praca produkcyjna
/ 29–31 sierpnia → początek kampanii społecznej w ramach Święta Wolności i Demokracji



TUTORZY

Edgar Bąk
Prowadzi studio projektowe zajmujące się projektowaniem tożsamości wizualnych, znaków, opakowań i przestrzeni. Angażuje się w projekty społeczne. Jest współtwórcą projektu Demokracja Ilustrowana, inicjatywy angażującej twórców sztuk wizualnych w prezentację nowego spojrzenia na polskie symbole, patriotyzm, demokrację, postawę obywatelską. Jest również autorem wydawanych w Polsce i za granicą książek dla dzieci poruszających tematy równości.
Prowadził warsztaty w Japonii, Izraelu, Estonii oraz we Włoszech, a na poznańskiej School of Form prowadzi kurs projektowania identyfikacji wizualnych. Z Charlotte West przygotował “Projekt: The Polish Journal of Visual Art and Design” dla wydawnictwa Unit Editions.
Jest laureatem wielu nagród: Klubu Twórców Reklamy, Łódź Design Festival, Stowarzyszenia Twórców Grafiki Użytkowej, Książki Roku, Chimery oraz Society of Publishing Designers w Nowym Jorku.
→ Demokracja Ilustrowana
→ prace Edgara Bąka
edgarbak.info
instagram.com/edgarbak

Anita Wasik
Adiunkt na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Prowadzi Pracownię Projektowania dla Kultury oraz Pracownię Propedeutyki Projektowania Książki. Wielokrotnie nagradzana projektantka graficzna, specjalizująca się w projektowaniu dla instytucji kultury. Zajmuje się tworzeniem identyfikacji wizualnych, wystawiennictwem, a także projektowaniem książek i katalogów.
→ prace Anity Wasik
facebook.com/anitawasikdesign
instagram.com/anitawasik


Ania Witkowska
Artystka wizualna, grafik, kuratorka, wykładowczyni. W Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku prowadzi zajęcia z projektowania zinów i plakatów. W Pracowni Projektowania Opakowań w Akademii Sztuki w Szczecinie pracuje ze studentami nad eliminacją plastiku i redukcją śladu węglowego. Jest autorką identyfikacji wizualnej All About Freedom Festival oraz Muzeum Sztuki Nowoczesnej NOMUS w Gdańsku. Współpracuje z gdańskim wydawnictwem Części Proste. Ma w swoim dorobku m.in. monografię Julity Wójcik – „Bez widoków / No Views” i publikację Honoraty Martin „Bóg Małpa”. Współpracuje z artystami sztuk wizualnych i muzykami. W swojej pracy wykorzystuje wideo, fotografię, instalację lub obiekt.
→ monografie artystyczne (wraz z Adamem Witkowskim)
issuu.com/anna-fontanna
issuu.com/anna-fontanna/docs/adam_witkowski_ania_witkowska
→ pełny biogram


kontakt / koordynatorki projektu
Agnieszka Wichrowska, Dział Projektów Edukacyjnych, e-mail: a.wichrowska@ecs.gda.pl, tel.: 501 867 458
Dorota Brzezińska, Dział Projektów Obywatelskich, e-mail: d.brzezinska@ecs.gda.pl, tel.: 506 195 420


fot. Dominik Paszliński / Gdańsk.pl