MARCOWI EMIGRANCI | warsztaty dla uczniów

termin | przez cały marzec 2018
czas | ok. 90 minut
dla kogo | dla uczniów gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych
miejsce | ECS, sale warsztatowe
wstęp | bilet: 8 zł/uczestnik + rezerwacja online

Podczas warsztatów młodzież pozna historię tragicznych wydarzeń Marca ’68 oraz historie Polaków pochodzenia żydowskiego, którzy 50 lat temu zostali zmuszeni do emigracji. Nie zabraknie wspomnień o marcowych wydarzeniach w Gdańsku. Opowiemy m.in. o protestach pod starym studenckim Żakiem przy Wałach Jagiellońskich czy anegdotę o pustym garnku rzuconym w stronę Stanisława Kociołka, I sekretarza Komitetu Wojewódzkiego PZPR w Gdańsku. Prześledzimy również na wybranych przykładach Marzec ‘68 w muzyce i filmie.

Już 19 czerwca 1967 roku Władysław Gomułka, pierwszy sekretarz Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, mówił: „Nie czyniliśmy przeszkód obywatelom polskim narodowości żydowskiej w przeniesieniu się do Izraela, jeśli tego pragnęli [...]. Każdy obywatel Polski powinien mieć tylko jedną ojczyznę Polskę Ludową”.

Źródła wskazują, że do opuszczenia Polski zostało zmuszonych w wyniku wydarzeń Marca ’68 od 12 do 15 tys. obywateli pochodzenia żydowskiego. Wśród emigrantów byli inżynierowie, lekarze, ekonomiści i humaniści, wśród nich wielu wykładowców akademickich i naukowców. A także dziennikarze i redaktorzy, muzycy, plastycy, filmowcy i aktorzy.
„Wygnaniem” nazywa Sabina Baral przymusową emigrację, której doświadczyła jako nastoletnia dziewczyna, gdy wraz z rodziną była zmuszona opuścić Polskę szlakiem przez Wiedeń, Rzym do Detroit.


Wystawa w rocznice Marca ’68, Uniwersytet Warszawski, 8 marca 1981
Fot. Jacek Awakumowski / Zbiory ECS