18.01.2016

IDEA(Ł) W GORSECIE | O ECS W TORUNIU

termin | 18 stycznia 2016, godz. 17
miejsce | Galeria Sztuki Wozownia, Toruń, ul. Ducha Św. 6
wstęp | wolny

„Na ile niezliczone ograniczenia krępują architektoniczną inwencję? Co się na nie składa? Ile wolności niesie w sobie zawód architekta? Na ile ciasny gorset ograniczeń krępuje kreację architektoniczną, a na ile powoduje, że jej ujęta w gorset istota staje się tym bardziej pożądana i ponętna, a prawdziwym staje się przeświadczenie, że im więcej ograniczeń tym ciekawiej?
Te pytania to tylko pretekst do podzielenia się doświadczeniami, snucia refleksji i ucieczek w dygresje w poszukiwaniu idei w architekturze. Na wykład składać się będą prezentacje wybranych autorskich projektów i realizacji. Komentarz spróbuje wyjaśnić uwarunkowania, przyczyny decyzji i źródła kompromisów.

fot. Grzegorz Mehring / Archiwum ECS

W pracy architekta może zdarzyć się osobliwy moment, w którym ma on możliwość zmierzenia się z tematem dającym nieco więcej swobody w budowaniu narracji symbolicznej. Taką chwilą była trwająca kilka lat przygoda z projektem i realizacją Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku. Prezentacja zawierać będzie próbę przedstawienia intencji w budowaniu znaczeniowej warstwy tego unikalnego przedsięwzięcia.
Konkluzją wypowiedzi będzie głębokie przekonanie autora, że niezależnie od uwarunkowań, autentyczna twórczość musi polegać na poszukiwaniu, w służbie idei, oczywiście nieosiągalnego ideału.” ( W. Targowski))

Wojciech Targowski, urodzony w 1957 roku w Toruniu. Architekt SARP, IARP. W 1982 ukończył studia i został asystentem na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej, gdzie pracuje do dziś w Katedrze Architektury Mieszkaniowej. W 2002 roku uzyskał tytuł doktora. Początkowo działał niezależnie, potem współtworzył pracownię projektową w SP Twórczość Architektoniczna. Następnie został współzałożycielem i współwłaścicielem działającej od 1989 roku spółki projektowej PPW FORT w Gdańsku.

fot. Grzegorz Mehring / Archiwum ECS