OKRĄGŁY STÓŁ

Zbigniew Bujak oprowadza po wystawie stałej ECS

termin
| 7 kwietnia, niedziela, godz. 12
miejsce | ECS, pl. Solidarności 1
wstęp | wolny + rezerwacja miejsc (formularz poniżej)

5 kwietnia 1989 roku zakończyły się obrady Okrągłego Stołu. Z okazji rocznicy tego wydarzenia zapraszamy na spotkanie ze Zbigniewem Bujakiem, jednym z przywódców Solidarności, uczestnikiem negocjacji przy Okrągłym Stole.
Podczas spaceru po wystawie stałej ECS podzieli się wspomnieniami, m.in. opowie o nastrojach i przebiegu historycznych rozmów sprzed 30 lat.

fot. Grzegorz Mehring / Archiwum ECS

Zbigniew Bujak | Polityk, nauczyciel akademicki, jeden z głównych przywódców podziemnej Solidarności, uczestnik obrad Okrągłego Stołu.
W latach 70. XX w. pracował w Zakładach Mechanicznych „Ursus”. Współpracował z Komitetem Samoobrony Społecznej KOR. W sierpniu 1980 roku uczestniczył w strajkach w Ursusie, a następnie zaangażował się w działalność NSZZ „Solidarność”. Został przewodniczącym Międzyzakładowego Komitetu Założycielskiego Mazowsze, a następnie – przewodniczącym Zarządu Regionu Mazowsze. W listopadzie 1981 roku brał udział w zakładaniu Klubów Rzeczypospolitej Samorządnej „Wolność – Sprawiedliwość – Niepodległość”. Po wprowadzeniu stanu wojennego ukrywał się, był jednym z głównych przywódców podziemnej Solidarności. Wszedł w skład Tymczasowej Komisji Koordynacyjnej NSZZ „Solidarność”. 31 maja 1986 roku został zatrzymany, a we wrześniu zwolniony na mocy amnestii. Od grudnia 1988 roku działał w Komitecie Obywatelskim przy przewodniczącym NSZZ „Solidarność” Lechu Wałęsie. Uczestnik obrad Okrągłego Stołu. Nie wystartował w wyborach 4 czerwca. Obok Andrzeja Wajdy i Aleksandra Paszyńskiego był założycielem Agory S.A., m.in. wydawcy „Gazety Wyborczej”.
Po 1989 roku był aktywnym działaczem partyjnym.
Został odznaczony Krzyżem Wielkim Odrodzenia Polski.