KOMPROMIS CZY NIEZŁOMNOŚĆ?
Dialogi Dominikańskie
odsłona 5


termin | 13 maja 2017, sobota
miejsce | Europejskie Centrum Solidarności, audytorium (parter)
wstęp | wolny, po wcześniejszej rezerwacji formularz poniżej
wejście | przez historyczną stoczniową Bramę nr 2
parking | podziemny, wjazd od ul. Nowomiejskiej

KOMPROMIS CZY NIEZŁOMNOŚĆ?

W sytuacjach konfliktowych, gdy racje są podzielone, a interesy zderzają się ze sobą, powstaje problem postawy, jaką należy przyjąć. Szukać porozumienia z myślącymi inaczej, czy trwać bezkompromisowo przy swoim?
Ma to szczególne znaczenie w społecznościach demokratycznych, gdy większość decyduje w wolnych wyborach o zwycięstwie jednej strony. Ale również środowiska rządzące się zasadami hierarchii generują pytania o granice posłuszeństwa, lojalności czy podporządkowania się.
Czy niezłomność jest cnotą świadczącą o wierności wybranym wartościom? Co zrobić, gdy dwie antagonistyczne grupy skazane są na współżycie? Czy kompromis musi być świadectwem uległości? A może bywa koniecznością pozwalającą ocalić egzystencję zwaśnionych stron?
Pytania te można stawiać teoretycznie. Ale w sytuacjach takich jak konflikty bliskowschodnie czy podział społeczeństwa polskiego nabierają one mocy egzystencjalnych wyborów. Zapraszamy do dyskusji.

PROGRAM
/ godz. 16.00–17.30 wykłady zaproszonych gości
/ godz. 17.30–18.00 przerwa
/ godz. 18.00–19.30 debata z udziałem publiczności

GOŚCIE
Agnieszka Magdziak-Miszewska | Redaktorka „Więzi” (od 1984), zastępca redaktora naczelnego (1995–2000). Pracowała w polskiej dyplomacji: w Moskwie (1991–1995), Nowym Jorku (konsul generalny, 2001–2005) oraz w Izraelu (ambasador, 2006–2012). Była doradcą wiceministra obrony narodowej Roberta Kupieckiego i wicedyrektorką Departamentu Wojskowych Spraw Zagranicznych (2012–2016). Członkini Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej (od 2000). Autorka publikacji i artykułów dotyczących polityki wschodniej, problemów bezpieczeństwa i stosunków polsko-żydowskich.

Piotr Czauderna | Profesor nauk medycznych, chirurg dziecięcy, kierownik Kliniki Chirurgii i Urologii Dzieci i Młodzieży Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. W latach 80. działał w opozycji demokratycznej, m.in. w Niezależnym Zrzeszeniu Studentów Polskich przy gdańskiej AMG i Ruchu „Wolność i Pokój”. W wyborach samorządowych w 2014 roku został radnym Gdańska jako bezpartyjny kandydat z poręczenia partii Prawo i Sprawiedliwość. Wiceprzewodniczący Rady Miasta. Członek Narodowej Rady Rozwoju powołanej przez prezydenta Andrzeja Dudę (od 2015).

Cezary Obracht-Prondzyński | Profesor zwyczajny, socjolog, antropolog, historyk. Kierownik Zakładu Antropologii Społecznej w Instytucie Filozofii, Socjologii i Dziennikarstwa Uniwersytetu Gdańskiego. Jego zainteresowania badawcze dotyczą głównie problematyki mniejszości narodowych i etnicznych, kulturowych problemów współczesności, kultury Kaszub i Pomorza, polityki regionalnej. Prezes Instytutu Kaszubskiego. Przewodniczący Rady Fundacji Kaszubskiego Uniwersytetu Ludowego oraz Rady Fundacji „Ośrodek Badań i Analiz Społecznych” w Gdańsku.

Józef Puciłowski OP | Dominikanin, historyk, publicysta. W PRL działacz opozycji demokratycznej, inwigilowany przez Służbę Bezpieczeństwa. Do zakonu wstąpił w 1981 roku. Zajmował się analizą współpracy dominikanów z aparatem bezpieczeństwa PRL. Duszpasterz akademicki. Jest współtwórcą i pracownikiem Dominikańskiego Instytutu Historycznego. Autor książek i artykułów poświęconych głównie historii Kościoła w Polsce i na Węgrzech oraz kondycji moralnej Kościoła i jego funkcjonowanie we współczesnym społeczeństwie.

Niestety przybycie Józefa Puciłowskiego OP okazało się niemożliwe, ale podczas Dialogów Dominikańskich w ECS przekaże on nam swoje przesłanie za pośrednictwem nowych mediów.

PROWADZĄCY
Basil Kerski | dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności
ks. Krzysztof Niedałtowski | duszpasterz środowisk twórczych archidiecezji gdańskiej