Dziękujemy, że z nami jesteście!

Rozbiliśmy o burtę ECS butelkę cydru i zakrzyknęliśmy: PŁYŃ PO MORZACH I OCEANACH, SŁAWIĄC IMIĘ SOLIDARNOŚCI! Nową siedzibę ECS uważamy za otwartą.

Od godz. 9.30 plac Solidarności wypełnił się dźwiękami ze strajku w Sierpniu ’80, który został uwieńczony sukcesem w postaci Porozumień Sierpniowych, w brzmieniu zaakceptowanym przez strajkujących i przedstawicieli rządu. Przybywający na ceremonię wodowania ECS otrzymywali kwiaty, którymi wspólnie ukwieciliśmy historyczną Bramę nr 2 Stoczni Gdańskiej im. Lenina.
WIĘCEJ
GALERIA FOTO
 

Etyka Solidarności

W idei solidarności wciąż tkwi potężna moc, która może zmieniać świat – uważa Gesine Schwan, tegoroczny gość ETYKI SOLIDARNOŚCI, czyli refleksji w rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych.
W przeddzień rocznicy zakończenia strajku w Stoczni Gdańskiej im. Lenina zapraszamy gdańszczan do namysłu intelektualnego. W tym roku zaproszenie do wygłoszenia wykładu przyjęła prof. Gesine Schwan. To jedna z najwybitniejszych myślicielek politycznych w Europie. Promotorka dzieł Leszka Kołakowskiego na świecie, aby poznać jego twórczość w oryginale, nauczyła się języka polskiego. Wspierała polską opozycję antykomunistyczną. Profesor filozofii politycznej na Wolnym Uniwersytecie w Berlinie.
WIĘCEJ

Debata. Solidarność a nowa kultura polityczna

Ruch społeczny Solidarność przewrócił autorytarny porządek w Europie Środkowo-Wschodniej, otwierając nowe perspektywy dla europejskiej kultury politycznej. 25 lat po upadku komunizmu zastanawialiśmy nad tym, na ile świat, w którym dziś żyjemy, jest wciąż wynikiem zdobyczy przełomowych lat 1980–1989?
WIĘCEJ
 

Prezydencka pamiątka z obozu internowania

Krucyfiks z czasów internowania przekazał do zbiorów ECS Bronisław Korowski,
prezydent RP.

13 grudnia 1981 roku opozycjonista Bronisław Komorowski został internowany. Miejscem odosobnienia był najpierw ośrodek w Warszawie Białołęce, później w Jaworzu.
Niewielki drewniany krucyfiks do Jaworza przywiózł dominikanin, przyjaciel opozycji, o. Jacek Salij. Bronisław Komorowski w imieniu internowanych dopominał się u władz ośrodka zgody na uczestnictwo we mszy. Ta wreszcie nadeszła, a za ołtarzem stanął… duchowny w oficerskim mundurze pod ornatem i ciemnych okularach, niemal takich samych jak te, w których generał Wojciech Jaruzelski obwieścił narodowi wprowadzenie stanu wojennego
WIĘCEJ
 

Solidarność jest jedna

– Bardzo dziękuję Państwu w imieniu narodu ukraińskiego i dysydentów ukraińskich, powtarzając hasło polskiej Solidarności: „Nie ma wolności bez solidarności” – mówił Myrosław Marynowycz, obrońca praw człowieka w byłym Związku Radzieckim, skazany na siedem lat łagrów i pięć lat zesłania, dziś prorektora Ukraińskiego Uniwersytetu Katolickiego we Lwowie, przypominając, jak uniwersalny wymiar miała i ma polska solidarność. Drugi dzień otwarcia ECS, 31 sierpnia, upłynął pod hasłem jubileuszu 34 rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych.
WIĘCEJ
 

Dąb Wolności

– Trzeba o wolność dbać, trzeba o wolności pamiętać, przede wszystkim trzeba pamiętać o tym czasie, gdy wolności nie było, kiedy mówiliśmy o wolności i to były tylko marzenia – mówił prezydent podczas uroczystości zasadzenia DĘBU WOLNOŚCI nieopodal Sali BHP.
WIĘCEJ